Sākums » Farmācija » Zāļu nepieejamības dēļ Latvijā visvairāk cieš onkoloģijas un reto slimību pacienti, liecina starptautiskie dati

Zāļu nepieejamības dēļ Latvijā visvairāk cieš onkoloģijas un reto slimību pacienti, liecina starptautiskie dati

Eiropas Farmācijas ražotāju un asociāciju federācijas (EFPIA) publiskotā analīze par zāļu pieejamību liecina, ka no 41 jauna medikamenta onkoloģijas ārstēšanai, kas Eiropā apstiprināts pēdējo gadu laikā, Latvijā ir pieejami četri, kas ir zemākais rādītājs Eiropas Savienībā. Reto slimību ārstēšanai Latvijas pacienti pēdējo 4 gadu laikā ir saņēmuši pieeju tikai vienam jaunam medikamentam, kas būtiski mazina pacientu iespējas uz efektīvu slimību ārstēšanu, informē Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) direktors Valters Bolevics.

Vērtējot zāļu pieejamību pēc slimību veidiem, Latvijā sliktākajā pozīcijā nostādīti onkoloģijas un reto slimību pacienti, liecina Eiropas Farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācijas (EFPIA) publiskotā analīze par zāļu pieejamību un kompensāciju 2016-2019.gada periodā (Patients W.A.I.T. Indicator 2020).

No 41 jauna medikamenta onkoloģijas slimību apkarošanai, kas apstiprināts Eiropā pētāmo 4 gadu laikā, Latvijā ir pieejami 4 jeb tikai 10% no kopējā jauno medikamentu skaita, ierindojoties pēdējā vietā Eiropas Savienībā. Savukārt inovatīvas zāles no to apstiprināšanas brīža Eiropā onkoloģijas pacienti Latvijā gaida teju 3 gadus jeb 930 dienas, gaidīšanas laikam uzlabojoties vien par 5,48% salīdzinot ar iepriekšējo pētāmo periodu (2015-2018).

Vēl dramatiskāka aina iezīmējas reto slimību pacientiem – 4 gadu laikā no kopskaitā 47 jaunajiem medikamentiem, kas reģistrēti Eiropā, Latvijas pacienti ir saņēmuši pieeju tikai 1 jaunam medikamentam, Latviju nostādot pēdējā vietā Eiropas Savienībā. Turklāt gaidīšanas laiks līdz šo medikamentu pieejamībai pārsniedz 1012 dienas jeb gandrīz 3 gadus, būtiski pasliktinot pacientu iespējas uz efektīvu ārstēšanu.

Kā liecina starptautiski veiktais pētījums, Latvija šobrīd ieņem pēdējo pozīciju jauno medikamentu pieejamībā Eiropas Savienībā. Pēc SIFFA veiktajiem aprēķiniem uz šā gada 1. martu, lai Latvija nodrošinātu valsts apmaksātus medikamentus, tuvojoties pārējo Baltijas valstu vidējam līmenim, nevis pacientu patiesām vajadzībām, bija nepieciešami 80,38 miljoni eiro.

2021. gada 28. jūnijs.

Avots: Account Manager, LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.