Saistībā ar nesamērīgi augstajām inovatīvo (C hepatīta un pretvēža) medikamentu cenām, kas kļuvušas par izaicinājumu pat pasaules bagātākajām valstīm, rezolūcija aicina dalībvalstīm pieprasīt pilnīgu caurskatāmību patiesajām jauno zāļu izpētes un attīstības izmaksām un aicina meklēt alternatīvas šobrīd pastāvošajam uz patentiem balstītajam jauno zāļu attīstīšanas modelim, ziņo VPL.
Rekomendācijās ietilpst pilnīga caurskatāmības nodrošināšana par veselības aprūpes speciālistu un valsts sektorā strādājošo saistībām ar farmācijas industriju un efektīvāku pasākumu ieviešana, lai novērstu interešu konfliktus.
Tāpat dalībvalstis tiek aicinātas apsvērt obligātas nodevas uzlikšanu par farmācijas firmu mārketinga aktivitātēm, kas radītu līdzekļus neatkarīgas informācijas un apmācību nodrošināšanai veselības aprūpes speciālistiem un rekomendē valsts finansējuma palielināšanu pacientu biedrībām.
“Latvija jau ir spērusi pirmos soļus, lai nodrošinātu caurskatāmību attiecībā uz farmācijas industrijas apmaksātajiem veselības aprūpes speciālistu braucieniem uz zinātniskajām konferencēm un kongresiem ārvalstīs. To paredz Ministru kabineta noteikumi, kas regulē zāļu reklamēšanas kārtību, un šī informācija būs sabiedrībai pieejama pēc 2016. gada 31. marta Veselības inspekcijas mājaslapā. Tomēr Latvijai vēl daudz kas darāms. Piemēram, valstij būtu jāuzņemas līdzatbildība par neatkarīgas informācijas par zālēm nodrošināšanu veselības aprūpes speciālistiem, lai radītu līdzsvaru farmācijas industrijas nodrošinātajai mārketinga informācijai, ko ārsti Latvijā uzskata par nozīmīgu informācijas avotu. Šobrīd ārstiem trūkst nekomerciālas informācijas par zālēm latviešu valodā, un citu valstu pieredze rāda, ka neatkarīgas informācijas nodrošināšana ārstiem ir līdzeklis, kas veicina zāļu pieejamību pacientiem,” skaidro “Veselības projekti Latvijai” valdes locekle Vita Dumpe.
Lai pārrunātu Eiropas aktualitātes un iespējas uzlabot zāļu tirgus pārvaldību Latvijā, biedrība “Veselības projekti Latvijai” otrdien, 24. novembrī, rīko diskusiju “Kā veidot caurskatāmu zāļu tirgu un veicināt zāļu pieejamību Latvijā”. Uz diskusiju ir aicināti Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Veselības inspekcijas, pacientu organizāciju, zāļu ražotāju un mediju pārstāvji.
Pilns rezolūcijas “Sabiedrības veselība un farmācijas industrijas intereses: kā nodrošināt, ka primāri tiek ievērotas sabiedrības intereses?” teksts un skaidrojums pieejams šeit: http://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=22154&lang=en
www.farmacija-mic.lv
Dīvaini, ka Zāļu valsts aģentūra nav pieminēta! Interesanti, vai Zāļu valsts aģentūras vadībai tas kaulā nekož?
ir diezgan dīvaini, ka par šo raksta VP, jo šādu iniciatīvu – veidot caurskatāmāku politiku – ir pauduši paši ražotāji. Un pēc tam tapa arī MK noteikumu grozījumi. 🙂