Turpmāk Nacionālais veselības dienests (NVD) varēs slēgt līgumu par vecmātes sniegtu dzemdību palīdzību, tostarp nosakot, ka vecmāte ir tiešās pieejamības speciālists – šādai vizītei vairs nebūs vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums, otrdien lēma valdībā.
Dzemdību palīdzību grūtniecības un pēcdzemdību periodā pamatā nodrošina ginekologs, dzemdību speciālists, taču fizioloģiski noritošas grūtniecības gadījumā šo palīdzību pilnā apjomā spēj nodrošināt vecmāte, ārsta resursu piesaistot tikai medicīniski sarežģītākos gadījumos, piemēram, augsta riska grūtniecības gadījumā, skaidro Veselības ministrijā (VM).
VM cer, ka šis regulējums, paplašinot vecmātes lomu fizioloģiskas grūtniecības un pēcdzemdību aprūpē, veicinās uz pacientu centrētu veselības aprūpi un tādējādi grūtniecības labvēlīgāku norisi, grūtnieces un tās ģimenes labāku sagatavošanu dzemdībām, sievietes un bērna labbūtību, mazāku satraukumu sievietei pēcdzemdību periodā, psihoemocionālo problēmu savlaicīgu atpazīšanu un rekomendāciju sniegšanu, veiksmīgāku un ilgstošāku zīdīšanas laiku, kā arī citus grūtniecības un pēcdzemdību periodā būtiskus aspektus, kas var ietekmēt mātes un bērna fizisko, garīgo un emocionālo veselību.
Kā skaidro ministrijā, uz pacienti vērstu aprūpi raksturo abpusējas pozitīvas attiecības, kas vairo pozitīvu grūtniecības un dzemdību pieredzi, kā arī tādu dzemdību palīdzības kvalitātes rādītāju uzlabošanos kā ķeizargriezienu skaits.
Ņemot vērā citu valstu pieredzi, paredzams, ka vecmātes lielāka iesaistīšana pirmsdzemdību un pēcdzemdību aprūpes nodrošināšanā mazinās mātes un jaundzimušo saslimstību un mirstību, un citus nelabvēlīgus klīniskus iznākumus, kā arī novērsīs nevajadzīgu medicīnisku iejaukšanos fizioloģiski noritošas grūtniecības procesā, cer ministrijā.
Vecmāte diagnosticē grūtniecību, vada fizioloģiski noritošu grūtniecību, atbilstoši kompetencei nosaka un veic nepieciešamos izmeklējumus, identificē perinatālos riskus gan mātei, gan auglim, kā arī izvērtē augļa augšanu un labsajūtu.
Tāpat vecmāte novērtē mātes un bērna stāvokli pēcdzemdību periodā, identificē pēcdzemdību riskus, plāno un veic aprūpi, kā arī konsultē un praktiski apmāca māti pašaprūpes un bērna aprūpes jautājumos, lai māte varētu nodrošināt jaundzimušā bērna optimālu attīstību.
Vienlaikus vecmāte sniedz informāciju un veic izglītošanas darbu ģimenes plānošanas un kontracepcijas, grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību, krūts ēdināšanas, seksuālās un reproduktīvās veselības un bērna aprūpes jautājumos.
Avoots: LETA