Sākums » Jaunākie raksti » Atlikušajam gadam slimnīcām trūkst 78 miljonu eiro valsts apmaksāto pakalpojumu nodrošināšanai
Atlikušajam gadam slimnīcām trūkst 78 miljonu eiro valsts apmaksāto pakalpojumu nodrošināšanai

Atlikušajam gadam slimnīcām trūkst 78 miljonu eiro valsts apmaksāto pakalpojumu nodrošināšanai

Atlikušajiem gada deviņiem mēnešiem slimnīcām trūkst 78 miljonu eiro valsts apmaksāto pakalpojumu nodrošināšanai pacientiem, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Viņš informēja, ka šodien Kuldīgas slimnīcā notikušajā Slimnīcu biedrības kopsapulcē pārrunāts jautājums par to, cik ilgi slimnīcas šogad ar pašlaik pieejamo finansējumu varēs pacientiem sniegt valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību.

“Mēs esam sarēķinājuši, ka no pagājušā gada maija līdz šā gada janvārim Veselības ministrija slimnīcām par sniegtajiem pakalpojumiem nav samaksājusi 88 miljonus eiro. Pakalpojumu apmaksas metode pēdējo desmit gadu laikā nav mainījusies. Vienīgais izņēmums ir mediķu atalgojums. Taču šajā laikā ir mainījušās energoresursu cenas, medikamentu, pārtikas produktu cenas, piemēram, olu cena ir dubultojusies, tādēļ slimnīcu izdevumi ir auguši, taču Veselības ministrija šo izdevumu kāpumu nav kompensējusi,” skaidroja Kalējs. Viņš uzsvēra, ka Veselības ministrija to zina un piekrīt šiem aprēķiniem.

Kalējs uzskata, ka Finanšu ministrijai ir jāgatavo informatīvais ziņojums valdībai, lai varētu esošajai situācijai rast risinājumu. Ja papildu finansējums netiks piešķirts, tad septembrī slimnīcas būs spiestas pārtraukt valsts apmaksātu pacientu plānveida ārstēšanu un pacientiem par pakalpojumiem būs jāmaksā pašiem, biedēja Kalējs.

Pēc viņa vārdiem, Latvijas cilvēki Covid-19 pandēmijas laikā ir smagi cietuši, jo pusotru gadu slimnīcām ar Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāres Indras Dreikas parakstītu rīkojumu esot bijis “kategoriski aizliegts” ārstēt hroniskos pacientus un sniegt plānveida palīdzību. Tagad daļa no šiem cilvēkiem ir mirusi, bet dzīvajiem ir ielaistas kaites, kuru ārstēšana izmaksā dārgāk un aizņem ilgāku laiku, klāstīja biedrības vadītājs.

VM izstrādājusi un nodevusi nozares organizācijām vērtēšanai kritērijus, pēc kādiem strādāt ķirurģijā, traumatoloģijā, dzemdniecībā, ginekoloģijā un pediatrijā. “Šie kritēriji tiek pieteikta kā jauna reforma, taču jau tagad ir skaidrs, ka slimnīcas tos nevarēs izpildīt, jo trūks gan medicīnas darbinieku, gan finansējuma. Tādēļ līdz aprīļa vidum sniegsim savus komentārus par jaunajām iecerēm,” sacīja Kalējs.

Kā vēstīts, šogad finansējums veselības nozarei būs 1,6 miljardi eiro.

Plānotās slimnīcu tīkla izmaiņas paredz, ka pacienti tiks nogādāti tajā ārstniecības iestādē, kurā ir nepieciešamie pakalpojumi, cilvēkresursi un aprīkojums.

VM plāno nodrošināt primārās veselības aprūpes pakalpojumus, ambulatoro palīdzību dienas stacionāros un ambulatori pēc iespējas tuvāk iedzīvotājiem. Turpretī akūtos un sarežģītos gadījumos Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) pacientu nogādās uz tuvāko slimnīcu, kurā ir pretī profesionāļu komanda, kas veic nepieciešamos izmeklējums un nodrošina drošu un kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*