Covid-19 pandēmijai iezīmējot trūkumus veselības jomā, pilnvērtīgai pacientu aprūpei ārsti sagaida sakārtotu e-veselību un skaidras vadlīnijas dažādu slimnieku aprūpei, noskaidrots valsts pētījumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” pētījumā “Covid-19 epidēmijas ietekme uz veselības aprūpes sistēmu un sabiedrības veselību Latvijā”.
Pētījuma vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Anita Villeruša atklāja, ka, analizējot mirstības rādītājus stacionāros, ārkārtējās situācijas laikā stacionārā nomira vairāk pacientu, nekā cilvēku kopumā Latvijā. Viņa secināja, ka acīmredzot stacionāros nonāca smagāka stāvokļa pacienti, tāpēc arī mirstība bija augstāka.
Klātienes konsultācijas pie ģimenes ārstiem ar pērnā gada 11.nedēļu samazinājās, taču būtiski pieauga attālināto konsultāciju skaits pieauga. Lielākoties konsultācijas bija nepieciešamas diabēta vai sirds slimniekiem.
Fokusgrupu intervijās noskaidrojās, ka ārkārtējās situācijas laikā slimnīcu vadītāji saskarās ar tādiem izaicinājumiem kā vienota un savlaicīga informācijas piegāde no Veselības ministrijas un tās padotībā esošajām iestādēm. Slimnīcas informāciju saņēma masveidā, no dažādiem avotiem, lielos apjomos un vairākas dublējies saturā. Tāpat satraukumu radīja infrastruktūras stabilitāte un pietiekamība, kā arī cilvēkresursu pietiekamība. Līdzīgus izaicinājumus atklāja arī ģimenes ārsti un ārsti speciālisti, piebilstot, ka lielas problēmas sagādāja arī e-veselības darbības nepietiekamība.
Ņemot vērā apkopotos pētījuma datus, Villeruša secināja, ka ārkārtējās situācijas laikā noteiktie ierobežojumi veicinājuši nepieciešamību pēc konkrēta algoritma ģimenes ārstiem, kuriem vajadzēja pārņemt hronisku pacientu ārstēšanu no dažādiem speciālistiem, kā arī pēc sakārtotas e-veselības, kura pandēmijas laikā patstāvīgi pierādīja savu nepietiekamību.
Pētījumā ārsti uzsvēra arī nepieciešamību uzlabot informēšanas sistēmu, lai tā būtu vienota, un koordinēta no vienas institūcijas, izstrādāt vadlīnijas dažādu slimnieku grupu aprūpei un e-veselībā nodrošināt visiem ārstiem pilnīgu pacientu datu atklātību, lai pacienta nepieciešamie ārsti var konsultēt un ārstēt pacientu.
Programmu “Covid-19 seku mazināšanai” īsteno Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar Veselības ministriju, un Latvijas Zinātnes padomi. Programmas mērķi ir ierobežot Covid-19 infekcijas slimības izplatību un aizsargāt iedzīvotājus, lai, īstenojot inovatīvus augstas gatavības zinātniskus projektus, steidzami atjaunotu ekonomisko darbību un sociāli aktīvu ikdienas dzīvi, kā arī izstrādātu zinātniskas prognozes par turpmākās rīcības scenārijiem Latvijā 2020.gada rudenī, 2021. un 2022.gadā, tai skaitā jaunu saslimšanas uzliesmojumu pārvarēšanai, īstenojot pētījumus trijās iepriekš minētajās tematiskajās jomās.
Kopš aizvadītā gada jūlija RSU zinātnieki piedalījušies kopumā septiņos valsts pētījumu programmas projektos, kas īstenoti Covid-19 seku mazināšanai. Trīs no šiem projektiem vadīja RSU, bet četros augstskola ir partnera statusā.
www.farmacija-mic.lv