Sākums » Farmācija » Farmācijas jomas konsultatīvā padome vērtē iespējas ierobežot jauno psihoaktīvo vielu izplatību
Farmācijas jomas konsultatīvā padome vērtē iespējas ierobežot jauno psihoaktīvo vielu izplatību

Farmācijas jomas konsultatīvā padome vērtē iespējas ierobežot jauno psihoaktīvo vielu izplatību

Šodien, 13.martā, Veselības ministrijā (VM) notiekošajā Farmācijas jomas konsultatīvās padomes (FJKP) sēdē tika izvērtēta situācija ar normatīvajiem aktiem jaunu psihoaktīvu vielu jomā un iespējamiem papildu nosacījumiem, lai tās aizliegtu.

 VM pārstāvji sēdē informēja par paveikto likumdošanā, nodefinējot jaunās psihoaktīvās vielas un noteikto šo vielu izplatīšanas aizliegumu atbilstoši to ģenēriskajām formulām. Tas ir ļāvis aizliegt uzreiz plašāku klāstu jauno psihoaktīvo vielu vielu, tajā skaitā tās, kas varētu tikt radītas nākotnē, kā arī paredzēt kriminālatbildību par šo vielu izplatīšanu. Tāpat likumdošanā ir paredzēta pagaidu aizlieguma sistēma, kas nosaka, ka potenciālas jaunās psihoaktīvās vielas izplatīšanu ir iespējams ierobežot uz laiku līdz 12 mēnešiem, kamēr tiek veikta vielu pārbaude un iekļaušana aizliegto vielu sarakstā, informē ministrija. Kopš 2013.gada nogales pagaidu aizliegums attiecināts jau uz 12 vielām.

 Arī citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs ir izstrādāts līdzīgs jauno psihoaktīvo vielu tiesiskais regulējums kā Latvijā:

 1)      Vācijā ar veselības ministra lēmumu kontrolei nepakļautajām jaunajām psihoaktīvajām vielām piemēro pagaidu aizliegumu uz 12 mēnešiem;

 2)       pēc ģenēriskās sistēmas principa vielas kontrolei pakļauj Apvienotajā Karalistē, Austrijā, Dānijā, Francijā, Īrijā, Kiprā, Lietuvā, Luksemburgā, Ungārijā.

 2013.gada 17.septembrī Eiropas Komisija nāca klajā ar priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par jaunām psihoaktīvām vielām. Šī regulas priekšlikuma mērķis ir izstrādāt vienotu mehānismu jaunu psihoaktīvu vielu aizliegumam ES līmenī.

 FJKP sēdē ministrija skaidroja par sabiedrības izglītošanas funkciju, ko sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām veic Slimību profilakses un kontroles centrs. Jauniešiem tiek rīkoti informatīvi pasākumi par atkarību izraisošo vielu, tajā skaitā  jauno psihoaktīvo vielu radīto postu un ietekmi uz veselību, kā arī ir izstrādāti metodiskie materiāli skolotājiem un tiks apmācītas ārstniecības personas.

 Sanāksmē Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) izteica priekšlikumus, kādā veidā vēl būtu iespējams ar normatīvajiem aktiem ierobežot jauno psihoaktīvo vielu izplatīšanu. Tāpat tika uzklausīts biedrības “Stop Drugs” vadītājs Sandris Bergmanis, kurš informēja par biedrības aktivitātēm cīņā pret jauno psihoaktīvo vielu tirdzniecību.

 Sanāksmes dalībnieki bija vienisprātis, ka problēmas risinājumam nepieciešama lielāka starpnozaru sadarbība, ziņo VM. Būtiski ir vērtēt iespējas ne tikai aizliegt nākotnē potenciāli radītās jaunās narkotiskās vielas, bet raudzīties arī, kā var vērsties pret izplatītājiem, kas nodarbojas ar šo vielu tirdzniecību. Tādēļ jāturpina izstrādāt priekšlikumus, kādā veidā vēl varētu vieglāk gan aizliegt jaunas vielas, gan paredzēt lielākas iespējas tiesībsargājošajām iestādēm vērsties pret to izplatīšanu, kā arī palielināt piemērojamos sodus Krimināllikuma ietvaros par šādu vielu izplatīšanu, skaidro VM.

 Jau ziņojām, ka Latvijas Ārstu biedrība izstrādājusi grozījumus minētajā likumā, paredzot noteikt, ka Latvijā ir aizliegta jaunu psihoaktīvo vielu vai tās saturošu izstrādājumu izplatīšana, iegādāšanās, glabāšana, pārvadāšana vai pārsūtīšana bez Slimību profilakses un kontroles centra lēmuma par attiecīgās vielas atbrīvošanu no šiem kontroles pasākumiem.

FJKP pārstāvētas tādas veselības aprūpes nozares organizācijas kā Latvijas Farmaceitu biedrība, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija, Latvijas Brīvo farmaceitu apvienība, Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija, Aptieku īpašnieku asociācija, Latvijas Farmācijas arodbiedrība, Aptieku biedrība, Latvijas Zāļu lieltirgotāju asociācija un Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības asociācija.

Ar FJKP sastāvu un nolikumu var iepazīties šeit: http://www.vm.gov.lv/lv/ministrija/konsultativas_padomes/farmacijas_jomas_konsultativa_padome/

 

Elīna Badune

 

Viens komentārs

  1. korekti gan būtu bijis nosaukt visas FJKP pārstāvētās veselības aprūpes nozares organizācijas… 🙂

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*