Sākums » Jaunākie raksti » Austrumu slimnīcas infektologi un hepatologi aicina pieteikties un veikt C hepatīta un/vai HIV bezmaksas testu

Austrumu slimnīcas infektologi un hepatologi aicina pieteikties un veikt C hepatīta un/vai HIV bezmaksas testu

Eiropas testēšanas nedēļas ietvaros, kas Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) norisināsies no 2024.gada 19. līdz 22.novembrim, Austrumu slimnīcas hepatologi, infektologi un Laboratorijas dienesta speciālisti aicina veikt C hepatīta anti-HCV un/vai HIV bezmaksas testus.

Austrumu slimnīcas rīkotās testēšanas akcijas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par skrīningu, aicinot testēties un pārbaudīties ikvienu vismaz reizi mūžā, jo potenciāli jebkurš cilvēks, kurš nav testējies, var būt inficēts.

Austrumu slimnīcas valdes loceklis Vadims Beļuns pauž pārliecību: “HIV un C hepatīts ir infekciju slimības, kuras postoši ietekmē cilvēka dzīvi, ja tās netiek laikus diagnosticētas un ārstētas. Tāpēc agrīna šo infekciju slimību diagnostika ir ārkārtīgi svarīga. Aicinām izmantot iespēju un, iepriekš pierakstoties, veikt bezmaksas testus kādā no trim Austrumu slimnīcas analīžu nodošanas punktiem.”

Austrumu slimnīcas analīžu nodošanas punkti, kuros Eiropas testēšanas nedēļas ietvaros no 19. līdz 22.novembrim varēs nodot asins analīzes, lai veiktu anti-HCV un/vai HIV izmeklējuma testu:

stacionārā “Gaiļezers”, 0. stāvā, AB1 ieeja. Adrese: Hipokrāta ielā 2, Rīgā. Darba laiks: darba dienās no plkst.8:00 līdz 16:00;

stacionārā “Latvijas Infektoloģijas centrs”, ambulatorās daļas 1. stāvā, 117. procedūru kabinetā. Adrese: Linezera ielā 3, Rīgā. Darba laiks: darba dienās no plkst.8:00 līdz 16:00;

veselības centrā “Biķernieki”, 1. stāvā. Adrese: Lielvārdes ielā 68/1, Rīgā. Darba laiks: darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00.

Uzmanību – lai raiti plānotu analīžu nodošanas punktu darbu, jāpiesakās laikus, zvanot pa tālruni 67000610 un izvēloties ērtāko testēšanās vietu. Zvanu centra operators informēs par iespējamajiem pieraksta laikiem.

Jāņem vērā, ka neatkarīgi no dzīvesveida C hepatīts var izplatīties, piemēram, veicot manikīru vai jebkuru citu skaistumkopšanas procedūru, tāpat arī tetovēšanas salonos un seksuālo kontaktu ceļā. Diemžēl inficēties var arī medicīnisku manipulāciju laikā. Tāpēc Austrumu slimnīcas vadošie infektologi un hepatologi regulāri piedalās sabiedrības veselības veicināšanas pasākumos, tostarp iesaistoties regulāras testēšanās kā agrīnas diagnostikas skaidrošanā un popularizēšanā.

“Līdztekus testēšanas veicināšanai vienlīdz svarīgi ir kliedēt mītus un aizspriedumus, kas joprojām turpina izplatīties “mutvārdu daiļradē”. Vēlos vērst uzmanību, ka Latvijā tiek nodrošināta efektīva ārstēšana! Cilvēkam tikai jābūt līdzestīgam ārstēšanas procesā. Iespējams, daudzi nezina, ka agrāk C hepatīta inficētajam pacientam bija jādzer zāles 48 nedēļas, turklāt viņš ārstējās gandrīz gadu, un zālēm bija daudz blakņu. Izārstēt varēja tikai vienu vīrusa apakštipu, un zāļu efektivitāte bija vien 50%. Tagad ārstēšanās kurss ir tikai 8 līdz 12 nedēļas. Šo zāļu panesamība ir laba un efektivitāte ir ļoti augsta – līdz pat 95%. Uzsākot ārstēšanu, tiek apstādināta slimības pārnese un tālāka izplatība, bet pats galvenais – cilvēks tiek izārstēts un atgriežas sociāli aktīvā dzīvē. Tādēļ nenogurstoši aicinām veikt testu un stāstām, ka pozitīvs testa rezultāts nenozīmē “nepārvaramu varu” vai “dzīves beigas”. Ir jāārstējas!” iedrošina Rīgas Stradiņa universitātes profesore Baiba Rozentāle, Austrumu slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” galvenā ārste.

“Agrīna diagnostika un ārstēšana pašlaik ir vieni no svarīgākajiem jautājumiem HIV jomā Latvijā. Mūsdienās HIV tests būtu jāveic ikvienam seksuāli aktīvam cilvēkam vismaz reizi gadā. Jo zinām, ka HIV pārnese Latvijā patlaban notiek heteroseksuālo kontaktu ceļā, tādēļ uzskatām, ka tas var skart ikvienu. Dati liecina, ka HIV pacienta sociālais portrets ir Latvijas iedzīvotājs neatkarīgi no vecuma, dzimuma un profesijas. Diemžēl joprojām valda stereotipi par to, kādiem cilvēkiem var būt HIV, un tiek apšaubīts, ka visiem būtu jāpārbauda sava veselība. Uzsvēršu, ka HIV infekcija mūsdienās ir kļuvusi par kontrolējamu hronisku veselības stāvokli. Patlaban saņemt valsts apmaksātu ārstēšanu var ikviens cilvēks ar HIV infekciju, un tas nodrošina pilnvērtīgu dzīvi. Tādēļ ir svarīgi iespējami ātrāk atklāt ikvienu, kuram šī ārstēšana ir nepieciešama, lai ierobežotu infekcijas izplatību,” ir pārliecināta Austrumu slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” ambulatoro pakalpojumu vadītāja, Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas (LIHHASA) prezidente, ārste infektoloģe Dr. med. Inga Ažiņa.

Katram cilvēkam, kurš Austrumu slimnīcā veiks asins analīžu testu, tiks skaidroti turpmākās rīcības soļi un sniegta īsa rakstiska informācija, kas jādara, ja anti-HCV vai HIV analīžu atbilžu rezultāti izrādīsies pozitīvi. Austrumu slimnīcas speciālisti iesaka jautāt ģimenes ārstam norīkojumu un nevilcinoties veikt pierakstu pie infektologa Austrumu slimnīcā, lai operatīvi uzsāktu ārstēšanu.

“Vēlos aicināt pierakstīties uz ambulatoro konsultāciju pie infektologa Austrumu slimnīcā arī tos pacientus, kuri kādreiz uzsāka, piemēram, C hepatīta infekcijas ārstēšanu, bet dažādu iemeslu dēļ to pārtrauca. Mūsdienu iespējas ļauj pārskatīt un atsākt ārstēšanu ar efektīvākām un labi panesamām zālēm. Tāpat, lai gan HIV infekcija nav izārstējama, arī šiem pacientiem ir pieejama efektīva terapija, kuru apmaksā valsts. Pacientam tikai jābūt līdzestīgam!”- aicina profesore Baiba Rozentāle.

Bez maksas un anonīmi pārbaudīties uz C hepatītu un HIV infekciju iespējams HIV profilakses punktos visā Latvijā: https://www.spkc.gov.lv/lv/atrodi-sev-tuvako-hiv-profilakses-punktu. Pārbaude uz C hepatītu un HIV infekciju bez maksas tiek veikta katram cilvēkam, kurš nodod asinis kā donors.

Eiropas testēšanas nedēļas mērķis ir apvienot partnerorganizācijas visā Eiropā uz vienu nedēļu, lai palielinātu C hepatīta un HIV testēšanas pieejamību un veicinātu sabiedrības izpratni par ieguvumiem, ko sniedz agrīna diagnostika. Eiropas testēšanas nedēļa notiek kopš 2013.gada, un tā ir kļuvusi par plaši atzītu Eiropas mēroga pasākumu, kurā katru gadu piedalās simtiem organizāciju. Plašāka informācija par starptautisko kampaņu: https://www.testingweek.eu/

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*