Sākums » E-veselība » Vairāki deputāti lūgs pārskatīt turpmāku e-veselības finansēšanu un mudinās valdību izvērtēt sistēmas efektivitāti
Vairāki deputāti lūgs pārskatīt turpmāku e-veselības finansēšanu un mudinās valdību izvērtēt sistēmas efektivitāti

Vairāki deputāti lūgs pārskatīt turpmāku e-veselības finansēšanu un mudinās valdību izvērtēt sistēmas efektivitāti

Vairāki Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti plāno rakstīt vēstuli Ministru kabinetam ar mudinājumu pārskatīt pašreizējo e-veselības funkcionēšanu un izvērtēt papildu finansējuma lietderību, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Sēdē šādu nostāju pauda Kaspars Ģirģens, Andrejs Klementjevs, Krišjānis Feldmans un Ilze Indriksone.

Savukārt Ļubova Švecova bija viena no komisijas deputātiem, kura sēdes laikā pauda savu pozīciju un nostājās Nacionālā Veselības dienesta (NVD) pārstāvju pusē, argumentējot, ka IT sistēmu izveide ir sarežģīts un dārgs process.

Atspēkojot minēto deputātu kritiku, NVD direktors Edgars Labsvīrs teica, ka lielākās problēmas ir finansējuma aizplūšana un dienesta nespēja noturēt darbiniekus. Viņš skaidroja, ka otrais faktors ir cieši saistīts ar nepietiekamo atalgojumu, kas tiek piedāvāts konkrētām pozīcijām.

Tikmēr diskusijas izvērtās arī par gaidāmo aktīvās vielas kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību. Deputāti un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide apšaubīja Labsvīra teikto saistībā ar aktīvās vielas izrakstīšanu no 1.aprīļa. Viņuprāt šis process aizņems pārāk lielu laiku un nebūs parocīgs. Tomēr Labsvīrs un NVD pārstāve Līga Voitkeviča apliecināja, ka sistēma ir gatava turpmākajām izmaiņām.

Tomēr komisijas deputāti par to nebija tik droši un aktualizēja jautājumu, kas bija redzams prezentācijā, kurā tika minēts, ka tikai viena mēneša laikā, proti, pagājušā gada decembrī sistēmas darbībā tik konstatēti 233 dīkstāves gadījumi. Uz to Voitkeviča norādīja, ka dīkstāves jeb sistēmas nefunkcionēšanas gadījumi radušies, jo notika sistēmas uzlabojumi. Viņas teikto apliecina šī mēneša statistika, jo līdz 20.janvārim e-veselībā konstatēti tikai 27 dīkstāves gadījumi.

Tomēr Veide bija neatlaidīga un pauda bažas par decembra dīkstāvēm e-veselības sistēmā, tādējādi akcentēja sekas, kādas uz pacientiem un ārstniecības personālu atstāj šādi sistēmas traucējumi, piebilstot, ka ka tādā gadījumā tradicionālā recepšu izrakstīšanas metode ir daudz drošāka.

“Beigsim vienreiz mocīt pacientus un ārstus,” uzsvēra Veide, kritizējot e-veselības sistēmu. Vienlaikus asociācijas pārstāve pauda šaubas par turpmāko aktīvās vielas kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību, kura stāsies spēkā no 1.aprīļa. Viņasprāt, sistēma patlaban vēl nav gana funkcionāla.

Visasāk e-veselību kritizēja Krišjānis Feldmans, kurš nosauca sistēmu par “pusmironi”, kas jau gadiem tiek “vilkts”. Viņš mudināja veidot jaunu sistēmu, apgalvojot, ka sistēma ir cietusi “sakāvi”. Izskanēja arī mudinājums iesaldēt pašreizējo projektu un iegādāties jau gatavu sistēmu no ārvalstīm.

Tomēr Labsvīrs kā pretargumentu minēja, ka e-veselība nav “produkts”, ko var nopirkt un ka nav alternatīvu risinājumu sistēmas ieviešanai. Šis ir skaidrojams ar faktu, ka jebkādai platformai, kas pildītu e-veselības funkciju, būtu jābūt pielāgotai Zāļu valsts aģentūras medikamentu klasifikatoram, Latvijas aptieku sistēmai un latviešu valodai, skaidroja NVD direktors.

Labsvīrs Saeimas deputātus informēja, ka jautājumā par e-veselības tālāku funkcionēšanu uzsvars likts uz datu apmaiņu un savienojamību. Viņš stāstīja, ka NVD primāri trūkst IT speciālistu, jo dienestā ir iesākti e-veselības infrastruktūras uzlabošanas darbi, kuru rezultātā paredzēts izveidot efektīvāku datu apmaiņas un glabāšanas sistēmu.

Taču uzlabošanas darbu rezultātā arī izdevies uzlabot vēža skrīningu nosūtījumu sistēmu. Voitkeviča piebilda, ka ir novērstas situācijas, kad pacientiem ar konstatētu diagnozi tiek izsūtīti skrīninga nosūtījumi. Viņa skaidroja, ka nosūtījumu uz valsts organizētā vēža skrīninga izmeklējumu izsūtīšanu līdz šim kavēja Onkoloģiskā pacienta reģistrācijas kartes ievades tehniskās problēmas.

Kā aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā, no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem tālākai e-veselības attīstībai pašlaik rezervēti 8,5 miljoni eiro. Tomēr, ņemot vērā progresa neesamību, kapacitātes trūkumu un neskaidrības, kas saistītas ar rīcības plānu, kā arī sadarbības trūkumu no Veselības ministrijas puses, pastāv bažas par projekta iekļaušanos termiņos, sēdē norādīja Finanšu ministrijas pārstāve.

Tāpat sēdē uzsvērts – ja Veselības ministrijas piedāvājums finansējuma izmantošanai nepārliecinās, to varētu pārvirzīt citiem projektiem, lai Latvija attiecīgos līdzekļus nezaudētu pavisam.

Uzklausot klātesošo viedokļus, komisijas deputāti pauda bažas par e-veselības projekta nākotni un to, vai paredzētais finansējums tiks izlietots lietderīgi. Komisija lēma nosūtīt Ministru kabinetam vēstuli, aicinot pievērst īpašu uzmanību tam, ka ar e-veselības sistēmas izstrādi un darbību saistītās problēmas rada risku zaudēt tai paredzēto finansējumu.

Jau ziņots, ka tuvākajos trīs gados e-veselības attīstībā plānots investēt desmit miljonus eiro. Tostarp arī paredzēts ieguldīt 5,39 miljonus eiro e-veselības sistēmas uzturēšanā, par ko iepirkum plānots izsludināt februāri.

Tāpat paredzēts izsludināt vēl vienu iepirkumu par kopējo summu – 112 000 eiro. Iepirkuma mērķis būs atrast uzņēmumu, kurš varētu sakārtot, kā arī atjaunināt e-veselības testa vidi, lai tajā būtu iespējams veikt e-veselībā nepieciešamo uzlabojumu un jauninājumu testēšanu, informē NVD.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*