26. septembrī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē valde diskutēja par Farmaceitu un farmaceita asistentu reģistra uzturēšanu, zāļu starptautiskā nepatentētā nosaukuma rakstīšanu receptēs, aktualitātēm e-receptes jomā un citiem jautājumiem.
LFB prezidente Dace Ķikute uzskata, ka nepieciešams izvērtēt, par kādiem līdzekļiem nākotnē tiktu uzturēts Reģistrs. Līdz ar e-receptes darbināšanu, Reģistrs ir valsts uzturētu informācijas sistēmu partneris, līdz ar to ir ievērojami pieaudzis darbību apjoms un intensitāte. Turpmāk jārēķinās, ka tā uzturēšanā būs jāiegulda lielāki līdzekļi, tāpēc jāmeklē risinājumi papildu finansējuma avotiem. Viena no izskatāmajām iespējām būtu valsts budžeta piesaiste.
Zāļu valsts aģentūras organizētā darba grupā notikušas diskusijas par zāļu cenām un zāļu starptautiskā nepatentētā nosaukuma (SNN) rakstīšanu receptēs. Zināms, ka konkrētas izmaiņas tiesību aktos jau ir pieņemtas. Valdes sēdē, tāpat kā nozarē kopumā, raisījās karstas diskusijas par to, ar kādiem sarežģījumiem šādā gadījumā aptiekas varētu ikdienā saskarties, jo riski ir lieli – galvenais, e-receptes neapmierinošā veiktspēja pašreiz. Valdes locekļi bija vienisprātis, ka atlikt SNN ieviešanu vairs nav iespējams, taču būtu ļoti svarīgi, ka farmaceitam e-veselības sistēmā ir pieejama informācija par pacientam izrakstītajām un izsniegtajām zālēm pēdējos 3-6 mēnešos. Tāpat aktuāls jautājums par visu references zāļu turēšanu aptiekā – tiesību aktos pašreiz vērojama pretruna – references zālēm jābūt aptiekā, tai pat laikā ir paredzētas 24 stundas, kuru laikā lieltirgotavām kompensējamie medikamenti aptiekām jāpiegādā. Pie šāda regulējuma var palielināties nelietderīgi nerealizējamu medikamentu atlikumi aptiekā, īpaši, ja sarakstā izmaiņas būs biežas, uzskata LFB valde.
Tāpat valde runāja par sasāpējušu jautājumu e-recepšu apkalpošanā: kā rīkoties situācijās, kad cita aptieka, kurā pacientam nav bijis pieejams e-receptē izrakstītais medikaments, recepti ir nobloķējusi. E-receptes funkcionalitāte šādu iespēju pieļauj, bet ir vērojami gadījumi, kad bloķēšana notikusi nepamatoti, jo farmaceits nav korekti veicis visas darbības. Vairāki valdes locekļi uzsvēra, ka tas ir farmaceita ētikas jautājums – vai farmaceits šādi drīkst rīkoties? Par šiem un citiem aktuāliem jautājumiem e-receptes sakarā LFB arī turpmāk, kā jau to darījusi līdz šim, informēs Nacionālo veselības dienestu.
Tika pārrunāts arī Rūpniecisko farmaceitu sekcijas turpmākās darbības jautājums, un nolemts uzaicināt nākošajā valdes sēdē piedalīties sekcijas vadītāju.
Valde uzņēma biedrībā trīs jaunus biedrus un vienu biedru-atbalstītāju. No biedrības pēc paša vēlēšanās izslēgts viens biedrs.
D. Ķikute atgādināja, ka 8. novembrī plānota LFB Gada konference ‘’Zināšanas un ētika – farmaceita profesionālā lēmuma pamats’’, kas būs veltīta biedrības 25 gadu jubilejai.
Nākamā valdes sēde paredzēta 24. oktobrī.
Elīna Badune
www.farmacija-mic.lv
Farmaceitei!
LFB valdei ir pilnīgi vienalga,kas notiek aptiekā ,jo viņi nekad un nekādā jautājumā mūs nav aizstāvējuši !
Vai tiešam LFB Valdei nav informācija par to, ka lieltirgotavas nenodrošina aptiekām kompensējamo medikamentu piegādi 24st., ir medikamenti kurus gaidām mēnešiem. Pie pašreizējā medikamentu deficīta ir nenopietni prasīt no aptiekām uzturēt vispār kādu noteiktu medikamentu sortimentu.