Sākums » E-veselība » Valsts e-veselībā vēl tikai būvēs to, ko privātais sektors jau var piedāvāt uzreiz
Valsts e-veselībā vēl tikai būvēs to, ko privātais sektors jau var piedāvāt uzreiz

Valsts e-veselībā vēl tikai būvēs to, ko privātais sektors jau var piedāvāt uzreiz

Valstij nevajadzētu būvēt e-veselības elementus, kuri privātajam sektoram jau gatavi, aģentūrai LETA paudis veselības aprūpes un apdrošināšanas nozares informācijas sistēmu izstrādātāja SIA “Blue Bridge Technologies” valdes priekšsēdētājs Jānis Rancāns.

Viņš norādījis, ka privātajam sektoram e-veselība būtībā jau ir uzbūvēta. Pieci uzņēmumi jau piedāvā e-veselībā esošās un vēl paredzētās funkcionalitātes, tāpēc Nacionālajam veselības dienestam (NVD) nebūtu jābūvē to, kas privātajam sektoram jau gatavs, bet gan jāuzņemas loma “izolētās saliņas” jeb informācijas sistēmas savstarpēji koordinēt.

Rancāns uzsvēris, ka NVD svarīgi nodrošināt kontroli un uzkrāt svarīgos elementus. Vienlaikus e-veselības funkcionalitāšu jautājumā valstij nevajadzētu nodarboties ar privāto uzņēmējdarbību un tērēt naudu tur, kur privātais sektors to var izdarīt efektīvāk un kvalitatīvāk, uzskata uzņēmuma vadītājs.

Pēc viņa paustā, sāpīgi, ka valsts tērē milzīgu finansējumu tajā, ko privātais sektors var jau tagad nodrošināt bez maksas. “Protams, privātajā sektorā nekas nav bez maksas, tomēr mēs neprasām neko no valsts. Ja NVD mums ļautu un nekonkurētu ar centrālo sistēmu tur, kur būtu jāstrādā privātajiem, mēs savu naudu nopelnītu paši. Mēs veidosim labus un kvalitatīvus servisus, par kuriem mūsu klients – pacients un ārsts – ar prieku samaksās,” sacīja Rancāns.

Par piemēru viņš minējis vairākus gadījumus, kad privātajam sektoram izdevies nodrošināt labāku IT pakalpojumu, nekā valstij, turklāt lētāk un kvalitatīvāk. Par lielisku piemēru Rancāns uzskata “e-skolu” un “e-klasi”. Valsts uzbūvēja “e-skolu”, kuru izmanto neliels skaits cilvēku, savukārt privātais uzņēmējs – “e-klasi”, par kuru vecāki un skolas gatavi maksāt, jo sistēma darbojas labi un ērti. “Šajā gadījumā valsts iztērēja lielu naudu par to, kas privātajam sektoram izdevās daudz lētāk,” teicis Rancāns.

Tāpat, pēc Rancāna paustā, labs piemērs esot Latvijas Uzņēmumu reģistrs, kurš apzināti “negāja uz mistisku sistēmu būvēšanu”, bet uzņēmās centrālā servisa lomu, kuram apkārt savu biznesu būvēja tādas uzņēmumu datu bāzes kā “Lursoft” un “Firmas.lv”.

Pēc Rancāna teiktā, e-veselības sistēmā faktiski darbojas tikai divas funkcijas – e-recepte un e-darbanespējas lapa -, bet ir tik daudz lietu, kas varētu vēl darboties. “Visu to darīt valstij ir pilnīgi nejēdzīgi, privātajā sektorā tas viss jau ir. Vienmēr esmu teicis, ka valstij nevajag attīstīt to, ko privātais sektors izdarīs labāk un lētāk,” norādījis “Blue Bridge Technologies” vadītājs.

Kā uzskata Rancāns, par to, ka privātā sektora iesaistīšana ir pareizais ceļš, liecina NVD lēmums e-veselības darbības uzlabošanā iesaistīt privātos. “Tajā brīdī, kad valsts saprata, ka jāpiesaista privātais sektors, un tiešām iedeva uzdevumu atrisināt problēmu, nevis paši uzdevās par “gudriniekiem”, mēneša laikā uzlabojumi ir acīmredzami,” norādījis Rancāns.

Viņš teicis, ka kopš pagājušās nedēļas situācija ar e-veselību ir būtiski uzlabojusies, kas nozīmē, ka virziens ir pareizais – daudzi procesi valstij jānodod ārpakalpojumā uzņēmumiem, kuri problēmas risina operatīvāk.

Rancāns norādījis, ka e-veselība un tās veiktspēja traucē jau radīto informācijas sistēmu izstrādātāju dzīvi, jo līdz šim uzņēmumi spiesti iesniegt e-receptes un e-darbanespējas lapas sistēmā, kura regulāri nestrādā. E-veselībā tiekot lietotas novecojušas komponentes, kas sistēmu grauj no iekšienes. “Tā ir ļoti traģiska situācija, tomēr pēdējās nedēļas laikā sistēmas darbība tiešām uzlabojusies,” atzīst uzņēmējs.

Kā liecina informācija “Blue Bridge Technologies” mājaslapā, uzņēmums izstrādājis tādu veselības aprūpē pazīstamu produktu kā sistēmu “SmartMedical”, ko izmanto ambulatorās iestādes, zobārstniecības klīnikas, slimnīcas un ārstu prakses. Sistēmā “SmartMedical” jau pieejamas tādas funkcijas kā e-receptes, e-darbanespējas lapas, izraksti, vakcinācijas žurnāls, nosūtījumi un citas Latvijas normatīvos nostiprinātas dokumentu veidlapas, e-pieraksts, speciālistu pieņemšanas laiku saraksts ar iespēju vienlaikus redzēt vairāku speciālistu darba grafikus, pacientu pierakstu kontrole un pārvalde, īsziņu atgādinājumu sūtīšana pacientiem par viņu pierakstiem, atskaišu sagatavošana par pacientu apmeklējumiem un ļoti daudzi citi elementi.

Jau ziņots, ka patlaban darbu pie e-veselības sistēma pilnveidošanas veic uzņēmumu “Santa Monica Networks” un “Analytica”, kā arī NVD eksperti.

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*