Veselības ministrija (VM) plāno turpināt aizstāvēt nepieciešamību palielināt finansējumu kompensējamo medikamentu apmaksai, ziņo nacionālā informācijas aģentūra aģentūra LETA.
Kompensējamo medikamentu pieejamības uzlabošana pacientiem, jaunu medikamentu un diagnožu iekļaušana valsts kompensācijas sistēmā ir augsta nozares prioritāte, kam katru gadu budžeta izstrādes procesā tiek prasīti līdzekļi. Arī 2022.gadā finansējums kompensējamo medikamentu apmaksai ir pieaudzis par 20 miljoniem eiro tieši onkoloģijas medikamentu apmaksai, un arī turpmāk no VM puses tiks aizstāvēta nepieciešamība palielināt šo finansējumu.
Nacionālais veselības dienesta (NVD) Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Signe Bokta iepriekš bija norādījusi, ka nākamajā gadā ir plānots izvirzīt papildu prioritātes, lai uzlabotu kompensējamo zāļu pieejamību.
Viņa stāstīja, ka viens no plānotajiem pasākumiem ir akūto, nenosegto vajadzību risināšana onkoloģijā un citās nozoloģijās, iekļaujot šeit jaunas zāles un arī paplašinot kompensācijas nosacījumus. Savukārt otrs plānotais pasākums ir jaunu diagnožu iekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā, kas šobrīd vēl netiek apmaksātas – endokrinoloģijā, ginekoloģijā, kardioloģijā, neiroloģijā, psihoterapijā un oftalmoloģijā -, kā arī reto slimību ārstēšanas paplašināšana.
Starp prioritārajiem pasākumiem būšot arī pacientu līdzmaksājuma mazināšana, proti kompensējamo procentu atgriešana no 75% uz 100% vai 90%, ņemot vērā, ka ne visi pacienti konkrētajās diagnozēs var atļauties iemaksu 25% apmērā.
Paredzēts, ka plānu īstenošanai nākamajā gadā būtu nepieciešami apmēram 99 miljoni eiro. No nepieciešamā finansējuma 58% būtu nepieciešami jaunu zāļu iekļaušanai sarakstā, savukārt 15% medikamentu kompensācijas apmēra palielināšanai.
Savukārt reto slimību ārstēšana izmaksātu 8% no minētās summas, jauno diagnožu iekļaušana – 5%, bet pacientu līdzmaksājuma samazināšana – 2%.
Valsts budžeta projekta izstrādes process paredz, ka nozaru ministrijas līdz 30.jūnijam sagatavo un iesniedz Finanšu ministrijai finansējuma aprēķinus vai pieprasījumu, kāds ir nepieciešams īstenojamo prioritāru pasākumu veikšanai.
Patlaban VM turpina darbu pie aprēķinu veikšanas prioritāro pasākumu īstenošanai 2023.gadā un turpmākajos gados saskaņā ar politikas plānošanas dokumentā “Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027.gadam” ietvertajiem nozares attīstības virzieniem.
www.farmacija-mic.lv