Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) atbalsta izaugsmi un inovācijas veselības aprūpes sistēmā un ir pārliecināta, ka e-veselības un e-receptes ieviešana nodrošinās ērtāku un kvalitatīvāku veselības aprūpi pacientiem, tai skaitā ļaus farmaceitiem pilnvērtīgāk sniegt farmaceitisko aprūpi.
No šī gada 1. aprīļa tiks sākta elektronisku recepšu izrakstīšana un aprite. Pievienošanās e-receptes sistēmai ir brīvprātīga, un tās pārzinis ir Nacionālais veselības dienests (NVD). Tiesības piekļūt sistēmai būs pacientiem, ārstniecības iestāžu reģistrā reģistrētām ārstniecības personām un farmaceitiem un farmaceita asistentiem, tāpēc aptiekām un ārstniecības iestādēm būs jānoslēdz līgums ar NVD par piekļuves tiesībām. Aptiekas, kas brīvpratīgi pieteiksies darbam sistēmā, ir aicinātas no 2014.gada 1.aprīļa līdz 2015.gada beigām noslēgt līgumu.
Publiskā telpā tikusi apšaubīta pacienta datu drošība un konfidencialitātes principa ievērošana e-vidē, tai skaitā aptiekā. LFB atgādina, ka farmaceitu un farmaceita asistentu ikdienas darbs jau pašlaik ir saistīts ar pacienta sensitīvo datu apstrādi, un farmaceitiskās konsultācijas laikā jau pašlaik tiek izzināta informācija par pacienta slimībām un lietotajām zālēm, jo šie dati ir būtiski nepieciešami kvalitatīvas farmaceitiskās aprūpes sniegšanai un efektīvas un drošas zāļu lietošanas veicināšanai. Tāpēc farmaceiti un farmaceita asistenti jau pašlaik nodrošina pacienta sensitīvo datu drošību un konfidencialitātes principa ievērošanu aptiekā. LFB uzskata, ka e-veselības un e-receptes sistēmas izstrādātājiem un īstenotājiem ir jānodrošina augstas pakāpes datu aizsardzība, ļaujot pacientam izvēlēties, kādus datus viņš vēlas vai nevēlas atklāt veselības aprūpes speciālistam, tai skaitā farmaceitam. Tomēr jāatceras, ka ir būtiski fakti, kas farmaceitam jāzina, izsniedzot zāles un konsultējot par to pareizu un drošu lietošanu, lai pacients izvairītos no dubultmedikācijas, mijiedarbības ar citām zālēm un samazinātu alerģijas risku, tāpēc, liedzot speciālistiem pieeju noteiktiem datiem, jāapsver šādas rīcības radītie riski savai veselībai.
LFB uzskata, ka e-veselības sistēmas apgūšana var sagādāt grūtības gan farmācijas speciālistiem, gan pacientiem. Tādēļ ir svarīgi iedzīvotājus apmācīt, kā izmantot e-veselības piedāvātās iespējas. Savukārt veselības aprūpes speciālistiem nepieciešamas apmācības par darbu jauno sistēmu: e-veselības un e-receptes, ietvaros, lai veicinātu gan pacientu apkalpošanas efektivitāti, gan palielinātu pacientu drošību un speciālistu aizsargātību.
LFB aicina NVD informēt sabiedrību par veselības datu drošību elektroniskā vidē, lai izvērtētu un mazinātu riskus un veicinātu izpratni par personas datu aizsardzību e-vidē. Bez tam LFB īpaši uzsver, ka e-receptes un e-veselības sistēmas izstrādē un ieviešanā meklējami risinājumi, kas radīs pēc iespējas mazāku finansiālu un ekonomisku slogu aptiekām kā valsts finansiāli neatbalstītiem uzņēmumiem.
www.farmacija-mic.lv
labāk nemaz nepiedalīties tajā projektā, jo tad visas ārstu papīra receptes būs jāvada iekšā sistēmā
Es tomēr neko daudz nezinu par to, kā darbosies e-receptes sistēma, bet jau 1.aprīlī grib visu laist darbībā. Kā farmaceiti zinās, ko un kā darīt? Mums taču nav bijis ne apmācību, ne informatīvu bukletu. Kas to nodrošinās? Un vai atkal farmaceiti tiks sodīti, ja kaut kas nebūs kā nākas? Bet mums taču neviens neko nav apskaidrojis!
Nesatraucies,ja Tava aptieka nepiedalās šajā brīvprātīgajā projektā,tad dzīvosi pa vecam tālāk un nekas Tev nav par šo lietu jāzin!Varēsim vien šajā lapā palasīties,kā tad tiem iet ,kuri ir pieteikušies.