Sākums » Ārzemēs » Vācijas federālā tiesa atbalsta nedziedināmu pacientu tiesības uz medikamentiem dzīves izbeigšanai

Vācijas federālā tiesa atbalsta nedziedināmu pacientu tiesības uz medikamentiem dzīves izbeigšanai

Vācijas federālā tiesa ceturtdien, 2.martā, nospriedusi, ka cilvēkiem “ārkārtējos apstākļos” būtu jābūt legālai piekļuvei medikamentiem pašnāvības izdarīšanai, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Federālā administratīvā tiesa Leipcigā nolēma, ka “pacientam, kurš cieš un ir nedziedināmi slims, ir tiesības izlemt, kad un kā viņa dzīvei būtu jābeidzas”, ar nosacījumu, ka pacients “var brīvi paust savu gribu un attiecīgi rīkoties”.

Nāvējošu medikamentu iegāde Vācijā ir aizliegta, bet tiesa secināja, ka tiesības uz pašnoteikšanos nozīmē, ka ārkārtas gadījumos būtu jāpieļauj izņēmumi. Proti, gadījumos, ja pacientu dzīve kļuvusi nepanesama un viņi no brīvas gribas un nopietni izlēmuši izbeigt savu dzīvi un nepastāv nekādas medicīniskas alternatīvas sāpju mazināšanai.

Lietu tiesā iesniedza kāds atraitnis, kura nedziedināmi slimā sieva 2005.gadā izdarīja pašnāvību. 2004.gadā viņš vērsās Federālajā Medikamentu un medicīnisko iekārtu institūtā ar lūgumu atļaut sievai iegādāties zāles pašnāvības izdarīšanai, bet lūgums tika noraidīts. Rezultātā viņi devās uz Šveici, kur sieviete atņēma sev dzīvību ar organizācijas “Dignitas” palīdzību. Vīrs pēc tam vērsās tiesās, nonākot līdz pat Federālajai konstitucionālajai tiesai, taču Vācijas tiesas lēma, ka viņš nedrīkst iesniegt prasību, jo viņš pats nav tā persona, kuru slimība skārusi. Tomēr viņš nepadevās un griezās Eiropas Cilvēktiesību tiesā Strasbūrā, kas 2012.gadā nolēma, ka viņš drīkst vērsties Vācijas tiesās, kā rezultātā lieta tika izskatīta no jauna. 74 gadus vecā vīrieša advokāts pēc gadiem ilgās cīņas sacīja, ka tiesas spriedums ir liels atvieglojums viņa klientam.

Vācijas Pacientu aizsardzības fonds savukārt paziņoja, ka tiesas spriedums ir trieciens cīņai pret pašnāvībām. Viens no fonda valdes locekļiem norādīja, ka definīcija par to, kas ir “neciešams ciešanu stāvoklis” ir plaši atvērta. Ciešanas nav objektīvi izmērāmās un nav tiesiski universāli definētas, viņš piebilda.

2015.gadā Vācija aizliedza komerciālām organizācijām piedāvāt tādu pakalpojumu kā asistētās pašnāvības, tomēr sodi par aizlieguma pārkāpumu netiek attiecināti uz ģimenes locekļiem vai citiem tuviem cilvēkiem, ziņo LETA.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*