Zāles lieto miljoniem cilvēku visā pasaulē, lai ārstētu slimības. Tomēr dažreiz zālēm var būt blaknes. Pareiza zāļu lietošana mazina blakņu rašanos. Ziņojot par blaknēm, ikviens var palīdzēt padarīt zāles drošākas. 4.novembrī sākās starptautiska kampaņa “Zāļu drošuma nedēļa”, kurā Zāļu valsts aģentūra piedalās jau devīto reizi un ir viena no 107 pasaules zāļu drošuma uzraudzības sadarbības organizācijām.
“Pētījumi liecina, ka aptuveni puse no visām blaknēm ir novēršamas. Pacientu drošība ir mūsu galvenā prioritāte, un Zāļu drošuma nedēļas kampaņas laikā mēs vēlamies atgādināt pacientiem, ka zāles jālieto atbilstoši ārsta vai farmaceita ieteikumiem, kā arī zāļu lietošanas instrukcijā noteiktām norādēm,” skaidro Zāļu valsts aģentūras Zāļu drošuma nodaļas vadītāja Ilze Viņķele.
Zāļu drošuma nedēļa ir starptautiska kampaņa, kas norisinās no 4. līdz 10. novembrim, un tajā piedalās 107 organizācijas no 94 valstīm. Šī gada kampaņa ir veltīta pareizai zāļu lietošanai, lai novērstu blaknes, un pievērstu uzmanību ziņošanai par blaknēm, ja tās rodas.
“Maldīgi domāt, ka tikai zinātnieki vai veselības aprūpes speciālisti var padarīt zāles drošākas. Jums kā zāļu lietotājam – pacientam – ir ļoti svarīga loma. Ziņojot Zāļu valsts aģentūrai par iespējamu blakni, jūs palīdzat padarīt zāles drošākas pacientiem visā pasaulē,” norāda I.Viņķele.
Kampaņas laikā ikviens var palīdzēt nodot tālāk kampaņas vēstījumu, izmantojot tēmturi #MedSafetyWeek un daloties ar Zāļu valsts aģentūras ierakstiem sociālajos tīklos.
Farmācijas jomu uzraugošajām iestādēm visā pasaulē ir blakņu ziņošanas sistēmas, lai uzraudzītu zāļu drošumu. Drošuma uzraudzības mērķis ir iegūt plašāku informāciju par zināmām zāļu blaknēm un uzzināt par jaunām. Balstoties uz blakņu ziņojumiem, var tikt veiktas izmaiņas zāļu lietošanas instrukcijā, papildinot to ar jaunu informāciju, vai citas darbības, kas mazina zāļu blakņu rašanās iespējamību.
Latvijā par blaknēm var ziņot veselības aprūpes speciālisti, zāļu lietotāji, viņu radinieki vai aprūpētāji. Ziņojumu iespējams iesniegt elektroniski Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnes www.zva.gov.lv sadaļā “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm un biovigilanci” vai izmantojot QR kodu.
Zāļu valsts aģentūra izvērtē un pārbauda visus ziņojumus, lai noteiktu pareizos pasākumus zāļu lietotāju pasargāšanai Latvijā.
Avots: ZVA