24. aprīlī Veselības inspekcijas (VI) vadītāja Aija Mežsarga, kā arī viņas vietniece un inspekcijas Veselības aprūpes uzraudzības un kontroles departamenta vadītāja Iveta Šica saņēmušas vēstuli no Veselības ministrijas (VM), kurā abām tiek piedāvāts mainīt amatu, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja Šica, viņu veselības ministre Anda Čakša rosina pārcelt Valsts sporta medicīnas centra direktora vietnieka fiziskās veselības aprūpes jautājumos amatā, savukārt Mežsargai piedāvāts Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra direktora vietnieces amats.
Mežsarga pērn februārī tika aizrotēta uz VI no Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra, kur viņa tolaik ieņēma direktores amatu. Rotācija toreiz notikusi, balstoties uz VM izdotu rīkojumu. Mežsarga gan toreiz teica, ka sīkāki paskaidrojumi par rotācijas iemesliem rīkojumā netika sniegti.
VI direktores vietniece Šica skaidroja, ka vēstulē par jaunajām rotācijām VM atsaukusies uz Valsts civildienesta likuma 37.pantu, kurā teikts, ka, lai nodrošinātu labu pārvaldību, it sevišķi civildienesta uzdevumu efektīvu izpildi un sabiedrības uzticību civildienestam, kā arī veicinātu ierēdņa kvalifikācijas izaugsmi, ierēdni, neizsludinot atklātu pretendentu konkursu un motivējot pārcelšanas pieļaujamību un lietderību, var pārcelt jebkurā citā ierēdņa amatā uz noteiktu vai nenoteiktu laiku tajā pašā vai citā iestādē.
Pēc Šicas domām, vēstulē nav skaidra pamatojuma viņas pārcelšanai. Patlaban no viņas un Mežsargas lūgts sniegt viedokli par rotāciju, tomēr Šica nav pārliecināta, ka tas tiks uzklausīts un ņemts vērā, turklāt viņa pieļauj, ka viedokļa izteikšana ir tikai formāla procedūra.
Šica teica, ka šāda rotācija nav rūpīgi izvērtēta, un par to liecina fakts, ka ministrija nav lūgusi informāciju par viņas līdzšinējo darbību un rezultātiem, tāpat inspekcija nav analizējusi, ko Šica konkrētajā amatā ir darījusi un ko – sasniegusi.
Pēc VI direktores vietnieces paustā, šāds solis sperts bez jebkādas analīzes. Viņa veselības aprūpes uzraudzības sistēmā darbojas jau 12 gadus, taču tiek rosināts VI vadītājas vietnieci ielikt amatā, kas viņai ir svešs un pārstāv citu sfēru.
Šica pauda, ka rotācija ir tik tālu neizvērtēta, ka, pārceļot ierēdni citā amatā, netiek izvērtēts, ka viņai ir augstākā izglītība ekonomikā un finansēs, bet attiecīgajam amatam Sporta medicīnas centrā nepieciešama izglītība veselības aprūpē. “Šī neatbilstība pati par sevi man neļauj šo amatu ieņemt,” pauda Šica.
Vienlaikus viņa norādīja, ka nebūtu godprātīgs valsts pārvaldes ierēdnis, ja vienkārši paļautos uz šādu situāciju un automātiski piekristu amatu mainīt. “Mana atbildība un mans līdzšinējais darbs, un viss notiekošais veselības aprūpes sistēmā neļauj man kā atbildīgam ierēdnim piekrist šādai rotācijai,” teica Šica.
Valsts sporta medicīnas centra mājaslapā sniegtā informācija liecina, ka centram patlaban nav direktora vietnieka, savukārt Sporta medicīnas centra direktores vietniece fiziskās veselības aprūpes jautājumos patlaban ir Andžela Gudre.
Veselības ministre Anda Čakša aģentūrai LETA skaidrousi, ka Veselības inspekcijas vadības rotācija notiek nozares reformu ietvaros un nav vērsta pret konkrētām personām. Viņa uzsvērusi, ka uz minēto rotāciju nav jāskatās vienas iestādes kontekstā, bet gan veselības aprūpes reformu kontekstā.
“Patlaban Veselības ministrijas mērķis ir panākt, ka ministrijas pakļautības iestādes spēj sadarboties un savā starpā komunicēt. Līdz ar to civildienesta ietvaros plānotas vairākas rotācijas, kas nav jāskata konkrētu personu, bet sistēmas kontekstā,” skaidrojusi ministre.
Čakša norādījusi, ka viņa katru nedēļu tiekas ar VM pakļautības iestāžu vadītājiem un redz, ka problēmas nozarē lielākoties rodas no tā, ka iestādes savā starpā nesadarbojas un nekomunicē. Veselības ministre arī novērojusi, ka tie nozares eksperti, kas iepriekš tikuši rotēti citos amatos, patlaban daudz dziļāk un analītiskāk skatās uz problēmjautājumiem. “Darbinieku rotācija ir paredzēta, lai veselības sistēma strādātu labāk,” uzsvērusi Čakša.
www.farmacija-mic.lv