Sākums » E-veselība » Aptieku farmaceiti turpina ziņot par e-veselības sistēmas problēmām
Aptieku farmaceiti turpina ziņot par e-veselības sistēmas problēmām

Aptieku farmaceiti turpina ziņot par e-veselības sistēmas problēmām

Medikamentu informācijas centrs (MIC) turpina saņemt zvanus un ziņas no aptiekās strādājošiem farmaceitiem, kas sūdzas par e-veselības sistēmas, it īpaši – e-receptes, darbības traucējumiem. Par spīti Nacionālā veselības dienesta (NVD) apgalvojumiem, ka sistēmas darbība stabilizējas un tehniski sistēmas darbības traucējumi pēdējā laikā neesot novēroti, aptieku farmaceiti ziņo, ka vēl aizvien ar e-veselību strādāt ir gandrīz neiespējami. Turklāt viņus ļoti satrauc un sadusmo šādi NVD apgalvojumi, jo realitāte aptiekās esot pavisam cita un par to viņi regulāri ziņojot gan dienestam, gan savam darba devējam.

Farmaceiti ziņo, ka e-veselības sistēmas darbība vēl joprojām ir ārkārtīgi lēna, nereti tā arī neizdodas atvērt recepti un pacients pamet aptieku, zāles nesaņēmis. Visbiežāk problēmas saistītas ar e-recepšu kļūdainu izrakstīšanu vai kļūdainas informācijas sniegšanu pacientam. Tā rezultātā pacients aptiekā uzzina, ka izrakstītās zāles nevarēs saņemt un farmaceitam jāveic skaidrošanas darbs vai jāsazinās ar ārstu par receptes labošanu vai atkārtotu izrakstīšanu, kas nereti ilgst pusstundu.

Farmaceiti arī uzsver, ka NVD izplata kļūdainu informāciju par zāļu saņemšanu bērniem, jo bērni e-veselības sistēmā tomēr neesot piesaistīti vecāku profilam, kā iepriekš ziņojis NVD. Vismaz aptiekā e-veselības sistēmā bērnu ar viņa vārdu un uzvārdu un vecāka personas kodu neesot iespējams atrast – jāmeklē pēc bērna personas koda. Taču vecāki, kas nezina sava bērna personas kodu (nereti, piemēram, daudzbērnu vecāki), zāles attiecīgi konkrētajā brīdī nevar saņemt. To jau vairākkārt sarunās ar MIC redakciju uzsvēruši vairāku aptieku farmaceiti.

Farmaceitu darbu arī apgrūtina fakts, ka sistēmas regulāro traucējumu dēļ ārsti turpina izrakstīt papīra receptes, kuras pēc tam e-veselības sistēmā jāievada farmaceitiem. Tā esot ievērojama papildu slodze.

Aptieku tīklos strādājošie farmaceti stāsta, ka par visām šīm grūtībām esot informējuši savus darba devējus, tāpēc viņus izbrīna uzņēmumu vadības atturīgie publiski paustie viedokļi.

Savukārt MIC redakcija atgādina, ka portāla rakstos paustie valsts institūciju paziņojumi un dažādu amatpersonu, uzņēmēju vai ārstu viedokļi neatspoguļo portāla redakcijas domas.

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

6 komentāri

  1. aptieka laukos

    E-veselībā pieejamais kompensējamais zāļu saraksts ir ļoti nepilnīgs( neelastīgs), jo tajā vēl arvien nav atsevišķi medikamenti, kas ir iekļauti ar š.g. 1.janvāri (.Tabl.Perineva4mg) un daudzas citas pozīcijas, kas bija iekļautas jau 2017. gadā (tabl.Berlipril 20mg, tabl.Telassmo visas devas), tādejādi ārsti tos nevar izrakstīt ar atlaidi, bet aptiekās nav iespējams elektronizēt recepti, ja tā ir izrakstīta( 2017.gada nogalē) papīra formātā. Ir rakstītas e-pastā 3 vēstules par problēmām, bet atbildes vēl nav saņemtas. Atbalsta dienests nav sazvanāms. Attieksme-stādājiet, kā gribiet!

  2. Cien., Elīna! Liela cieņa Jums un cilvēkam, kurš nodeva Jums ziņu RESECT!!! Paldies, ka paudāt reālu farmaceitu domas par šo sistēmu!

  3. Ja nevar recepti atlaist – naudu zaudēs aptiekas īpašnieks, farmaceits zaudēs tikai nervus. Aptieku vadītājiem jau tā cīņa jāizcīna ar saviem darba devējiem. Tak sistēmu testēja jau gadu – it kā gāja. Vai tad jau testēšanas laikā nebija skaidrs, kādos gadījumos nevar saprast, cik tablešu liels oriģināls ir izrakstīts, vai centralizēti reģistrētiem, kam reģ. nr sākas ar EU, elektroniski automātiski nepievadās zāļu stiprums (koncentrācija ) un taml.

    • Nvd viebalfa

      Nvd paši atzīst kļūdu par centralizētajiem medikamentiem, jo nevienam nav devas. It kā cenšas labot, bet nekas nav mainījies. Labi, ja pacients zina savas devas. Sliktāk, kad nezina, taču reizēm var atrast pēc reģistrācijas nr, kas, protams, ir papildus darbs. Ārsti ir teikuši, ka viņu programmā (konkrētai poliklīnikai ir ārstu birojs) devas rāda, tāpēc brīnījās, ka mums aptiekā nekas nerādās.

    • Kā tad, baigi testēja, ņemot vērā, ka ārsti sistēmu boikotēja un receptes nerakstīja! Ko tad tu tur vari pamanīt testā, ja nav ko reāli atprečot! Ar janvāri sāka rakstīt un izlīda tarakāni!
      Normāli būtu bijis testēt gadu produkcijas vidē ar valsts ārstniecības iestādēm, novērst trūkumus un tad visiem piespiedu kārtā lietot jau salabotu sistēmu!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*