Veselības ministrija (VM) rosina pakļaut stingrai kontrolei tramadolu, jo ministrijai radušās aizdomas par tā nepamatotu un ļaunprātīgu izmantošanu, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
VM iesniegusi valdībā grozījumus likumā “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”, kurā norāda, ka Latvijas zāļu reģistrā šobrīd ir 32 tramadolu saturošas zāles gan tablešu, gan kapsulu un injekcijas šķīdumu formā. No tām 2013. un 2014. gadā tirgū ir 16 zāles. Šo zāļu patēriņš valstī ir pieaudzis no 281 kilograma 2009. gadā līdz 342 kilogramiem 2012. gadā un 359 kilogramiem pērn. Turklāt palielinājies ziņojumu skaits no aptiekām par viltotām receptēm tramadola iegādei, informē LETA.
Tramadolu saturošas zāles Latvijā neražo, bet importē, izplata un eksportē, skaidro VM. Tās ir recepšu medikamenti, kas jāizraksta uz īpašās receptes tāpat kā jebkuras citas narkotiskās un psihotropās vielas saturošas zāles.
Speciālisti norāda, ka ļaunprātīga tramadola lietošana rada psihiskus un uzvedības traucējumus, kā arī atkarības sindromu. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) provizoriskie dati liecina, ka no 1280 pacientiem, kuri 2013. gadā griezušies pēc narkoloģiskās palīdzības psihisku un uzvedības traucējumu dēļ, 89 personas lietojušas tramadolu – galvenokārt vai arī papildus kādai citai psihoaktīvai vielai, piemēram, amfetamīniem vai opiātiem.
Jaunākais vecums, kurā uzsākta tramadola lietošana, ir 11 gadi, bet visbiežāk to uzsākts lietot vecumā no 15 līdz 20 gadiem, liecina SPKC dati. Narkoloģiskā palīdzība saistībā ar tramadola lietošanu visbiežāk sniegta personām vecuma grupā no 25 līdz 35 gadiem.
ANO Konvencijas par psihotropām vielām sarakstos tramadols kā kontrolējamā viela nav iekļauta. Līdz ar to tā nav iekļauta arī Latvijā kontrolējamo vielu sarakstos, un kriminālatbildība par tramadola, kā arī to saturošo zāļu aprites pārkāpumiem nav noteikta. Tomēr VM nolēmusi izmantot valstīm dotās tiesības pieņemt stingrākus pasākumus, nekā noteikts konvencijā, ja tās uzskata tos par vēlamiem vai nepieciešamiem narkotisko un psihotropo vielu nelegālā apgrozījuma novēršanai vai likvidēšanai.
VM norāda, ka līdz ar tramadola iekļaušanu Latvijā kontrolējamo vielu sarakstos tā importam un eksportam būs nepieciešamas atļaujas, tādējādi tiks veicināta kontrabandas apkarošana, kā arī samazinātas iespējas vielai nokļūt nelegālajā apritē. Zāļu pieejamība ārstniecības nolūkos nesamazināsies, sola VM.
Tramadols kā psihotropā viela ir klasificēts arī Igaunijā, savukārt Lietuvā tā iekļauta kontrolējamo vielu sarakstā “Ļoti bīstamas narkotiskās vielas un tām pielīdzinātās psihotropās vielas, kuras atļauts izmantot medicīniskiem un zinātniskiem mērķiem”, ziņo LETA.
www.farmacija-mic.lv
Sen bija laiks, citādi sīņi piekož Tramadolu pie Preiļu dzeltenā zcenas vietā!Un pēc tam šausmu stāstus rāda Degpunktā!