Sākums » Farmācija » Aptieku īpašnieku asociācija: VM priekšlikumi rada iluzoru priekšstatu par aptieku pieejamības palielināšanos

Aptieku īpašnieku asociācija: VM priekšlikumi rada iluzoru priekšstatu par aptieku pieejamības palielināšanos

Veselības ministrijas (VM) rosinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritērijus, rada iluzoru priekšstatu par aptieku pieejamības palielināšanos, nacionālai ziņu aģentūrai LETA paudusi Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.

“Ar nožēlu jāsaka, ka jauno redakciju, kas tiks sūtīta uz valdību, neesam redzējuši – iepriekš esam ilgi un gari diskutējuši, vairākkārt snieguši priekšlikumus, turpinājuši interesēties par noteikumu virzību, tomēr tagad jāizsaka izbrīns par veidu, kādā ministrija vēl aizvien sazinās ar nozari. Tāpēc komentāru varu sniegt vienīgi, vērojot un lasot plašsaziņas līdzekļos publicēto, jo noteikumu redakcija asociācijas biedriem nav pieejama,” teikusi Jučkoviča.

Viņa pavēstījusi, ka VM ideja par to, ka šādā variantā aptieku pieejamība palielināsies, ir iluzora. Jučkoviča uzsvērusi, ka aptiekas atveras un strādā ekonomiski izdevīgās vietās un tieši tās ir vietas, kur iedzīvotāji koncentrējas un kurp iedzīvotāji izvēlas doties.

“Arī tas, ka tagad būs iespējams atvērt vienu aptieku mazāk apdzīvotās vietas, ir diskutabli, jo, piemēram, vienlaikus VM virza jautājumu par interneta tirdzniecību, kas nekādā veidā neveicinās mazo aptieku iespēju. Iedzīvotājiem no attālinātiem reģioniem iepirkties internetā vienkārši būs ērtāk,” skaidrojusi Jučkoviča.

Viņa rosina VM piedāvāt nozarei skatījumu uz visām pārmaiņām, kuras tiek plānotas, vienuviet un vienā laikā, lai nozare redz, kas tieši farmācijas nozari gaida, jo citādi, piemēram, VM mājaslapā publicētajā prezentācijā redzams teikums par aptiekas pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem, bet Aptieku īpašnieku asociācijai vēl nav zināms, kādi tie būs.

Jučkoviča uzsvērusi, ka farmācija ir regulēta nozare un tai ir saistoši daudzi normatīvie akti, kas viens otru ietekmē – tieši šādā tvērumā arī nozares attīstība būtu jāveido, nevis sporādiski.

“Nav precīzs apgalvojums, ka aptieku skaits ar šo noteikumu pieņemšanu nesamazināsies. Jā, nesamazināsies konkrētajā brīdī, bet, ja kādai aptiekai, piemēram, remonta vai rekonstrukcijas dēļ nāksies pārvietoties tālāk par noteikumos paredzēto – tie būs vislielākie draudi tās slēgšanai,” piebildusi Jučkoviča.

Jau ziņots, ka 500 metru rādiusā ap strādājošu aptieku nevarēs atvērt jaunas aptiekas, bet mazākās apdzīvotās vietās drīkstēs atvērt tikai vienu aptieku, šādas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritērijus, rosina VM. Ministrijas pārstāvji ir pārliecināti, ka ar šādām izmaiņām aptiekas kļūšot pieejamākas iedzīvotājiem un farmācijas tirgū tikšot likvidēti atsevišķi vienlīdzīgas konkurences šķēršļi.

Grozījumus tuvāko nedēļu laikā plānots iesniegt apstiprināšanai valdībā.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*