Sākums » Jaunākie raksti » LU KPMI izstrādās rekomendācijas plaušu, kuņģa un prostatas vēža skrīninga ieviešanai

LU KPMI izstrādās rekomendācijas plaušu, kuņģa un prostatas vēža skrīninga ieviešanai

Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (KPMI) vairākos starptautiskos zinātniskajos projektos izstrādās rekomendācijas plaušu, kuņģa un prostatas vēža skrīninga ieviešanai, kā arī tieksies vēža skrīningu kopumā padarīt pieejamāku, aģentūru LETA informēja LU KPMI.

Viens no šādiem projektiem ir kuņģa vēža prevencijas projekts “GISTAR”, kura dati lielā mērā kalpos par pamatu kuņģa vēža prevencijas vadlīniju izstrādei ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, informē LU KPMI. Kopumā 11 gadu laikā šajā projektā iesaistīti vairāk nekā 11 000 dalībnieku no dažādiem Latvijas reģioniem. Tas uzsākts sadarbībā ar Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru. Projekts turpināsies līdz 2026.gadam.

Savukārt pērn jūnijā LU KPMI uzsāka darbu pie projekta “EUCanScreen” īstenošanas un vadības. Projekts apvieno 97 institūcijas no 29 valstīm. Tā mērķis ir veicināt pieejamu un vienlīdzīgu pieeju skrīningam visās Eiropas valstīs, tostarp Latvijā. Viena no “EUCanScreen” prioritātēm ir palielināt sabiedrības izpratni par krūts, dzemdes kakla un kolorektālā vēža agrīnas diagnostikas nozīmi, kā arī izstrādāt rekomendācijas plaušu, kuņģa un prostatas vēža skrīninga ieviešanai.

Līdztekus LU KPMI 2023.gada martā uzsāka arī projekta “TOGAS” īstenošanu. Tajā vairāk nekā 20 partneri no 14 Eiropas valstīm sadarbojas kuņģa vēža profilakses pasākumu ieviešanai visās dalībvalstīs, izstrādājot vienotas vadlīnijas un rekomendācijas kuņģa vēža skrīninga ieviešanai. Tāpēc uzsākti trīs plaša mēroga pilotpētījumi, ar kuru palīdzību attīstīs dažādus kuņģa vēža skrīninga un agrīnas diagnostikas veidus.

LU KPMI pilotprojektu nepieciešamību pamato ar to, ka Eiropā pašlaik trūkstot efektīvas kuņģa vēža skrīninga metodes. Līdzšinējie pētījumi liecina, ka kuņģī mītošās un kuņģa vēža attīstību veicinošās baktērijas “Helicobacter Pylori” izskaušana kuņģa vēža izraisītu nāves gadījumu skaitu varētu samazināt pat par 40%, norāda institūtā.

Uzsverot nepieciešamību veikt savlaicīgu vēža profilaksi, LU KPMI institūta direktors, profesors Mārcis Leja aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju pievērst īpašu uzmanību savai veselībai un izmantot valsts sniegtās iespējas, lai veiktu apmaksātus vēža skrīningus.

Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka 2023.gadā atsaucība dzemdes kakla vēža skrīningam bija 55,2%, krūts vēža skrīningam – 36,1%, zarnu vēža skrīningam – 25,8%, savukārt prostatas vēža skrīningam – 80%. Skrīninga atsaucības rādītāji pēdējos gados ir pieauguši, taču joprojām nesasniedz rādītājus, kas ir iekļauti Eiropas Komisijas vēža skrīninga vadlīnijās, lai skrīninga programmas varētu uzskatīt par efektīvām, vērtējis Slimību profilakses un kontroles centrs.

Tāpat Veselības ministrija atkārtoti pievērsusi uzmanību tam, ka Latvijā ir ap 90 000 iedzīvotāju ar ļaundabīgā audzēja diagnozi, un vēzis joprojām ir otrais biežākais nāves cēlonis, veidojot 20% no visiem nāves gadījumiem. Bērnu vidū saslimstība ar ļaundabīgajiem audzējiem ir zemāka nekā pieaugušo populācijā – 2022.gadā ļaundabīgs audzējs tika diagnosticēts 74 bērniem un jauniešiem līdz 17 gadu vecumam.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*