Farmācijas nozarē aktuālie jautājumi reizēm vienā un tai pašā laikā virmo gaisā dažādās valstīs. Vienlaikus ar Latvijas Farmaceitu biedrību pie farmaceitiskās aprūpes pamatiem nonākusi arī Lielbritānijas Karaliskā farmaceitu biedrība (Royal Pharmaceutical Society), kas sadarbībā ar Farmācijas un sabiedrības veselības forumu (Pharmacy and Public Health Forum) izveidojusi profesionālos standartus sabiedrības veselības veicināšanas praksei un farmaceitiskai aprūpei Lielbritānijas aptiekās. Standarti iekļaujas daudz plašākā veselības aprūpes politikā, kas vērsta uz sabiedrības veselības veicināšanu un slimību profilaksi, lai mazinātu iedzīvotāju nonākšanu stacionārā. Kā presei norāda standartu izstrādes darba grupa, ir ļoti svarīgi, lai veselības aprūpes speciālisti iesaistītos pacientu veselības saglabāšanā, tādējādi veicinot arī racionālu veselības nozarei atvēlēto līdzekļu tērēšanu. Standartu izstrādē iesaistījušies daudzi nozares eksperti no dažādām institūcijām un organizācijām.
Neskatoties uz to, ka farmaceiti Lielbritānijā veselību veicinošos pasākumos iesaistījušies jau gadu desmitiem, līdz šim nav bijis izstrādāts nacionāla mēroga dokuments par to, kas tiek uzskatīts par labu veselības un farmaceitiskās aprūpes standartu aptiekā, ziņo “The Pharmaceutical Journal” interneta lapa PJonline.com.
Darba grupa ir pārliecināta, ka jauno standartu ievērošana stiprinās farmaceita kā speciālista nozīmi un palielinās aptiekas lomu veselības aprūpes sistēmā. Daži eksperti norāda, ka ar šiem standartiem farmaceiti faktiski iegūst vadošo lomu sabiedrības veselības veicināšanā un profilaksē un gala rezultātā glābj dzīvības. Standartu izpilde būšot apliecinājums tam, ka farmaceiti sniedz augsti kvalitatīvu pakalpojumu. Kā britu farmācijas presei izteicies kāds nozares eksperts, farmaceitiem noteikti jāizmanto iespēja īstenot šos standartus, jo “tas palīdzēs mums sevi pārdot”, tādējādi norādot uz farmaceitu darba pievienotās vērtības paaugstināšanos.
Kā skaidro darba grupa, jaunais izstrādātais dokuments, kas klajā laists 2014. gada 14. martā, palīdzēs farmaceitiem visos veselības aprūpes līmeņos. Turklāt standarti izstrādāti kā izmantošanai aptiekas komandā, tā arī pacientu vidē. Aptieku farmaceiti ir pārliecināti, ka tagad neviens nevarēs iebilst, ka aptieka ir tikai veikals, kas nesniedz pietiekamu ieguldījumu sabiedrības veselībā.
Standarti balstīti uz deviņām pamattēmām, kas ietver sabiedrības izglītošanu veselības jomā, veselības uzlabošanu, veselības aizsardzību, sabiedrības veselības politikas un stratēģijas izstrādi un ieviešanu, sniegto aprūpes pakalpojumu efektivitātes un rezultātu fiksēšanu u.c. Katrai no tām ir apakšsadaļas, kas paredz konkrētu pasākumu īstenošanu. Farmaceiti var sākt ar vienas standartu sadaļas realizēšanu un tos ieviest praksē pakāpeniski. Prakses piemēri izstrādāti gan atvērta tipa aptiekām, gan slimnīcu aptiekām un farmaceitiem, kas strādā primārajā veselības aprūpē un reģionālajās institūcijās.
Tomēr, kā atzīst nozares pārstāvji, standarti būs tik labi, cik labi tos īstenos profesionāļi, tāpēc jādomā, kā panākt maksimālu speciālistu iesaisti un izglītošanos šajā jomā. Karaliskā biedrība plāno nodrošināt palīdzību standartu ieviešanā aptiekas ikdienas darbā.
Jau ziņojām, ka arī Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) strādā pie farmaceitiskās aprūpes standarta izstrādes. Farmaceitiskās aprūpes standarta izstrādes darba grupas vadītāja Elita Poplavska LFB valdes sēdē informēja, ka standarts definēs minimālās prasības aptiekās veicamajām darbībām. Sākotnēji standarta izpilde būs brīvprātīga, kas ar laiku varētu kļūt par obligātu visām aptiekām. Standarts pēc savas būtības ir Labas aptiekas prakses jeb kvalitātes vadības sistēmas pamats un tā mērķis nav radīt aptiekai papildu slogu, bet gan dot pārliecību ikvienam iedzīvotājam, ka aptiekā viņam ir iespēja saņemt kvalitatīvus pakalpojumus, kurus sniedz augsti kvalificēts profesionālis – farmaceits, un farmaceitam iespēju novērtēt savu darbu un pēc vajadzības uzlabot sniegto pakalpojumu kvalitāti. Šobrīd izstrādāti šādi standarta projekti:
- Aptiekas prakse un medikamentu izplatīšana,
- Konsultācija aptiekā par recepšu, bezrecepšu medikamentiem, medicīniskajām ierīcēm un pašaprūpes veikšanu,
- Glikozes līmeņa noteikšana aptiekās,
- Asinsspiediena un pulsa mērīšana aptiekās,
- Liekā svara noteikšana aptiekā,
- Lipīdu līmeņa noteikšana aptiekā.
21. martā LFB seminārā Rīgā plānota izstrādātā farmaceitiskās aprūpes standarta projekta publiskā apspriešana. LFB aicina farmaceitus aktīvi piedalīties plānotajā apspriešanā.
Elīna Badune