Latvijas Avīze vēstī, ka veselības ministrs Hosams Abu Meri (“Jaunā Vienotība”) un vēl daži viņa padomnieki bija nobrieduši atstāt ministriju, ja valdība nepieņems ministrijas iesniegtos Ministru kabineta noteikumus par jauno modeli medikamentu uzcenojumam.
Taču ne visi ministra komandā bija uz viena viļņa – ārštata padomnieks Pēteris Apinis, kurš ir zāļu lieltirgotavām pietuvināta persona, uzcenojuma modeļa izstrādes laikā publiski neslēpa savu nepatiku pret ministra iecerēm samazināt zāļu cenu. Neoficiāli zināms, ka Hosams Abu Meri gatavo lēmumu par Apiņa atbrīvošanu no padomnieka amata, teikts Latvijas Avīzes rakstā.
Taču Ministru kabinets, pacietīgi uzklausot diezgan daudzu farmaceitisko organizāciju pārstāvjus, kuri kritizēja ministrijas izstrādāto zāļu cenu reformu un kuri jau iepriekš savu negatīvo viedokli bija pauduši gan preses relīzēs, gan vēstulēs vadošajām valsts amatpersonām, tomēr pieņēma iesniegtos MK noteikumus. No daudzajām organizācijām vienīgi Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija atbalsta ministrijas izstrādātos noteikumus.
Abu Meri to nodēvēja par vēsturisku uzvaru, jo uzcenojuma sistēma zālēm nebija mainīta kopš 2005. gada, un visi iepriekšējie veselības ministri lieltirgotavu spiediena dēļ ir metuši plinti krūmos. Ministrs sacīja, ka jau pagājušā gada decembrī izjutis spiedienu no organizācijām, lai valdība 2024. gada 16. janvārī nepieņemtu informatīvo ziņojumu par iespēju iedzīvotājiem tikt pie lētākām zālēm. Uz šī ziņojuma pamata tapa valdības pieņemtie noteikumi.
Bez oficiālajām tikšanās reizēm bijušas ne mazums neformālu tikšanos ar farmācijas jomas pārstāvjiem, tostarp vadītājiem. Ministrs, ar katru no viņiem runājot aci pret aci, esot pārliecinājies, ka ministrijas zāļu cenu samazināšanas modelis tiekot atbalstīts. Bet, kad visi kopā sēžot pie ministrijas galda, atbilde esot tikai viena: nē, ir slikti, to apturēsim! Varēja just, ka zāļu jautājumā pamatīgi iedziļinājusies arī valdības vadītāja Evika Siliņa. “Veselības ministrija nodala medikamentu loģistiku no tirgošanas, un tās ir fundamentālas izmaiņas. Līdz šim farmācijas nozare pelnīja no visa – gan ar loģistiku, gan tirdzniecību, gan arī vēl procentus no tā, cik konkrēti katras zāles maksā. Tā nav taisnīga sistēma iedzīvotājiem. Ja šis būtu absolūti brīvais tirgus, mēs te nediskutētu. Bet šis ir tirgus, kas tiek regulēts no valsts puses. Skaidrs, ka valstij, redzot šo situāciju un 20 gadus to pieļaujot, izmaiņas ir ļoti sarežģītas. Ir vajadzīgs laiks, lai saprastu, kā tām pielāgoties,” sacīja Siliņa.
VM Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere norādīja, ka galvenās bažas farmācijas jomas pārstāvjiem bijušas par to, ka ministrija nekompensējamās zāles varētu salīdzināt ar Lietuvas un Igaunijas kompensējamām zālēm. Pasaules veselības organizācijas (PVO) eksperti un Konkurences padome esot norādījusi, ka valstīs zāļu tirgi neesot tik atšķirīgi, lai pacientam zāles dažādās valstīs izmaksātu ļoti atšķirīgi.
“Galvenokārt PVO eksperti norādīja uz to, ka mums ir jāveic cenu salīdzināšana, pat ja mēs visas zāles nekompensējam. Mēs šobrīd ar kaimiņvalstīm nesalīdzinām visus medikamentus, bet tikai recepšu zāles. Arī tas ir mīts, ka zāles, kas ir ārpus kompensācijas sistēmas, tiekot pirktas mazāk. Ja salīdzinām apgrozījumu uz 100 tūkstošiem cilvēku visās trijās Baltijas valstīs, tad šis patēriņš ir līdzīgs. Līdz ar to ir pamats salīdzināt mūsu nekompensējamās recepšu zāles ar Lietuvā kompensējamām,” skaidroja Kaupere.
Jaunais uzcenojuma modelis neskars bezrecepšu zāles un uztura bagātinātājus. “Arī Lietuvā pazemināja uzcenojumu zālēm, un līdz ar to vitamīni un bezrecepšu medikamenti kļuva ievērojami dārgāki nekā Latvijā,” brīdināja Jānis Lībķens, Nacionālās zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis. Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene aicināja ministriju paplašināt farmaceitisko pakalpojumu klāstu, lai nelielās aptiekas varētu izdzīvot. Ministru kabinets nolēma, ka ministrijai, vienojoties ar Aptieku biedrību, tas ir jāizdara līdz šī gada beigām.
Jaunā zāļu uzcenojuma modeļa ieviešanai 2025. gadā būs nepieciešami 9,4 miljoni eiro. Tā ir nauda, kas paredzēta aptiekām, un, pēc Veselības ministrijas aprēķina, šis finansējums aptiekām ir par sešiem miljoniem lielāks nekā 2024. gadā.
Pēc jaunā zāļu uzcenojuma modeļa stāšanās spēkā tiks izlīdzinātas kompensējamo (KZS) un nekompensējamo medikamentu cenas. Aptiekā iedzīvotājs, kura diagnoze nav iekļauta valsts apmaksāto zāļu sarakstā, antikoagulantu varēs iegādāties par 55% lētāk, proti, par 33,82 eiro. Arī aptiekas klientam, kuram valsts kompensē zāles 75% apmērā, par tām būs jāmaksā astoņus procentus mazāk. Abos gadījumos samaksa par recepti ir iekļauta cenā.
Avots: LETA, Veselības ministrija, Latvijas Avīze
Rindas pie speciālistiem un uz izmeklējumiem mēnešiem, bet ministram uzvara!!! Vai solidāri smazinās par 15-20% arī maksu pats pieņemot kā gastroenterologs???
cerams,ka uzvarētājs arī pasekos,lai aptiekām viss būtu 100 % skaidrs jau decembrī! Pašreiz nezinam, ko teikt klientiem,kas jautā par šo tematu,jo paši nesaprotam! Un kas mums atmaksās cenu starpību par recepšu medikamentiem ,kuri būs aptiekas plauktos 1.janvārī?