Līdz ar jaunā recepšu zāļu cenu veidošanas modeļa ieviešanu zāļu iegādes izmaksu samazinājumu jutuši 75% pacientu, liecina Veselības ministrijas (VM) apkopotie dati par gada pirmajiem mēnešiem.
Lai detalizētāk informētu par recepšu zāļu cenu veidošanas modeļa maiņas ieviešanu un secinājumiem šā gada pirmā ceturkšņa laikā, VM 17.aprīlī plkst.15.30 rīkos preses konferenci. Tajā piedalīsies veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV), VM valsts sekretāre Agnese Vaļuliene un VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere. Uz jautājumiem atbildēs Zāļu valsts aģentūras, Nacionālā veselības dienesta, Veselības inspekcijas un Latvijas Digitālās veselības centra vadītāji.
LETA iepriekš ziņoja, ka februāra sākumā tikai 13% iedzīvotāju bija izjutuši medikamentu cenu samazināšanos šī gada sākumā.
VM februārī norādīja, ka no 2025.gada 1.janvāra vairāk nekā 3000 medikamentu cenu ir samazinājušās, ieskaitot to gala cenu ar 75 centu farmaceita pakalpojuma maksu. Vidējās aptieku cenas izmaiņas bija -18%, un vairāk nekā 74% iedzīvotāju ir ietaupījuši vidēji 12,99 eiro.
Ar mērķi samazināt iedzīvotāju kopējos izdevumus par recepšu zālēm no pagājušā gada tiek īstenota virkne pasākumu zāļu pieejamības uzlabošanai gan zāļu kompensācijas sistēmā, gan ārpus tās. Kā viens no pasākumiem no šā gada sākuma ir ieviests jauns recepšu zāļu cenu veidošanas modelis, skaidro ministrijā.
1.janvārī stājās spēkā VM izstrādātais zāļu cenu veidošanas modelis, kuras mērķis ir samazināt medikamentu cenu. Lai to īstenotu, ir samazināts atļautais zāļu piecenojums gan lieltirgotavām, gan aptiekām. Saskaņā ar ministrijas aplēsēm zāļu cenām vidēji vajadzētu pazemināties par 15%.
Attiecībā uz recepšu medikamentu cenām veselības ministrs aicinājis nogaidīt vismaz trīs mēnešus, lai novērtētu jaunā modeļa reālo ietekmi, jo vēl tiek iztirgoti iepriekšējā gada recepšu zāļu krājumi.
Avots: LETA