Bērnu slimnīca ir pirmā veselības aprūpes iestāde Latvijā, kurā pilnvērtīgi sācis darboties jaunais Latvijas vēža pacientu reģistrs. Tajā tiek nodrošināta informācijas apkopošana atbilstoši jaunākajiem un modernākajiem datu standartiem un starptautiskai praksei.
No 2024.gada septembra Bērnu slimnīcas bērnu onkologiem ir iespēja, ievadot datus slimnīcas elektroniskajā sistēmā, vienlaikus nodot tos tālāk vienkāršā un drošā veidā. Bērnu slimnīca pirmā no Latvijas slimnīcām, pielāgojot savu elektronisko informācijas sistēmu, ir spējusi sekmīgi un pilnvērtīgi integrēties ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) izstrādāto Vēža pacienta kartes sistēmu, vairs neveicot datu manuālu ievadi. Kad onkologs pēc veiktajiem izmeklējumiem un pacienta izvērtēšanas ir noteicis diagnozi vai pārbaudījis pacienta tā brīža veselības stāvokli un informāciju ievadījis Bērnu slimnīcas elektroniskajā sistēmā, nospiežot “Apstiprināt kartes datus” viņš datus automātiski nodod uz Vēža pacientu karti.
“Jaunajā Vēža pacienta kartē, salīdzinot ar iepriekšējo kartes versiju, ir iekļauta būtiski plašāka informācija par pacienta diagnozi, kas ir īpaši aktuāli bērnu vecumā, jo nodrošina gan iespēju datus klasificēt atbilstoši starptautisko bērnu vecumposma vēžu klasifikācijai (International Classification of Childhood Cancer), gan sniedz precīzāku informāciju par audzēja dabu. Tas ļoti nepieciešams hematoonkoloģisko slimību gadījumos, kur būtiska ir jaunākās un šobrīd pasaulē aktuālās morfoloģijas datu izmantošana atbilstoši starptautisko slimību onkoloģijā kodēšanas sistēmai (SSK-O-3.2).
Tā kā ievērojama daļa bērnu vecumposma vēžu ir retās slimības, Vēža pacienta kartē ievadītā informācija par retās slimības un sindroma kodiem, nozīmīgi uzlabo datu uzkrāšanas un analizēšanas iespējas. Jauno klasifikāciju ieviešana un precīzāka onkoloģiskās diagnozes kodēšanas iespējas ne vien uzlabo iespējas apzināt onkoloģisko pacientu bērnu vecumā skaitu valstī, bet arī sniedz labākas iespējas Bērnu slimnīcai iesaistīties dažādos starptautiskos pētījumos un konsorcijos, kā arī onkoloģisko un reto slimību starptautiskajos tīklos,” apstiprina Iluta Riekstiņa, Bērnu slimnīcas valdes locekle.
“Paplašināta datu ievade, atbilstoši jaunās sistēmas iespējām, no mūsu ārstiem prasa papildu laiku un resursus. Taču tikai šādi iespējams izveidot kvalitatīvu datu kopumu, kuru varēsim uzkrāt un analizēt, kas, savukārt, nākotnē zinātniekiem ļaus veikt pētījumus un mediķiem attīstīt ārstniecību un aprūpi onkoloģijas jomā. Apzinoties kvalitatīvu datu uzkrāšanas nozīmību, Bērnu slimnīcas vadība un speciālisti salīdzinoši īsā laikā koncentrēja spēkus un kopīgi soli pa solim izpildīja visus nepieciešamos sagatavošanās darbus, lai mēs kļūtu par pirmo slimnīcu, kura pilnvērtīgi integrējusies ar NVD izveidoto Vēža pacienta kartes sistēmu,” turpina Iluta Riekstiņa.
“Bērnu slimnīcas spēja tehniski saintegrēties ar NVD sistēmu un nodrošināt efektīvu procesu parāda to, kā mēs varam ietaupīt laiku un cilvēkresursus, kas nozīmē arī finansiālus ietaupījumus. Speciālistam nav no papīra kartiņām un izrakstiem manuāli jāievada datus, slēdzoties caur E-veselības sistēmu. Bērnu slimnīca ir paraugs citām veselības aprūpes iestādēm, kā, izmantojot digitalizācijas priekšrocības, var attīstīties un iet līdzi laikam. Kaut arī digitalizācijas jaunie procesi sākotnēji šķiet sarežģīti, vēlāk tie atvieglo ikdienas darbu tik lielā mērā, ka kļūst pat nemanāmi. Bērnu slimnīca pirmā ir sākusi darbu jaunajā Latvijas vēža pacientu reģistrā, bet citās slimnīcās ir vairāk pacientu ar onkoloģiskām slimībām, līdz ar to – lielāks ievadāmo datu apjoms. Esmu pārliecināts, ka tuvākajā laikā ar jauno sistēmu sāks strādāt arī citās veselības aprūpes iestādēs, kurām ir aktuāla datu ievade Latvijas vēža pacientu reģistrā,” skaidro Edžus Žeiris, SIA “ZZ Dats” direktors.
Avots: LETA