Sākums » Jaunākie raksti » Aptauja: 98% aptaujāto mēģinātu mainīt uzturu, lai uzlabotu savu psihisko veselību

Aptauja: 98% aptaujāto mēģinātu mainīt uzturu, lai uzlabotu savu psihisko veselību

Vairums jeb 98% aptaujāto mēģinātu mainīt uzturu, lai uzlabotu savu psihisko veselību, liecina Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) septembrī veiktās aptaujas dati.

Aptauja liecina, ka 56,9% respondentu jūtas zinoši par saikni starp uzturu un psihisko veselību – ar “jā” atbildējuši 21,6%; “vairāk jā nekā nē” – 35,3%, “vairāk nē nekā jā” – 39,2%. Turklāt lielākā daļa no 251 respondenta, kas piedalījās aptaujā, būtu gatavi, vai vismaz mēģinātu mainītu savu uzturu, lai uzlabotu psihisko veselību.

Respondenti vecumā grupā no 35 līdz 44 gadiem biežāk nekā citas vecuma grupas norādīja, ka jūtas zinoši par saistību starp uzturu un psihisko veselību.

RPNC valdes priekšsēdētāja, psihiatre Sandra Pūce atzina, ka arvien vairāk cilvēku apzinās, ka tas, ko mēs ēdam ietekmē ne tikai to, kā jūtas mūsu ķermenis, bet ēdiens vistiešākajā mērā ietekmē arī mūsu smadzeņu darbību un līdz ar to arī psihisko veselību.

Aptauja arī parādīja, ka ne tikai 96% cilvēku gribētu vairāk uzzināt par pārtikas saistību un psihisko veselību, bet arī to, ka aptuveni 92% respondentu pēdējā gada laikā mēģinājuši ieviest kādus veselīgus ēšanas paradumus. 58,8% sākuši vairāk dzer ūdeni, 49% – ēduši vairāk dārzeņus. Tāpat respondenti ēduši vairāk augļus, samazinājuši alkohola patēriņu un cukura patēriņu.

Lai pārbaudītu, kā pārtika atstāj ietekmi uz jūsu psihisko stāvokli un pašsajūtu, PRNC iesaka pamēģināt divas līdz trīs nedēļas izslēgt no ēdienkartes visus pārstrādātos pārtikas produktus un cukurus, un tad skatīties, kādas ir sajūtas. Pēc tam lēnām, pa vienam, pievienojiet uzturam jaunus pārtikas produktus un vērojiet, kā jūtaties. Būtiski praktizēt tā saukto apzināto ēšanu, jo tā var uzlabot mūsu veselību un mūsu attiecības ar pārtiku.

Šī gada augustā RPNC sāka aicināt iedzīvotājus aizpildīt vienkāršas ikmēneša aptaujas par dažādām ar psihisko veselību saistītām tēmām, šādi dodot iemeslu vēlreiz padomāt par to, cik daudz mēs paši varam darīt savas labsajūtas un psihiskās veselības labā, vai arī nekautrēties un meklēt palīdzību pie profesionāļiem.

Nākamā – oktobra aptauja ir saistību starp mājdzīvniekiem un psihisko veselību, kuras mērķis ir noskaidrot, vai mājdzīvniekiem ir saikne psihiskās veselības uzlabošanā. Aptauju var aizpildīt RPNC mājaslapā.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*