Vajadzība pēc psihoterapijas valstī ir “milzīga”, un pašreizējās iespējas saņemt šos pakalpojumus – mazas, tāpēc digitālās terapijas pakalpojuma ieviešana speciālistu kapacitāti palielinās vismaz desmit reizes, šodien psiholoģisko pakalpojumu digitālā pilotprojekta atklāšanā uzsvēra Bērnu un pusaudžu resursu centra (BPRC) valdes loceklis, psihiatrs Ņikita Bezborodovs.
Šodien BPRC sadarbībā ar partneriem Somijā informēja par pilotprojektu, kura laikā plānots ieviest pusautomatizētu tiešsaistes psiholoģisko pakalpojumu (iKBT), lai ārstētu psihiskos traucējumus bērniem un pusaudžiem.
Pašlaik Somijā šos iKBT pakalpojumus nodrošina somu interneta platforma “Mielenterveystalo.fi”, kurā jebkurš ģimenes ārsts var nozīmēt pakalpojumu digitāli – aplikācijā, informēja Helsinku universitātes Psihiatrijas nodaļas vadītājs Jans Henrijs Stenbergs.
Procesa laikā pacients viens pats pieslēdzas aplikācijai, un terapeits sniedz atsauksmes un rosinājumus, sekojot līdzi terapijas procesam. Tādējādi tiek samazināts speciālistu noslogojums, kā arī palielināts to pacientu skaits, kam viens speciālists var sekot līdzi digitālajā vidē.
Kā aģentūrai LETA atklāja Stenbergs, pakalpojumu Somijā katru gadu izmanto apmēram 25 000 cilvēku, un, tā kā gan Somija, gan Latvija ir līdzīgas, nelielas Ziemeļbaltijas valstis, šis risinājums varētu strādāt arī Latvijā.
Stenbergs norādīja, ka “HealthFox” digitālajā risinājumā šobrīd vislielākā uzmanība vērsta uz pašterapijas pakalpojumu ar vai bez speciālista iesaistes, kā arī uz iCBT jeb speciālista vadītu digitālo terapiju.
Kā atzina Stenbergs, neskatoties uz gadiem ilgo digitalizācijas attīstību, vien daži risinājumi pierādījuši savu efektivitāti psihiskās veselības aprūpes sistēmā.
“HealthFox” digitālo risinājumu atšķir tas, ka terapijas process ir pusautomatizēts un tam līdzi seko arī psihiskās aprūpes speciālists, vienlaikus pierādīta šī risinājuma efektivitāte, un tas integrēts vispārējā Somijas veselības aprūpes sistēmā, aģentūrai LETA atklāja Stenbergs.
Digitālais risinājums palīdz cīnīties pret tādiem psihiskajiem traucējumiem kā depresija, bezmiegs, trauksme, panika, fobija, alkoholisms un virkni citu diagnožu. Piemēram, Helsinku Universitātes pētījumā noskaidrots, ka 70% pakalpojuma lietotāju ar trauksmes diagnozi bija novērojami uzlabojumi pēc pilna digitālās terapijas kursa noslēgšanas. Tāpat 91% pacientu, kas cietuši no bezmiega, norādījuši simptomu mazināšanos, savukārt 34% no bezmiega izārstējušies pilnībā.
BPRC vadītājs norādīja, ka pašlaik pilotprojektā notiek darbs pie materiālu tulkošanas latviešu valodā, kā arī tiek organizētas apmācības iKBT speciālistiem – psihologiem.
Savukārt decembra sākumā tiks atlasīti “pacienti” – kopumā pilotprojektā plānots iesaistīt 1200 pusaudžus un jaunus pieaugušos vecumā līdz 25 gadiem, informēja Bezborodovs.
Testēšanas laikā paredzēts saņemt vienu no trim digitalizētajām terapijām, kas vērsta uz depresijas un sociālās trauksmes ārstēšanu un balstīta kognitīvi biheiviorālajā terapijā. Terapiju saņemt varēs, izmantojot viedierīci. Aplikācija seko kognitīvi biheiviorālās terapijas modeļiem, tāpēc ir tikpat efektīva, cik klātienes terapija ar speciālistu, uzsvēra Bezborodovs.
Līdztekus Somijas uzņēmuma “HealthFox” vadītājs Kimmo Korhonens norādīja, ka digitālie risinājumi veselības aprūpē nodrošina līdzvērtīgāku piekļuvi pakalpojumiem, mazina negatīvus stereotipus par psihiskās veselības saņemšanu, kā arī nodrošina neierobežotu piekļuvi palīdzības saņemšanai un nodrošina efektīvāku diagnožu noteikšanu, balstoties jau iegūtajos pacientu datos.
Tāpat Korhonens informēja, ka “HelathFox” risinājumi nodrošina 50% ietaupījumu dažādu rehabilitācijas pakalpojumu izmaksām.
Bezborodovs cer, ka pilotprojekts pēc testēšanas būs “pieņemams Latvijas pacientam” un pēc pārbaudēm tiks ieviests kā pilna apmēra valsts nodrošināts pakalpojums.
Pilotprojekts tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda plāna darbības virziena “Veselība” projektā sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu, kā arī ar Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, Nacionālo psihiskās veselības centru, Helsinku Universitātes slimnīcu un Somijas digitālo veselības pakalpojumu uzņēmumu “HealthFox”.
BPRC ir bezpeļņas organizācija, ko izveidojis Bērnu slimnīcas fonds sadarbībā ar nozares speciālistiem Latvijā un Lielbritānijā. Kopš 2018.gada BPRC sniedz multidisciplināru palīdzību pusaudžiem ar mentālās veselības grūtībām un viņu ģimenēm. Pateicoties Labklājības un Veselības ministriju piešķirtajam finansējumam, visi BPRC pakalpojumi pusaudžiem un viņu tuviniekiem tiek nodrošināti bez maksas.
BPRC atbalsts ir pieejams Rīgā, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē, Siguldā, Tukumā, Valmierā un Ventspilī.