Zāļu valsts aģentūra (ZVA) norāda, ka pēdējā laikā sabiedrībā ir aktualizējušās diskusijas, vai ģenēriskās zāles, kuras ir lētākas, ir tikpat efektīvas un kvalitatīvas kā orģinālās. Latvijas Ārstu biedrības aptaujā ap 70% ārstu ir atbalstījuši apgalvojumu, ka oriģinālajām zālēm jādod priekšroka, jo tās ir labāk pārbaudītas. Tikmēr statistikas dati rāda, ka trīs no četriem pārdotajiem zāļu iepakojumiem Latvijā ir bijušas tieši ģenēriskās jeb patentbrīvās zāles, ziņo ZVA.
Zāļu patēriņa dati par 2017. gada 1. pusgadu liecina, ka 75% no Latvijā pārdoto zāļu iepakojumiem bija ģenēriskās zāles. Lai gan ģenērisko zāļu iedarbība ir tāda pati, kā oriģinālajām zālēm, ne vienmēr veselības aprūpes profesionāļi šo nostādni atbalsta un atzīst, ka ģenēriskās zāles pacientiem izraksta nelabprāt. Tomēr zāļu patēriņa dati liecina, ka ģenērisko zāļu patēriņš iepakojumu skaita ziņā ir vismaz trīs reizes lielāks nekā oriģinālo. ZVA dati arī liecina, ka Latvijā ģenēriskās zāles visvairāk lieto sirds un asinsvadu sistēmas slimību ārstēšanai, nervu sistēmas slimību ārstēšanai, kā arī sistēmiski lietojamos pretinfekcijas līdzekļus.
Teksasas Universitātes asociētais profesors, ārsts endokrinologs Uģis Gruntmanis par šo intervijā Latvijas Radio ir norādījis: “Analizējot ģenēriskās zāles, speciālisti ir apstiprinājuši, ka aktīvā viela ir tā pati, kas oriģinālajās zālēs. Ārstam vienmēr ir jāpajautā pacientam, vai viņš spēs atļauties oriģinālās. Šie medikamenti ir identiski.”
ZVA uzsver, ka ģenēriskās zāles satur to pašu aktīvo vielu tādā pašā koncentrācijā kā attiecīgās oriģinālās zāles, un tās ir tādā pašā zāļu formā kā oriģinālmedikaments. Palīgvielu kvalitatīvais un kvantitatīvais saturs var atšķirties, taču ar nosacījumu, ka atšķirības neietekmē aktīvās vielas iedarbību. Ģenēriskās zāles reģistrē tikai tad, kad specifiskos biopieejamības pētījumos ir pierādīta ģenērisko zāļu un attiecīgo oriģinālo zāļu līdzība.
ZVA Latvijā uzrauga gan oriģinālo, gan ģenērisko zāļu nekaitīgumu un analizē ziņojumus par blakusparādībām. Līdz šim nav konstatētas būtiskas atšķirības blakņu ziņojumu skaitā oriģinālajām un ģenēriskajām zālēm. Ja, lietojot zāles, pacients izjūt zāļu blaknes, ir jāziņo savam ārstam, farmaceitam vai Zāļu valsts aģentūrai.
www.farmacija-mic.lv