Sākums » Farmācija » Eksperti: Patlaban krīzes situācijām esam gatavāki nekā pirms pandēmijas
Eksperti: Patlaban krīzes situācijām esam gatavāki nekā pirms pandēmijas

Eksperti: Patlaban krīzes situācijām esam gatavāki nekā pirms pandēmijas

Patlaban krīzes situācijām esam gatavāki nekā pirms pandēmijas, 9. martā AS “Olainfarm” rīkotajā konferencē “Veselība. Drošība. Farmācija” atzina visi diskusijas paneļa “Drošība: Farmācijas un medicīnas loma X stundā” pieaicinātie eksperti.

Nacionālā veselības dienesta direktors Āris Kasparāns sacīja, ka līdz Covid-19 krīzei Latvija nebija gatava krīzes situācijām, taču patlaban gatavība ir uzlabojusies. Ja notiktu krīzes situācija jeb “X stunda”, patlaban visveiksmīgāk varētu strādāt infrastruktūra un sadarbība starp publisko un privāto sektoru, kur pandēmijas laikā investēts visvairāk. Vienlaikus grūtāk ir ar cilvēkresursiem, atzina Kasparāns, piebilstot, ka pandēmijā ieguldītie resursi cilvēkkapitālā medicīnas jomā nenesīs stabilitāti ilgtermiņā.

Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis minēja, ka patlaban Latvija ir gatavāka dažādām sarežģītām situācijām, ko ietekmējusi pandēmijas un Krievijas karadarbības Ukrainā pieredze. “Vissvarīgākais, ko parādīja Covid-19 un karš Ukrainā, ir, ka ir svarīga decentralizācija un sabiedrības izpratne par gatavību “X stundai”,” atzīmēja Rostovskis.

AS “Repharm” valdes loceklis Jānis Vanags papildināja, ka jautājumā par gatavību “X stundai” medicīnas jomā nozīmīgas ir piegāžu ķēdes, rezerves un tas, kam tās pieder, kā arī vietējo ražotāju stiprība. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka jābūt arī skaidram skatam uz visiem ārējiem aspektiem, piemēram, izejvielu piegādi un pieejamību, enerģētiku un citiem.

“Mēs esam stipri pārtikas ražošanā [..], bet zāļu ražošanā mums ir tikai 4% vietējās izcelsmes medikamentu pa visiem ražotājiem kopā. Tas nenosedz visu medikamentu spektru,” pauda Vanags, piebilstot, ka Latvijas gatavība “X stundai” ir atkarīga no mājasdarbu izpildes iepriekšējos gados, ne dienās vai nedēļās.”

Atbildot uz jautājumu par pašreizējām medikamentu rezervēm, Kasparāns minēja, ka ir atsevišķas slimnīcas un organizācijas, kurās tiek veidots medikamentu rezerves populārākajām zālēm, lai tās pietikti aptuveni trim mēnešiem. Viņš atzīmēja, ka lielākoties medikamenti Latvijā atrodas tekošai lietošanai.

Tikmēr “Repharm” pārstāvis papildināja, ka problēma ar medikamentu rezervēm esot, taču pie tās tiek strādāts. Tostarp uzņēmēji sadarbībā ar Veselības ministriju pērn septembrī izstrādājuši plānu, lai uzlabotu pašreizējo situāciju.

Diskusijas dalībnieki arī bija vienisprātis, ka medikamentu rezervju jautājumu ietekmē arī finansējuma pieejamība un aktualitāte politiskajā dienaskārtībā.

Jau ziņojām, ka ceturtdien AS “Olainfarm” rīkoja konferenci “Veselība. Drošība. Farmācija” par farmācijas nozīmi valsts ekonomikā.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*