Lai veicinātu kompensējamo medikamentu fizisko pieejamību pacientiem, šodien, 30.jūnijā, Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz vairākas izmaiņas.
Grozījumi paredz precizēt kārtību, kādā komersantiem jāinformē Nacionālais veselības dienests par zāļu piegādes traucējumiem, kā arī jānorāda termiņš, kādā traucējumi tiks novērsti un piegādes atjaunotas. Izmaiņas paredzēs, ka īslaicīgas zāļu nepieejamības laikā – līdz 6 mēnešiem – savlaicīgi tiks noteikts references zāļu statuss citām kompensācijas sistēmā esošajām zālēm, vienlaikus saglabājot pacientam tiesības saņemt arī esošās zāles. Grozījumi paredz mazināt administratīvus šķēršļus zāļu pieejamības uzlabošanai īslaicīgas zāļu nepieejamības gadījumā.
Tāpat grozījumi paredz precizēt kārtību, kādā jauni ražotāji var piedāvāt zāles kompensācijas sistēmā. Esošā kārtība nosaka, ka katra nākamā ražotāja medikamentam jābūt zemākai cenai par iepriekšējiem, tomēr secināts, ka tā vienlaikus var kavēt jaunu medikamentu ienākšanu kompensācijas sistēmā, jo ražotājam veicamais cenu samazinājuma slieksnis var būt nesamērīgs. Tādēļ ar grozījumiem šī norma tiek precizēta, nosakot, ja kompensācijas sistēmā attiecīgā zāļu vispārīgā nosaukuma vai kombinētā sastāva zāļu ietvaros ir vismaz piecas zāles, tad nākamo iekļaujamo zāļu kompensācijas bāzes cena var būt arī vienāda ar esošo lētāko zāļu kompensācijas bāzes cenu. Tā kā šobrīd ir paredzēti citi mehānismi zāļu cenu samazināšanai (zāļu vispārīgā nosaukuma izrakstīšana un aptiekas pienākums izsniegt lētākās zāles viena vispārīgā nosaukuma ietvarā), norma sekmētu jaunu zemākas cenas zāļu ienākšanu kompensējamo zāļu sistēmā, kas palielinātu lētāko līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāļu klāstu un mazinātu lētāko zāļu neesamības risku tirgū.
Grozījumi arī paredz no 1.jūlija palielināt valsts kompensācijas apmēru zālēm līdz 100% (līdz šim 50%) iekaisīgās polineiropātijas pacientiem.
www.farmacija-mic.lv