Valdība otrdien, 28. septembrī. apstiprināja jauno Covid-19 pārvaldības regulējumu, kas aizstās līdzšinējos Ministru kabineta “noteikumus Nr.360”.
Noteikumi paredz vienkāršot epidemioloģisko prasību regulējumu, lai tas būtu vieglāk uztverams, vienlaikus nosakot pienākumu konkrētu profesiju pārstāvjiem obligāti vakcinēties pret Covid-19, kā arī palielinot pakalpojumu skaitu, ko iespējams saņemt tikai ar Covid-19 drošības sertifikātiem vai testiem.
Ar jauno regulējumu noteikts pienākums obligāti vakcinēties konkrētām profesijām – izglītībā strādājošajiem, tai skaitā pirmsskolas izglītības, pamatizglītības un vidējās izglītības un augstākās izglītības pakāpē nodarbinātajiem, neformālās izglītības un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmās nodarbinātajiem, koledžās un augstskolās studējošajiem, kā arī pakalpojumu sniedzējiem, kas līgumattiecību izpildes laikā pakalpojuma sniegšanas vietā nonāk saskarē ar izglītojamiem.
Tāpat prasība noteikta arī veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem, tostarp arī aptieku darbiniekiem, kas strādā ar klientiem, kā arī ilgstošā sociālajā aprūpē strādājošajiem. Lai varētu turpināt darbu, šīem speciālistiem būs nepieciešams Covid-19 sertifikāts, kas apliecina vakcinēšanās vai pārslimošanas faktu. Jaunās prasības stāsies spēkā 15. novembrī. Regulējumā noteikts, ka pārejas periodā, atšķirībā no cilvēka profesijas grupas, tests būs jāapmaksā par saviem līdzekļiem vai to daļā gadījumu apmaksās arī valsts.
Noteikumos atrunāts, ka Covid-19 testus turpmāk drīkstēs veikt arī poliklīnikas, slimnīcas un citas ārstniecības iestādes. Tāpat turpmāk par pilnu vakcināciju vairs neatzīs tikai vienas “AstraZeneca” saņemšanu.
Vienlaikus ar jauno regulējumu visi pakalpojumi iekštelpās, atskaitot pirmās nepieciešamības, piemēram, pasta pakalpojumi vai ārstniecības pakalpojumi, turpmāk būs sniedzami tikai drošajā vai daļēji drošajā zonā, kas paredz sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu vai negatīva testa rezultātu.
Vienlaikus ar regulējumu netiek grozīti noteikumi tirdzniecības sfērā – arī turpmāk visus tirdzniecības pakalpojumus varēs saņemt nedrošajā zonā. Ministru kabineta sēdē veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) atzina, ka ierobežojumi tirdzniecībā būtu nepieciešami, par tiem tuvākajā laikā paredzēts vienoties ar Ekonomikas ministriju (EM).
Drošajā zonā pakalpojumus turpmāk varēs saņemt arī ģimenes ar bērniem, ievērojot drošības prasības par masku vilkšanu un distancēšanos starp dažādu mājsaimniecību pārstāvjiem.
Privāta pulcēšanās ar jauno regulējumu netiek ietekmēta – arī turpmāk nedrošajā zonā iekštelpās varēs tikties 20 personas, kamēr ārā – līdz 50 cilvēkiem.
Tāpat darba devējs var noteikt darbiniekiem vakcinācijas prasību, ja darbinieks strādā tiešā saskarsmē ar klientiem, tiešā saskarsmē ar citiem darbiniekiem, kā arī vakcinācijas fakts ir nepieciešams uzņēmuma darbības nepārtrauktības nodrošināšanai.
Jaunie noteikumi stāsies spēkā 11. oktobrī.
Ar apstiprināto noteikumu projektu un anotāciju var iepazīties šeit:
https://tapportals.mk.gov.lv/structuralizer/data/nodes/727dd1ca-5953-4e44-be7c-dc23f82f2d38/preview
https://tapportals.mk.gov.lv/annotation/c4d97e63-086a-4021-af37-4e80a46cf7f2
www.farmacija-mic.lv
Aptieka jau tāpat nebūs tā saucamā “zaļā” zona.Kāpēc farmaceitam obligāti jābūt vakcinētam?”Esmu jau gandrīz divus gadus nostrādājusi c_v_d ēnā diendienā bez brīvdienām,ne dienu neaizverot aptieku .Uzskatu,ka
šī prasība ir nepamatota.Vai ir statisika par saslimstību tieši farmaceitu vidū?
Vieglāk ir vienkārši uzlikt pienākumu ,nekā atrast reālu risinājumu,kas samazina iespēju pārnest vīrusu,kaut vai aizsargsiena ,kas atdala klientu zonu no farmaceita.(Vakcinēts cilvēks tacu arī pārnes vīrusu).Un,ja vēl farmaceits aptiekā ir viens un klients viens? Šādā situācijā arī ‘sevis testēšana,lai pati sev pierādītu,ka esmu vesela ir mazliet dīvaina.Žēl,bet,izskatās,pieņemšu šo sāpīgo lēmumu,aptiekas darbību apturēt…
Isti neizprotu formulējumu-“aptiekas darbinieki,kas strādā ar klientiem”.Es saprotu,ka farmaceitam,kurš pārdod zāles,tas nav noteikts,bet tas ir tiem darbiniekiem aptiekā,kuri strādā ar klientiem,pie.mēra asinsspiedienu,sniedz individuālu konsultāciju atsevišķi,vei skrīningtestus.Vai pareizi saprotu?Jo pārdevējiem nav noteikts pienākums vakcinēties.
Personīgi es savā mazajā lauku ptieciņā dienā pārdodu zāles dažiem apmeklētājiem,aptiekā viņi nāk pa vienam un man ir aizsargstikls .Nekāda kontakta un tās ir dažas minūtes.
Es tieši to tā arī saprotu
Piekrītu. Un loģiski ka tad arī testēšanās no 11.oktobra uz farmaceitiem kuri izsniedz zāles neattiecas.
Vēlamies, lai mūs neuzskata par zāļu pārdevējiem, bet mediķiem. Kad jāvakcinējas tāpat kā citiem mediķiem, tad nē, tomēr pārdevējs(citējot privātaptiekas farmaceiti):)) Gan jau katram aptiekáram kurš vēl nav vakcinējies ir savs iemesls. Ceru, ka vairumam kolēģu šis valdības lēmums nerada problēmas.
Neiet runa par uzskatiem bet par risku inficēties. Farmaceitam kontaktēšanās ar klientu ir tikpat liela cik pārdevējam nevis mediķim, pie kura vizīte 30min un vajag gan apskatīt, gan aptaustīt.
“Aptiekas darbinieki, kas strādā ar klientiem” domāti farmaceiti un farmaceita asistenti, kas strādā oficīnā – apkalpo aptiekas klientus. Cerams, ka VM sniegs sīkāku skaidrojumu par šo.
Mūsu valdībai veselais saprāts nekad nav bijis! Vienkārši covida laikā šis lietas trūkumsi ir vēl uzkrītošāks!
hmmm, aptiekās it kā trūkst darbinieku, bet liekas, ka labāk lai miestā aptiekas nav nekā ja tur strādā nevakcinēts aptiekārs. It kā nav dzirdēts, ka šajos gandrīz divos kovidgados bieži tiktu slēgtas aptiekas kovida dēļ vai tie paši veikali, jo visi darbinieki slimi. Kā būtu ar veselo saprātu?