Valsts ārēja apdraudējuma gadījumā privātās ārstniecības iestādes paredzēts iesaistīt neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā, nodrošinot ar cilvēkresursiem un medicīnisko aprīkojumu, tiekoties ar Veselības aprūpes darba devēju asociāciju (VADDA), norādīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).
Kā aģentūrai LETA skaidroja Veselības ministrijā (VM), ārstniecības iestādēm, tai skaitā privātajām, ir saistošas normatīvajos aktos noteiktās tiesību normas, tai skaitā obligātās prasības par neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanu valsts apdraudējuma gadījumā iedzīvotājiem un Nacionālo bruņoto spēku karavīriem, prasības par zāļu apriti, krājumu veidošanu un citas.
Kā norādīja Abu Meri, privātās ārstniecības iestādes valsts ārēja apdraudējuma gadījumā paredzēts iesaistīt neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā, nodrošinot ar cilvēkresursiem un medicīnisko aprīkojumu.
VM arī pauda gatavību sadarbībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Katastrofu medicīnas centru organizēt atbilstošus informatīvus seminārus privātajām ārstniecības iestādēm.
Tikšanās laikā tika apspriests arī jautājums par konkurences nodrošināšanu starp valsts un pašvaldību, kā arī privātajām ārstniecības iestādēm. VADDA biedri vērsa uzmanību uz situāciju, kura izveidojusies nepietiekamā finansējuma dēļ – neatbilstošu tarifu dēļ ārstniecības iestādēm rodas zaudējumi, savukārt publiskajām kapitālsabiedrībām tiek piešķirti papildu līdzekļi, tostarp attīstības projektiem.
VADDA pārstāvji aicināja arī vērtēt investīciju pamatotību un lietderību, attīstot jaunus pakalpojumus ambulatorajā sektorā valsts vai pašvaldību ārstniecības iestādēs, ņemot vērā arī kopējo attiecīgā pakalpojumu nodrošinājumu.
Tāpat tika pārrunāti jautājumi par Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu finansējuma pieejamību veselības aprūpes nozarē. Attiecībā uz finansējuma sadalījumu, ministrijas pārstāvji norādīja, ka tiek strikti izvērtēts, kādas ir nozares prioritātes, ieguldījumu mērķis, sagaidāmais rezultāts un, kuri būs finansējuma saņēmēji, lai ieguldījumi sasniegtu vislielāko ietekmi uz nozari.
VM informēja, ka pieejamo līdzekļu apjoms liek to prioritizēt ar mērķi finansējumu investīcijām izmantot maksimāli efektīvi – ārstniecības iestādēs, kur jau ir infrastruktūra un cilvēkresursi. Respektīvi, investīcijas netiek plānotas, vadoties pēc īpašumtiesību piederības formas, bet gan uz veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas apjomiem un veidiem, kādi tie vēsturiski ir izveidojušies un kurās ārstniecības iestādēs tos pacientiem ir ērti saņemt.