Sākums » Farmācija » Latvijā izstrādās zāles pret epilepsiju
Latvijā izstrādās zāles pret epilepsiju

Latvijā izstrādās zāles pret epilepsiju

Latvijas Organiskās sintēzes institūts (LOSI) sāks pretepilepsijas zāļu kandidātvielas attīstības projektu. Pēc sekmīgas īstenošanas projekta vērtība tiek lēsta aptuveni 30 miljoni eiro.

LOSI direktors Osvalds Pugovičs norādīja, ka sākotnēji tika strādāts pie atmiņu uzlabojošas vielas, tomēr pētniecības procesā fokuss mainījās uz epilepsijas ārstēšanu, jo iegūtie rezultāti bija pozitīvi un epilepsijas ārstēšanai trūkst efektīvu līdzekļu. Sākotnēji institūts organizēja sarunas ar farmaceitiskām kompānijām, tomēr tās parādīja, ka ideja vēl nebija pietiekami nobriedusi. Tādēļ institūts iesniedza projektu Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumam Tehnoloģiju pārneses programmā, iegūstot 300 000 eiro finansējumu zāļu kandidātvielas attīstīšanai un komercializēšanai. O. Pugovičs paredz, ka saskaņā ar plānoto pēc trim gadiem būs iegūts ķīmisks savienojums – zāļu kandidātviela. Ja kāds iegādāsies zāļu kandidātvielu, sekos pirmā klīnisko pētījumu fāze, kurā pētīs jaunās vielas drošumu. Ja drošuma rādītāji būs pietiekami labi, tikai pēc tam tiks pētīta jaunā preparāta efektivitāte. O. Pugovičs lēš, ka trīs gados tiks iegūti preklīniskie dati, izstrādātas ražošanas tehnoloģijas, veikta to mērogošanā, un vēl aptuveni četri gadi vajadzīgi klīnisko pētījumu veikšanai.

Kā skaidro LOSI direktors, Latvijas Organiskās sintēzes institūts patstāvīgi un sistemātiski ar jaunu zāļu izstrādi nav nodarbojies kopš pagājušā gadsimta 80.gadiem, kad tika izgudrots medikaments sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai – meldonijs (Mildronāts). Savukārt citi medikamenti, tostarp, pretvēža preparāts belinostats, institūtam tapuši, sadarbojoties ar citām zinātniskām institūcijām un komercstruktūrām, kad vēl pētnieciskajai darbībai nebija pieejami ES struktūrfondi.

Pugovičs atzīmē, ka viens no perspektīviem farmācijas nozares attīstības virzieniem varētu būt lielo farmācijas kompāniju ieinteresēšana izvietot pētniecības nodaļas Latvijā. Tas jauniešiem, kas Latvijā studē dabaszinātnes, sniegtu nākotnes karjeras perspektīvas. Par piemēru O. Pugovičs minēja Lietuvu, kur vēsturiski bijusi spēcīga biotehnoloģiskā rūpniecība ar tādiem jau no padomju laikiem zināmiem uzņēmumiem kā “Sanitas” un “Fermentas”, kas tika pārdoti rietumu kompānijām, bet turpina attīstību turpat Lietuvā.

 

Avots: LETA

  1. 07. 2018

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.