Sākums » Farmācija » Veselības inspekcija sniedz skaidrojumu par pacienta līdzmaksājumu kompensējamo zāļu receptes noformēšanā
Veselības inspekcija sniedz skaidrojumu par pacienta līdzmaksājumu kompensējamo zāļu receptes noformēšanā

Veselības inspekcija sniedz skaidrojumu par pacienta līdzmaksājumu kompensējamo zāļu receptes noformēšanā

Latvijas Farmaceitu biedrībā (LFB) pēdējās dienās ir vērsušās vairākas aptiekas ar lūgumu skaidrot, vai nepieciešams un, ja – jā, tad kā uz kompensējamo zāļu receptes būtu norādāms pacienta maksājums par recepti 0,71 eiro, ko pacients maksā, saņemot zāles, kurām piemērota valsts kompensācija 100% apmērā.

Iemesls ir Veselības inspekcijas (VI) veiktās pārbaudes, kurās tā konstatējusi, ka aptiekās netiek ievērotas normatīvo aktu prasības, piemērojot minēto pacienta maksājumu par kompensējamām zālēm un medicīniskajām ierīcēm, kā arī nenorādot šo maksājumu, noformējot īpašās receptes.

LFB aicināja šo skaidrot VI Zāļu uzraudzības nodaļas vadītāju Dainu Bisenieci: “Lai palīdzētu novērst iepriekš minētās kļūdas, vēlamies vērst uzmanību uz prasībām, kuras jāievēro aptiekām un kuras tiek vērtētas, veicot kompensējamo zāļu izplatīšanas atbilstības pārbaudes:

1) Atbilstoši 2006.gada 31.oktobra Ministru kabineta noteikumiem Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”:

“4.1. Pacients, iegādājoties kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles vai medicīniskās ierīces I kompensācijas kategorijas ietvaros, aptiekā maksā 0,71 eiro par katru recepti.“, izņemot ja:

  • pacients, normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, atzīts par trūcīgu (4.2 1. apakšpunkts);
  • receptēm izrakstīta bērnam līdz 18 gadu vecumam (4.2 2. apakšpunkts);
  • uz receptes ir izrakstītas zāles vai medicīniskās ierīces, kuru aptiekas cena nepārsniedz 4,27 eiro (4.2 3. apakšpunkts);

2) Savukārt 2005. gada 8. marta Ministru kabineta noteikumu Nr. 175 “Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas noteikumi” 3. pielikumā “Recepšu veidlapu aizpildīšanas prasības” noteiktais ir saistošs ārstniecības personām, kā arī farmaceitiem un farmaceita asistentiem, kuru pienākums ir pēc zāļu izsniegšanas norādīt receptē informāciju par izsniegtajām zālēm atbilstoši 3. pielikuma 23. punktā noteiktajam, tajā skaitā – apmaksai paredzēto summu un tās sadalījumu starp pacientu un citu maksātāju.”

Abi minētie normatīvie akti, kā atzīmē D. Biseniece, nosaka, ka maksājums par recepti – 0,71 eiro – ir jāuzrāda, noformējot recepti pēc zāļu izsniegšanas. Taču tie nenosaka – kā.

Līdz ar to aptieka tiesīga izvēlēties – vai receptē norāda atsevišķi maksājumu par recepti (0,71 eiro) un pacienta līdzmaksājumu par nereferences zāļu iegādi, vai arī kopīgo pacienta maksāto summu, kas ietver abus minētos maksājumus.

 

 

www.farmacija-mic.lv

 

Viens komentārs

  1. Skaidrot vajadzēja jau sen, vēl pirms pārbaužu veikšanas! 😉

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*