Valdībā šodien, 26. martā, vērtēs Veselības ministrijas (VM) iecerētos pasākumus kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču cenu samazināšanai, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
Kompensējamo zāļu saraksts sastāv no A saraksta, kurā iekļautas līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāles, B saraksta, kurā iekļautas zāles, kam nav līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāļu, un C saraksta – ja iesniedzējs kompensācijas izdevumus noteiktam pacientu skaitam apņemas segt no saviem līdzekļiem ne mazāk kā 10% apmērā no noteiktā pacientu skaita vai prognozējamā zāļu vai medicīnisko ierīču apgrozījuma. Tāpat pastāv R saraksts, kurā ir ļoti dārgas zāles reto slimību diagnozēm. Pacientiem noteiktu kritēriju gadījumā tiek nodrošināta zāļu individuālā kompensācija, teikts VM izstrādātajā noteikumu projektā.
Zāles un medicīniskās ierīces tiek iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā, pamatojoties uz ražotāja vai lieltirgotāja iesniegtu iesniegumu.
Patlaban kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļautas parenterāli ievadāmas zāles, kas jāievada pacientiem dienas stacionārā. Šīs zāles iegādājas pacienti atvērta tipa aptiekā, bieži vien kursa patēriņam, nes mājās un pēc tam ar zālēm dodas uz dienas stacionāru. Lai mazinātu slogu pacientiem, nodrošinātu zāļu kvalitāti, pilnībā izslēdzot parenterāli ievadāmu zāļu nepareizas glabāšanas risku, VM vērtējumā ir jāmaina kompensējamo zāļu sarakstā ievadāmo zāļu saņemšanas kārtība. Tādēļ grozījumi paredz atcelt pacienta līdzmaksājumu par zālēm, kuras pacientam tiks ievadītas ārstniecības iestādē.
Zāles no kompensējamo zāļu saraksta Nacionālais veselības dienests (NVD) turpmāk varēs svītrot arī tajos gadījumos, ja no ārstu speciālistu asociācijas būs saņemts atzinums, ka konkrētās zāles vairs nav nepieciešams uzturēt kompensējamo zāļu sarakstā, jo tās vairs netiek izmantotas ārstniecības procesos.
R saraksta zāles pacients turpmāk varēs saņemt tūlīt pēc tam, kad NVD būs sāņēmis attiecīgās ārstniecības nozares speciālistu konsilija lēmumu par zāļu lietošanas nepieciešamību konkrētam pacientam. Vairs nebūs nepieciešama ārstniecības iestādes vadītāja parakstīta vēstule.
Grozījumi paredz, ka ārsts nedrīkstēs izrakstīt C un R saraksta zāles, nesagaidot NVD rakstisku apstiprinājumu tam, ka konkrētajā gadījumā zāļu izrakstīšana atbilsts konkrēto zāļu kompensācijas nosacījumiem un tiks apmaksātas no valsts budžeta līdzekļiem. VM skaidro, ka tādā veidā tiks pasargātas ārstniecības iestādes un ārsti no tā, ka zāļu kompensācija tiek uzsākta neatbilstoši noteiktajam regulējumam un NVD ir pienākums, atgūt nepamatoti iztērētos finanšu līdzekļus. Vienlaikus zāļu kompensācijas izvērtēšanas process netiks pagarināts un tas nekavēs pacientu savlaicīgi saņemt nepieciešamās zāles.
Ņemot vērā to, ka Latvijas un Eiropas zāļu tirgū pastāv zāļu nepieejamības problēma, grozījumi paplašina aptiekās zāļu aizvietošanas iespējas. Paredzēts, ka gadījumā, ja ārsts izrakstot kompensējamās zāles receptē nav norādījis, ka izrakstītās zāles nedrīkst aizvietot, tās aptiekā drīkstēs aizvietot arī tajos gadījumos, ja izsniegto zāļu reizes deva ir atbilstoša, dalāma vai vienkārši palielināma atbilstoši izrakstīto zāļu reizes devai. Tāpat tas būs iespējams arī gadījumā, ja izsniegto zāļu kopējā deva nepārsniedz izrakstīto zāļu kopējo devu.
Zāļu individuālā kompensācija tiek lūgta arī tajos gadījumos, kad pacientiem kompensējamo zāļu sarakstā esošās zāles ir kontrindicētas, neefektīvas konkrētās diagnozes ārstēšanai. VM norāda, ka līdz šim šādās situācijās NVD bija jāpieņem pacientiem nelabvēlīgi lēmumi, atbilstoši spēkā esošai individuālās kompensācijas kārtībai atsakot zāļu kompensāciju. Kā rezultātā pacientiem nebija pieejama valsts apmaksāta zāļu kompensācija.
Grozījumi paredz paplašināt individuālās kompensācijas kritērijus un nodrošināt zāļu individuālā kompensāciju plašākam pacientu lokam, bet nemainot individuālās kompensācijas maksimāli pieļaujamo naudas summu vienam pacientam. Tas nozīmē, ja pacientam zāles, kas ir iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā pie noteiktās diagnozes ir neefektīvas vai kontrindicētas, NVD būs tiesīgs piešķirt zāles atbilstoši ārstu konsilijā nozīmētajam, sarakstā iekļauto zāļu izmaksu ietvaros.
Tomēr, paplašinot individuālās kompensācijas kritērijus, ārstiem būs nepieciešams papildus izvērtēt vai pacienta līdzestība ir bijusi pietiekama, lai objektīvi izvērtētu iepriekš pacienta ārstēšanai lietoto zāļu un medicīnisko ierīču efektivitāti. Konsīlijam būs jāvērtē, vai pacients ir lietojis kompensējamo zāļu saraksta zāles vai medicīniskās ierīces, vai lietojis tās atbilstoši shēmām un tamlīdzīgi.
Paredzēts, ka individuālās kompensācijas apmēru NVD pielīdzinās kompensējamo zāļu sarakstam pie attiecīgās diagnozes iekļauto zāļu vienas terapijas līnijas vai vienas zāļu farmakoterapeitiskās grupas izmaksām. Neskatoties uz to, ka NVD veiks apmaksu kompensējamo zāļu saraksta izmaksu ietvaros, tas dos iespēju pacientiem saņemt viņiem efektīvu terapiju un valsts budžeta līdzekļi tiks izlietoti lietderīgi, jo NVD veiks samaksu par pacientam piemērotāko terapiju, skaidro VM.
Tāpat grozījumi paredz, ka aptiekas cena, kuru aprēķina no iesniedzamās uz laiku samazinātās kompensācijas bāzes cenas, nedrīkst būt vienāda vai zemāka par zālēm noteikto references cenu.
www.farmacija-mic.lv