Sākums » Farmācija » Veselības inspekcija konstatē pārkāpumus aptiekās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā
Veselības inspekcija konstatē pārkāpumus aptiekās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā

Veselības inspekcija konstatē pārkāpumus aptiekās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā

Veselības inspekcija (VI), veicot kontroles aptiekās un iepazīstoties ar aptieku mājas lapu piedāvājumiem, ir konstatējusi, ka aptiekas piedāvā dažādus diagnostiskos izmeklējumus, kuri klasificējami kā veselības aprūpes pakalpojumi. Saskaņā ar Ārstniecības likumu ārstniecība ir arī slimību profilakse un  diagnostika, norāda VI. Ar ārstniecību atļauts nodarboties ārstniecības iestādēs, kuras reģistrētas ārstniecības iestāžu reģistrā un atbilst normatīvajos aktos noteiktajām obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām.

Kā norāda inspekcija, sniedzot veselības aprūpes pakalpojumus aptiekās, tiek pārkāptas vairāku normatīvo aktu prasības, jo pakalpojumus sniedz:

–          telpās, kuras neatbilst ārstniecības iestāžu obligātajām prasībām;

–          telpās, kuras nav reģistrētas kā ārstniecības iestāde un iekļautas ārstniecības iestāžu reģistrā;

–          personas, kuras nav iekļautas ārstniecības personu reģistrā un kurām nav atbilstošs ārstniecisko un diagnostisko metožu sertifikāts;

–          izmantojot medicīniskās tehnoloģijas (ārstniecībā izmantojamās metodes un medicīniskās ierīces), kuras nav apstiprinātas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Tiek pārkāpti arī aptieku darbības noteikumi, kuros noteikts, ka aptiekas un aptieku filiāles telpas izmanto tikai farmaceitiskās aprūpes nodrošināšanai atbilstoši aptiekas iekšējās darba kārtības noteikumos noteiktajiem telpu izmantošanas nosacījumiem. Tā kā viena no farmaceitiskās aprūpes sastāvdaļām ir aptiekas pastāvīgo apmeklētāju zāļu lietošanas uzraudzība, veselības veicināšana un slimību profilakses propagandēšana, VI aicina farmaceitus to veikt atbildīgi, sadarbojoties ar ārstiem un pacientiem, bet nepārkāpjot savu kompetenci.

Inspekcijas ieskatā  aptiekās piedāvātie veselības aprūpes pakalpojumi nav vērsti uz zāļu lietošanas uzraudzību, tajā skaitā zāļu blakusparādību uzraudzību, vai informācijas sniegšanu par zāļu pareizu lietošanu.

Papildus VI informē, ka, saskaņā ar Reklāmas likumā noteikto, reklāma ir ar saimniecisko vai profesionālo darbību saistīts jebkuras formas vai jebkura veida paziņojums vai pasākums, kura nolūks ir veicināt preču vai pakalpojumu popularitāti vai pieprasījumu pēc tiem. Veicot kontroles aptiekās, VI novērojusi , ka ieteikumi pacientiem pēc attiecīgā mērījuma veikšanas ir orientēti uz konkrētu bezrecepšu zāļu pārdošanas veicināšanu, kas uzskatāmi par zāļu reklāmu.

VI darbojas saskaņā ar 2008.gada 5.februāra Ministru kabineta noteikumiem Nr.76 “Veselības inspekcijas nolikums” un atbilstoši 3.5. punktā noteiktajam VI kompetencē ir uzraudzīt un kontrolēt farmācijas jomu regulējošos normatīvajos aktos noteikto prasību izpildi, tāpēc tā aicina aptiekas nekavējoties pārtraukt veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, kā arī to popularizēšanu aptieku tīmekļa vietnēs un citos medijos.

www.farmacija-mic.lv

11 komentāri

  1. Varbūt MIC sadarbībā ar VI varētu sniegt mums apskaidrojošo info,lai mēs te necepamies?

  2. Pēc raksta varētu tiešām saprast, ka aptiekā veic hemoglobīna līmeņa diagnostiku vai vēl kaut ko sarežģītāku.

  3. Manuprāt šeit tiek runāts par veselības dienām, ko organizē aptiekās, lai veicinātu konkrētu firmu produktu atpazīstamību un palielinātu to “dzīvo” reklāmu. Šīs lietas gan ir uz diezgan slidenas robežas.

  4. Skumji, ka inspekcijas profesionalitāte šādi izpaužas. Varbūt kominikācija ne tāda, un tiešām runa ir par Naktsputniņa nosauktajiem specifiskajiem pakalpojumiem. Asinsspiediena mērīšana ir klienta pašaprūpes atbalsta pakalpojums – vienkārši farmaceits palīdz to veikt klientam, tikai pareizāk un profesionālāk nekā kaimiņu tante to izdarītu… Nu krutie juristi – atbalstiet tak aptiekas!

    • Nu bet inspekcijas ieskatā aptieka taču ir tikai bode, kur tirgo dropes, nevis sniedz farmaceitisko aprūpi! 🙂

  5. Naktsputniņš

    Man ir sajūta, ka šajā rakstā domāti kaut kādi baigi specifiskie diagnostiskie pakalpojumi (glutēna, hemoglobīna vai urīnskābes mērijumi asinīs), jo LFB izveido farmaprūpes standartu, kas ietver gan spiediena, gan glikozes, gan holesterīna mērīšanu aptiekā ( https://www.farmaceitubiedriba.lv/uploads/files/lfb_standarti.pdf ), lai novestu situāciju aptiekās pie kopsaucēja. Tad jau VI būtu jāapstrīd jaunizveidotie standarti, nevis konkrētu aptieku darbība. Varbūt rakstam ir izvēlēta maldinoša bilde?

  6. Tak jau sen Ministrija ir izstrādājusi grozījumus, kur to visu ir paredzēts legalizēt!Te gan jautājums Zvejnieka kungam, kur tas viss buksē!?

  7. Lūdzu skaidrojumu, vai drīkst farmaceits tirdzniecības zālē izmērīt asinsspiedienu. Vai Omron aparātam jābūt kalibrētam? Vai nodalītai vietai, tirdzniecības zālē, kur netraucēti var izmērīt arī cukura līmeni jābūt reģistrētai ka ārstniecības kabinetam?? Vai tad farmaceits šo darbu nevar veikt??

    • Es tavā vietā toi nesauktu par diagnostiku, bet gan par Omron iekārtas testa dienām! Lai pacients pats mēra spiedienu, jo tas aparāts taču ir pilnībā automātisks! Un neviens nevar liegt pacientam notestēt iekārtui pirms iegādes un secināt, ka šodien nepirks! 🙂

  8. Farmācijas likumā taču definēts, ka farmaceitsikā aprūpe ir veselības aprūpes sastāvdaļa..
    Lai vai kā, tad jau ar steigu jāregulē likumdošana, lai atļautu farmaceitiem veikt asinsspiediena mērījumus, ekspresdiagnostiku (glikozes noteikšanu ar stripiem u.tml.), citās EU valstīs, tas tā notiek, nevis Veselības inspekcijai tagad jāsoda aptiekas. Manuprāt, farmaceits ir pietiekami kompetents, lai to veiktu.. kā nekā augstskolā farmaceitiem to visu māca- gan teoriju, gan praktiski šīs manipulācijas.

  9. Lūdzu paskaidrojiet,vai tas nozīmē,ka aptiekas tirdzniecības zālē nedrīkst izmērīt klientam asinsspiedienu?

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*