Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) valde ir piešķīrusi Goda biedra statusu 11 Latvijas ārstiem, kas ar savu mūža darbu sekmējuši medicīnas zinātnes un izglītības, kā arī veselības aprūpes attīstību. Goda biedru vidū ir dažādu nozaru speciālisti – izcilas personības, kuras tika sveiktas šodien, 15.novembrī, LĀB biedru pilnsapulcē.
Pēc Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas ieteikuma Goda biedra statuss piešķirts onkoloģei ķīmijterapeitei, ilggadējai Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Onkoloģijas klīnikas un Latvijas Onkologu Ķīmijterapeitu Asociācijas vadītājai, Triju Zvaigžņu ordeņa virsniecei (2021) prof. Guntai Purkalnei. Viņas aktīvā darbība onkoloģijā ietekmējusi nozares attīstību Latvijas un pasaules līmenī. Darbojusies Eiropas profesionālo vadlīniju un apmācības programmas izstrādes komitejās, panākot onkologu ķīmijterapeitu specializācijas atzīšanu par pamatspecialitāti 2009.gadā un izstrādājot mūsdienīgu un kvalitatīvu rezidentūras apmācības programmu Latvijā. G. Purkalne ikdienā nodrošina ambulatorās onkoloģiskās palīdzības organizēšanu, kur pašreiz ārstējās vidēji 25 pacienti dienā, kas ir 6500 procedūras gadā. Vienlaikus profesore ir topošo ārstu augstu novērtēts mācībspēks un daudzu zinātnisko publikāciju autore.
Savukārt pēc Latvijas Radiologu asociācijas ierosinājuma Goda biedra nosaukums ir piešķirts habilitētai medicīnas doktorei prof. Gaidai Krūmiņai, kas pašlaik strādā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Radioloģijas katedrā. Kopīgais pedagoģiskais darba stāžs profesora amatā ir 18 gadi, bet jau kopš 1998.gada viņa vada RSU rezidentūras programmu radioloģijā. Prof. Gaida Krūmiņa vienlaikus ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) galvenais speciālists radioloģijā. Viņa ir 192 starptautiski citējamu zinātnisku publikāciju un daudzu mācību materiālu autore. Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece, saņēmusi LĀB goda zīmi “CILVĒKA LAIKS” (“Tempus hominis”).
Tāpat pēc asociācijas rekomendācijas Goda biedra statuss piešķirts ārstam radiologam Aigaram Migalam, kura darba mūža lielākā daļa ir aizvadīta PSKUS, kurā viņš veica gan invazīvās radioloģijas manipulācijas, gan neiroradioloģijas izmeklējumus līdz pat 2019.gadam. Dr. A. Migals kopš 2014.gada līdz šim brīdim ir aktīvi praktizējošs radiologs “Veselības centrā 4”. Nozīmīgs viņa ieguldījums Latvijas ārstu kopienas attīstībā ir ideja 1988.gada 12.maijā kopā ar līdzgaitniekiem dibināt Latvijas Ārstu biedrību, kura toreiz pulcināja tikai dažus kolēģus un kļuva par būtisku virzītājspēku Latvijas neatkarības kustībā un ārstu kopības apziņā. Saņēmis LĀB I un II pakāpes goda zīmes “CILVĒKA LAIKS” (“Tempus hominis”), kā arī LR Ministru Kabineta atzinības rakstu par pašaizliedzību un panākumiem strādājot Latvijas valsts un tautas labā.
Pēc Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas ieteikuma Goda biedra statuss piešķirts asociācijas dibinātājam un ilggadējam prezidentam, ārstam pneimonologam Viesturam Šiliņam. Viņš ir devis būtisku ieguldījumu pneimonoloģijas specialitātes attīstībā valstī, vadījis PSKUS Pneimonoloģijas un torakālas ķirurģijas centru. Ļoti nozīmīgs ir viņa ieguldījums gan studentu izglītībā strādājot par docentu Latvijas Medicīnas augstskolā, vēlāk Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātē, gan pneimonoloģijas rezidentu tālākizglītībā, esot LU Rezidentūras attīstības programmas rezidentūras apakšprogrammas vadītājam pneimonoloģijas specialitātē. Augstu vērtējama ir Dr. V. Šiliņa ilgstošā darbība LĀB valdes locekļa un viceprezidenta amatā.
Pēc Latvijas Gastroenterologu asociācijas ierosinājuma Goda biedra statuss piešķirts tās ilggadējam prezidentam, ārstam prof. Anatolijam Danilānam. Ilgus gadus A. Danilāns aktīvi darbojās praktiskajā medicīnā PSKUS ne tikai gastroenteroloģijā, bet arī internajā medicīnā. Pētniecībā iegūts habilitētā medicīnas doktora grāds, ievēlēts par RSU profesoru gastroenteroloģijā, mācot studentus, rezidentus, nenogurstoši darbojoties ārstu tālākizglītībā, t.sk., ņemta dalība daudzās monogrāfijās, ir vairāku simtu dažādu publikāciju autors. Anatolijs Danilāns ir plaši pazīstams ar progresīvu uzskatu par sabiedrības veselību popularizēšanu presē, radio un televīzijā. Saņēmis LĀB Gada balvu medicīnā, Profesora Ilmāra Lazovska balvu, kā arī Veselības ministrijas atzinības rakstu.
Latvijas Ārstu rehabilitologu asociācijas ieteikums kalpojis par pamatu Goda biedra statusa piešķiršanai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārstei Ilzei Hāznerei, kas savu darba mūžu ir veltījusi rehabilitācijas nozares harmonizēšanai un attīstībai, kā arī veikusi ieguldījumu jauno speciālistu izaugsmē. Viņa ir augstas klases profesionāle rehabilitācijā, kas savas klīniskās zināšanas velta PSKUS pacientu rehabilitācijai. Dr. Ilze Hāznere ir ieguvusi Eiropas medicīnas specialitāšu apvienības FRM sekcijas sertifikātu specialitātē un ilgus gadus ir Latvijas delegāte Eiropas FRM ārstu biedrībā. I.Hāznere ir izveidojusi un vadījusi FRMĀB, un veicinājusi tās saplūšanu ar Latvijas Ārstu rehabilitologu asociāciju.
Savukārt pēc Latvijas Ārstu ekspertu asociācija rosinājuma Goda biedra nosaukums piešķirts ārstei anestezioloģei un reanimatoloģei, Veselības inspekcijas vecākajai ekspertei Indrai Lācei par vairāk nekā 20 gadu devumu veselības aprūpes nozarei, gādājot par ārstniecības un ekspertīzes kvalitāti Latvijā. Ne vienai vien ārstniecības personai ārstes ekspertes Indras Lāces taisnīgais vērtējums caur gūto pieredzi palīdzējis gūt izpratni un pārliecību par nevainojamas kvalitātes būtiskumu un iespējamību ārstniecības ikdienā. I.Lāce ir saņēmusi Veselības ministrijas atzinības rakstu un 1991.gada barikāžu dalībnieka Piemiņas zīmi. Tāpat pēc asociācijas ieteikuma Goda biedra statuss piešķirts ārstei neiroloģei Birutai Žubei, kas vairāk nekā divas desmitgades ir ārste eksperte Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā, bet no 2013.gada Ārstu ekspertu sertifikācijas komisijas locekle. 2013.gadā ārste saņēmusi LĀB apbalvojumu “CILVĒKA LAIKS” (“Tempus hominis”).
Latvijas Ārstu ekspertu asociācijas rekomendācija bijusi arī par pamatu LĀB Goda biedra nosaukuma piešķiršanai ārstei Rūtai Bļodniecei, jo viņa ar savu ilgo darba mūžu un personīgo attieksmi un pārliecību, ir sekmējusi Latvijas medicīnas un veselības aprūpes virzību. Viņa vadot Medicīnas aprūpes un darbspēju ekspertīzes kvalitātes kontroles inspekciju (MADEKKI), allaž neklusēja par aktuālajām veselības aprūpes problēmām un gādāja par veselības aprūpes sistēmas jēgpilnu darbību. Viņas viedoklis vienmēr bijis izsvērts un argumenti ietekmīgi, viņas pārliecība jau 2000.gadu sākumā ļāva uzdrīkstēties MADEKKI ikdienas darbā iedibināt atklātības principu un nebaidīties no sadarbības ar masu medijiem. 2014.gadā ārste saņēmusi LĀB apbalvojumu “CILVĒKA LAIKS” (“Tempus hominis”).
Pēc Latvijas Zobārstu asociācijas rekomendācijas LĀB Goda biedra nosaukums piešķirts arī bērnu zobārstei Dzidrai Trūpai. Darba mūžu ārste nesavtīgi veltījusi bērnu zobārstniecībai, ilgstoši bijusi nodaļas vadītāja Rīgas pilsētas 2. bērnu poliklīnikā, kas kopš 2015.gada darbojas kā Rīgas veselības centra filiāle Ziepniekkalnā. Dz. Trūpa ir Latvijas Zobārstu asociācijas Goda biedre, līdz 2001.gadam darbojusies tās sertifikācijas – resertifikācijas komisijā.
Latvijas Republikas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas ieteikums ir bijis par pamatu Goda biedra statusa piešķiršanai anesteziologam un reanimatologam Pēterim Tomiņam, kas ilgstoši vada RAKUS stacionāra “Gaiļezers” operāciju bloku. Viņš ir bijis Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas viceprezidents un valdes loceklis, kā arī Eiropas Anesteziologu biedrības biedrs un pārstāvis Eiropas medicīnas specialistu savienības (UEMS) Anestezioloģijas sekcijā un padomē. Atvērtā Medicīnas institūta, Amerikas – Austrijas fonda darbības koordinators Latvijā.
Jau ziņojām, ka šodien, 15. novembrī, LĀB kopsapulcē tiks arī ievēlēta jauna biedrības vadība.
www.farmacija-mic.lv