Otrdien, 8.aprīlī, Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē plkst.13 spriedīs par digitalizācijas plānu veselības aprūpē, liecina Saeimas darba kārtība. Uz sēdi aicināti Veselības ministrijas (VM) un Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāvji.
Daļa no VM iecerētajiem priekšlikumiem administratīvā sloga mazināšanai ir saistīti ar digitalizācijas risinājumiem. Digitalizējot un vienkāršojot ārstniecības personu profesionālās kvalifikācijas atzīšanas procesu, ministrija cer piesaistīt papildu mediķus, kas guvuši kvalifikāciju ārvalstīs.
Plānots arī modernizēt Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistru, nosakot, ka informācija par tālākizglītību un profesionālo darbību pieejama vienā informācijas sistēmā un to ievada mācību organizators, lai pašai ārstniecības personai tas nav jādara. Pašlaik reģistrs sastāv no vairākiem daļēji vai pilnībā nesaistītiem reģistriem un informācijas sistēmām, ko pārvalda dažādas institūcijas, kas rada slogu veselības nozares cilvēkresursu plānošanā un darbu izpildē. Iztrūkst arī centralizēts kvalitatīvu datu uzglabāšanas veids, skaidro ministrijā.
Šobrīd Veselības inspekcija (VI) veic pārsvarā manuālu informācijas ievadi reģistrā, pildot starpniecības lomu starp izglītības iestādēm, profesionālajām asociācijām un citiem reģistriem, kas nozīmē, ka veidojas lieks birokrātiskais un administratīvais slogs, kā arī laika novirze starp ieraksta veikšanu reģistros, kā rezultātā reģistros pastāv neaktuāli vai neprecīzi (novecojuši) ieraksti.
Šogad tiks uzsākts arī darbs pie lietotājiem draudzīgas platformas izveides VI tīmekļvietnē, kurā ir iespēja ziņot par iespējamu skaistumkopšanas, tabakas, zāļu pārkāpumiem bez VI atbildes sniegšanas, bet lai veiktu turpmākus uzraudzības pasākumus. Tādējādi klientam tiktu samazināts slogs ar iesnieguma parakstīšanu un nosūtīšanu, savukārt VI būtu samazināts slogs, sniedzot atbildes.
Tāpat viens no priekšlikumiem ir nodrošināt statistiku, digitalizējot medicīniskās apliecības par nāves cēloni.
Savukārt attiecībā uz rezidentūras plānošanu, VM grib atteikties no informācijas prasīšanas Nodarbinātības valsts aģentūrai par ārstiem bezdarbniekiem. Tā vietā plānots izveidot informācijas apkopošanas rīku par ārstniecības iestāžu vajadzību saistībā ar datu pieprasījumu par rezidentūras vietu pieprasījumu.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā šogad plāno digitalizēt degvielas patēriņa un braukšanas maršrutu pārskatus, efektivizēt vakcinācijas un obligāto veselības pārbaužu procesus.
Virkne priekšlikumu saistīti ar E-veselības sistēmas risinājumiem – vienotā pieraksta attīstīšanu, lai mazinātu “mākslīgo” rindu veidošanos pēc veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas. Paredzēts arī pilnībā ieviest digitālo e-nosūtījumu, pakāpeniski atsakoties no papīra nosūtījumu izmantošanas.
Kopš 1.aprīļa slimnīcām, kas visus izrakstus neievadīs e-veselības sistēmā, tiks ieturēts valsts finansējums 10% apmērā. NVD aģentūru LETA informēja, ka ārstniecības iestādēm, kuras šo nosacījumu apzināti neievēros, tiks nosūtīti paziņojumi par gaidāmo valsts finansējuma ieturējumu. Ja līdz šī gada oktobrim trūkstošie dati tiks ievadīti, ieturēto maksājumu šīs iestādes tomēr varēs saņemt.
NVD skaidro, ka medicīniskās dokumentācijas uzkrāšana vienuviet valsts e-veselības sistēmā primāri nepieciešama tieši pacientiem, kuri līdz šim to saņēmuši papīra formātā, tāpēc ikviens pacients tiek aicināts sniegt informāciju par gadījumiem, kad pēc izrakstīšanās no slimnīcas šī informācija nav pieejama.
Šobrīd e-veselības portālā pieejami jau vairāk nekā 277 000 slimnīcu ievadīti izraksti-epikrīzes. Tie nodrošina pacientiem un viņu ārstējošajiem ārstiem visaptverošas informācijas pieejamību digitālā formātā par veikto izmeklēšanu un ārstēšanu, kas ir svarīgi turpmākajā pacienta veselības stāvokļa uzraudzībā un nozīmētās terapijas ievērošanā, skaidro NVD.
Dienestā uzsver, ka datu ievade ļauj slimnīcu pacientiem un viņu ārstējošajiem ārstiem ērtā veidā piekļūt nepieciešamajai informācijai digitālā vidē, kā arī veicina datu caurspīdīgumu, sniedzot iespēju NVD efektīvāk sekot līdzi valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai.
Kā ziņots, no šī gada e-veselības sistēmas pārziņa funkcijas pārņēmis “Latvijas Digitālās veselības centrs”, kura uzdevums ir pārvaldīt veselības nozares digitalizāciju, radīt un uzturēt digitālās veselības pakalpojumus, kā arī nodrošināt veselības aprūpes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju infrastruktūras darbu.
Pakāpeniski līdz 2027.gadam plānots reorganizēt arī pārējo VM resora pārziņā esošo valsts informācijas sistēmu un datubāžu iestāžu tehnisko uzturēšanu.
Uzņēmums reģistrēts 2004.gadā, un tā pamatkapitāls ir 348 721 eiro, liecina “Firmas.lv” informācija. Uzņēmuma visu kapitāldaļu turētāja ir VM.
Avots: LETA