Piektdien, 28.februārī plkst.13.00 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas norisināsies diskusija “Redzes laukā”, kurā ārsti un pacientu pārstāvji apspriedīs, kā redzes zaudēšana ietekmē ikdienas dzīvi, psihisko veselību un spēju iekļauties sabiedrībā.
Diskusijas centrā – kā pasargāt redzi un nodrošināt nepieciešamo atbalstu draudoša redzes zaudējuma gadījumā?
Redzes zudums būtiski ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti gan fiziski, gan psiholoģiski, taču vai valsts līmenī tiek darīts pietiekami, lai mazinātu šos riskus? Kādi atbalsta mehānismi jau darbojas, kas nepieciešams, lai palīdzētu novērst redzes zudumu un kā palīdzēt tiem, kuriem redze jau neatgriezeniski ir zaudēta? Šie un citi būtiski jautājumi būs diskusijas centrā, kur acu veselības eksperti un sabiedrisko organizāciju pārstāvji analizēs, kā efektīvāk veicināt redzes aizsardzību un uzlabot pieejamos risinājumus.
Eksperti izvērtēs gan esošās valsts iniciatīvas, gan nepieciešamos uzlabojumus īstermiņā un ilgtermiņā. Viens no aktuālajiem jautājumiem ir piekļuve ārstēšanai: no 2025.gada 1.februāra Latvijā ir pieejamas valsts apmaksātas injekcijas pacientiem ar diabētisku makulas tūsku, taču šobrīd tās tiek nodrošinātas tikai nelielam skaitam – 50 diabēta pacientiem. Lai uzlabotu acu veselību un novērstu nevienlīdzību, nepieciešams paplašināt šo atbalstu un nodrošināt ārstēšanas pieejamību arī pārējiem diabēta makulas tūskas pacientiem, kā arī uzsākt valsts pakalpojumu apmaksu senioru grupai, kas sirgst ar vecuma makulas deģenerāciju. Aptuvenais diabēta makulas tūskas un vecuma makulas deģenerācijas pacientu skaits varētu būt vairāk kā 10 000.
Diskusijā eksperti un nozares pārstāvji kopīgi meklēs risinājumus, izvirzīs konkrētus priekšlikumus kas varētu kalpot kā ceļvedis turpmākajiem soļiem – gan profilaksē, gan ārstēšanā, gan redzi zaudējušo cilvēku integrācijā un atbalstā. Diskusijas mērķis ir ne tikai aktualizēt redzes jautājumu sabiedrībā, bet arī rosināt reālas izmaiņas, kas palīdzētu mazināt vidēji smagu un smagu redzes traucējumu izplatību Latvijā.
“Roche atbalsta šo diskusiju, jo mūsu mērķis ir palīdzēt cilvēkiem saglabāt redzi. Mēs ceram, ka Veselības ministrija atradīs iespēju, kā palielināt pacientu skaitu, valsts apmaksātai terapijai, kā arī paplašinās klīniku skaitu, kur pacienti šo terapiju var saņemt. Mēs ticam, ka tikai cieši sadarbojoties visām pusēm, var nodrošināt to, ka cilvēki nenonāk līdz daļējam vai pilnīgam redzes zudumam, īpaši tad, ja to var novērst” norāda Dr. Rauls Vēliņš, SIA Roche Latvija direktors.
Diskusiju vadīs Rīgas Stradiņa universitātes docents Mārtiņš Daugulis, un tajā piedalīsies Rīgas Stradiņa universitātes profesore, P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Guna Laganovska, Nacionālā psihiskās veselības centra Zinātniskā Institūta psihiskās veselības jomā vadītāja Dr. Liene Sīle, Latvijas Pensionāru federācijas pārstāve Liesma Kalve, Latvijas Neredzīgo biedrības Centrālās valdes priekšsēdētājs Kaspars Biezais, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja Gunta Freimane, un laikmetīgā teātra režisore Elīna Cērpa.
Pasākumu organizē SIA “Roche Latvija” un nodibinājums “Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Attīstības fonds” Nacionālā psihiskās veselības centra 200 gadu jubilejas kampaņas ietvaros sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Neredzīgo biedrību, Latvijas Diabēta asociāciju un Latvijas Pensionāru federāciju.
Diskusija notiks 2025.gada 28.februārī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, sākums plkst.13:00.
Diskusijas video tiešraide pasākuma dienā pieejama Roche Latvija, Nacionālā psihiskās veselības centra, Latvijas Diabēta asociācijas, Latvijas Neredzīgo biedrības un Latvijas Pensionāru federācijas Facebook kontos.
Atbilstoši 2021.gadā publicētajiem datiem, biežākie novēršamie redzes zuduma cēloņi ir: katarakta, glaukoma, vecuma makulas deģenerācija un diabētiskā retinopātija. Diabētiskā retinopātija bija piektais izplatītākais novēršamā akluma cēlonis pasaulē un piektais izplatītākais vidēji smagu un smagu redzes traucējumu cēlonis cilvēkiem vecumā virs 50 gadiem (sk. avotu).
Pieaugot populācijas vidējam vecumam un pacientu dzīves ilgumam, pieaug pacientu skaits, kas vecāki par 80 gadiem. ~ 20% no šīs vecuma grupas cilvēkiem novēro ar vecumu saistītus redzes traucējumus jeb vecuma makulas deģenerāciju. Tā ir biežākais centrālās redzes zuduma iemesls cilvēkiem pēc 65 gadu vecuma. 10-20% pacientu ir šīs slimības smagākā forma, kuru neārstējot var iestāties aklums. Otrs biežākais redzes traucējumu iemesls ir cukura diabēta izraisīts acu bojājums. Diabētiskas retinopātijas prevalence ir 33,4% un diabētiskā retinopātija un diabētiska makulas tūska (DMT) veido 2,5% no visiem akluma gadījumiem. DMT skar salīdzinoši jaunākus pacientus, kur pacientu vecums variē robežās no 40-70 gadu vecumam, atkarībā no diabēta tipa, smaguma pakāpes un slimības kompensācijas.
Avots: LETA