Sākums » Farmācija » Delfi eksperiments: nederīgo zāļu nodošana aptiekās
Delfi eksperiments: nederīgo zāļu nodošana aptiekās

Delfi eksperiments: nederīgo zāļu nodošana aptiekās

Portāls “Delfi”, veicot eksperimentu Rīgas aptiekās, noskaidrojis, ka dažādu tīklu aptiekās ir atšķirīga nederīgo zāļu nodošanas kārtība, atšķiras arī informācija par šo pakalpojumu kāda uzņēmuma mājas lapā no ziņām, ko sniedz pašā aptiekā.

Prasības atšķiras par viena zīmola aptiekās

“Delfi” jūnijā eksperimentā 12 “Mēness aptieka”, “Saules aptieka” un “Benu” aptiekās pārbaudīja nederīgo zāļu nodošanas iespējas.

Eksperimentā atklājās, ka aptiekās mēdz būt atšķirīgas prasības, kā zālēm jābūt sagatavotām pirms nodošanas. Vairākās aptiekās pieprasīja, lai zāles tiktu izņemtas no ārējā kartona iepakojuma.

Piemēram, “Benu” aptiekā tirdzniecības parkā “Alfa” darbiniece skaidroja, ka zāles droši var atstāt plāksnītēs, taču būtu labi, ja tās būtu izņemtas no kartona kastītēm, jo tad tās neaizņem daudz vietas. Savukārt “Benu aptiekā” Brīvības ielā darbiniece apliecināja, ka zāles nav nepieciešams izņemt no iepakojuma, var nodot tāpat. “Benu” mājas lapā vēstīts, ka tabletes jāizņem no ārējā iepakojuma – kastītēm, un tablešu plāksnītes, pudelītes, ampulas, ziežu tūbiņas jāsaliek maisiņā.
Arī “Saules aptiekā” var nodot nederīgos medikamentus, taču aptiekāre piekodināja, ka tabletēm jābūt nošķirtām no šķīdumiem un izspiestām no plāksnītēm, atsevišķos maisiņos jāsadala šķīdumi un cietās vielas.

“Apotheka” aptiekā Ģertrūdes ielā savukārt norāda, ka nederīgās zāles ir iespējams nodot un nav svarīgi, vai tās tiek sašķirotas. Tās varot arī atnest maisiņā. Savukārt “Apotheka” aptiekā Valdemāra ielā darbiniece atbild, ka, nododot tabletes, tās jāizņem no iepakojuma un jāizspiež no plāksnītēm. Dzīvsudraba termometrus ir iespējams nodot atsevišķi – burkā. “Apotheka” mājas lapā par zāļu nodošanu vēstīts tieši tas pats, kas “Benu” tīkla lapā. “Apotheka” Brīvības ielā nederīgo zāļu nodošanai ir speciāla sarkana kastīte, ko parāda aptiekāre.

Ne visās aptiekās pieņem nederīgās zāles

Apmeklējot vairākas Latvijā lielākās ķēdes “Mēness aptieka ” aptiekas par nederīgo zāļu nodošanu “Delfi” eksperimentā saņem no darbiniecēm informāciju, ka medikamentiem jābūt vien izņemtiem no iepakojuma, Valdemāra ielas aptiekā arī saka, ka “tikai tabletītes būs jāizspiež no plāksnītēm, jāieliek maisiņos”. Savukārt “Mēness aptiekā” Brīvības ielā atklājas, ka tur nepieņem dzīvsudraba termometrus.

Tiesa, ar to, kāda šajā tīklā ir nederīgo medikamentu nodošanas kārtība, portālam “Delfi” “Mēness aptieka” mājas lapā neizdodas iepazīties. Informācija, kur un kā šie bīstamie atkritumi jānodod, nav atrodama.

Iepriekš “Mēness aptieka” mājas lapā bija rodama informācija, ka nederīgās zāles var nodot visās šīs tīkla aptiekās. “Delfi” aculieciniece Madara gan norādījusi, ka ir neizpratnē, kādēļ “Mēness aptiekā” tirdzniecības centrā “Mols”, Rīgā, nav iespējams nodot nederīgos medikamentus, lai arī informācija mājaslapā liecina par pretējo.

Apmeklējot šo aptieku, portāla “Delfi” žurnālistei aptiekas darbiniece atbild, ka nederīgās zāles nodot “nevar vis”, un iedod aplūkot informācijas plāksni ar adresēm, kurās vecos medikamentus var nodot. Tur patiešām šī aptieka nav minēta. Jautāta par nesakritību ar mājaslapā minētajām ziņām, viņa vien nosaka: “Pie mums nav kur, Vecpilsētas aptieka pieņem, cik atceros, Centrāltirgū aptieka “Citrons”, ja uz Ķengaraga pusi, tad aptieka “Šcecina”, kur agrāk ir bijusi tā bibliotēka.”

Par šīm neskaidrībām “Delfi” jautāja veselības uzņēmumu grupā “Repharm”, kurā ir uzņēmums “Sentor farm aptiekas,” kas plašāk zināmas ar zīmolu “Mēness aptieka”. Kādēļ atšķiras informācija aptiekā un uzņēmuma mājas lapā “Repharm”, komunikācijas direktore Līga Ribkinska skaidro, ka aptieku sarakstos “Mēness aptieka” tirdzniecības centrā “Mols” nemaz nefigurē. Tiesa, pēc šīs sarunas portāls “Delfi” secina, ka informācija par zāļu nodošanu šī uzņēmuma aptiekās uzņēmuma mājas lapā vairs nav atrodama.

Iedzīvotājus arvien vairāk informē

Vidēji mēnesī no “Benu” aptiekām iznīcināšanai tiek nodots vairāk nekā 100 kilogramu nederīgo medikamentu, skaidro šī aptieku tīkla Farmācijas daļas vadītāja Vizma Vīksna. Šis apjoms ir samērā nemainīgs pēdējo gadu laikā. Arī aptieku tīkla “Apotheka” valdes loceklis Jānis Kūliņš apstiprina, ka šogad aptiekās nederīgie medikamenti nodoti līdzīgos apjomos kā pērn. Šī gada pirmajos sešos mēnešos cilvēki nodevuši pusotru tonnu (1514 kilogrami) nederīgo medikamentu. Šogad lielākie apjomi nodotiem medikamentiem individuāli pa aptiekām bijuši Rīgā, Jelgavā un Mārupē, savukārt pērn – Iecavā un Ogrē. J. Kūliņš apstiprina, ka visās 114 “Apotheka” tīkla aptiekās Latvijā ir iespējams nodot nederīgos medikamentus un dzīvsudraba termometrus.

“Cilvēki ir kļuvuši zinošāki un apzinīgāki un vairs neveido liekus zāļu uzkrājumus, kuriem pēc laika beigsies derīguma termiņš. Jau 2014. gadā mēs piedalījāmies Latvijas Farmaceitu biedrības rīkotajā sociālajā kampaņā par videi draudzīgu neizlietoto zāļu utilizāciju,” akcentē Vīksna no “Benu” aptiekas. 2014. gadā, kad sākta iedzīvotāju izglītošana, aptuveni 60% iedzīvotāju nezināja, ka nederīgās zāles var nodot aptiekā, tad šobrīd situācija ir daudz labāka – internetā viegli pieejama informācija par to, kurās aptiekās var nodot neizlietotos medikamentus. Cilvēki daudz biežāk arī paši zvana un jautā, vai varēs nodot nederīgos medikamentus.

“Repharm” pārstāve Ribkinska savukārt stāsta, ka liela daļa aptieku, izprotot šī procesa svarīgumu, uzņemas farmaceitisko atkritumu savācēja lomu, lai gan normatīvajos dokumentos zāļu atkritumu savākšana nav noteikta kā obligāta prasība aptiekām. Pareiza zāļu iznīcināšana pieprasa labi organizētu procesu – aptiekās, kuras uzņēmušās to veikt, ir zāļu savākšanas konteineri zālēm, atsevišķi dzīvsudraba termometriem. Ir noslēgts līgums ar bīstamo atkritumu apsaimniekotāju, kurš savukārt ir licencēts šajā nozarē un atbilstoši prasībām iznīcina zāles. Aptiekai ir jābūt gatavai par to samaksāt.

Eksperimenta ietvaros „Delfi” aptaujātie iedzīvotāji gan atzina, ka parasti nederīgās zāles izmet saimniecības atkritumos.

Ne visas zāles ir videi bīstamas

Nederīgās zāles aptiekas pieņem brīvprātīgi. Valsts vides dienesta (VVD) pārstāve Maruta Bukleviča norāda, ka ne visi medikamenti ir bīstami, tomēr piesardzības nolūkā tie vispareizāk būtu jāapsaimnieko tā, kā tiek apsaimniekoti bīstamie atkritumi. “Runājot par medikamentiem, kas tiek izmantoti individuālām vajadzībām, apsaimniekošanu, jāuzsver, ka šobrīd no iedzīvotāju puses atbildīga un videi draudzīga rīcība ir nodot neizmantojamos medikamentus aptiekās, jo tās ir noslēgušas līgumus ar bīstamo atkritumu apsaimniekotājiem. Šie uzņēmēji ir saņēmuši nepieciešamās atļaujas,” apstiprina Bukleviča.
VVD ieskatā, iegādājoties jaunus medikamentus un nederīgos nododot aptiekās atpakaļ, medikamentu apsaimniekošana ir pietiekama un tie nokļūst līdz tālākai pārstrādei.

Ja uzņēmēji, kuri nodarbojas ar medikamentu vairumtirdzniecību, kā arī tās importē un eksportē, konstatē zāļu bojājumus, vai derīguma termiņu beigšanos, tad viņi vēršas VVD ar lūgumu iznīcināt nederīgos medikamentus. VVD atļauj tos nodot uzņēmumiem, kuriem ir atbilstošas atļaujas un tehnoloģiskās iespējas iznīcināt nederīgos medikamentus.

Avots: Delfi
Pārpublicēts ar portāla Delfi atļauju

24.07.2018

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*