Sākums » Farmācija » Konkurences padome pieļauj – daļai ražotāju zāļu izplatīšana Latvijā var kļūt nerentabla
Konkurences padome pieļauj – daļai ražotāju zāļu izplatīšana Latvijā var kļūt nerentabla

Konkurences padome pieļauj – daļai ražotāju zāļu izplatīšana Latvijā var kļūt nerentabla

Kopumā sirds un asinsrites sistēmu slimībām paredzēto zāļu ražotāju vidū pastāv spēcīga konkurence un nav vērojama liela tirgus dalībnieku mainība, taču, ņemot vērā administratīvās izmaksas, kas Latvijā ir vienas no augstākajām Eiropā, kā arī nelielo tirgu, nākotnē daļai ražotāju zāļu izplatīšana Latvijā var kļūt nerentabla.

Šādus secinājumus pēc asinsrites sistēmas slimību ārstēšanai paredzēto zāļu tirgus izpētes paudusi Konkurences padome (KP). Pētījuma ietvaros KP aplūkoja tirgus struktūru un tendences, kā arī izvērtēja cenu noteikšanu ietekmējošos faktorus, oriģinālo un ģenērisko jeb patentbrīvo zāļu pieejamību.

Lai noskaidrotu, vai jaunu ģenērisko zāļu piedāvājums ietekmē cenas tirgū, KP veica medikamenta atorvastatīna cenu izmaiņu analīzi. Izpēte ļāvusi secināt, ka pēc oriģinālo zāļu “Sortis” patentaizsardzības beigām tirgū strauji ienākuši vairāki ģenērisko zāļu ražotāji – Eiropā to ir vairāk nekā desmit, un deviņi no tiem ir pārstāvēti Latvijā. Lai arī šķēršļi atorvastatīna ražošanas uzsākšanai Latvijā netika konstatēti, valstī šīs zāles neražo, savā paziņojumā presei norāda KP.

Uzņēmumiem, kas vēlas uzsākt sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai paredzēto zāļu ražošanu vai tirdzniecību, jārēķinās ar zāļu ražošanas un izplatīšanas tirgiem raksturīgajām administratīvajām un finansiālajām barjerām, kas saistītas ar reģistrācijas un pārreģistrācijas maksājumiem, ražošanas uzsākšanas un zāļu izplatīšanas izdevumiem.

Latvijā pieejamo atorvastatīna ģenērisko zāļu cenas jau sākotnēji bijušas vismaz uz pusi lētākas par oriģinālo zāļu cenām, un tā ietekmē aptiekās samazinājušās arī “Sortis” cenas. Vienlaikus cenu samazinājumu ietekmējis arī konkurences spiediens ģenērisko zāļu ražotāju vidū. Uzņēmumi, kas laika posmā no 2011. līdz 2013.gadam uzsākuši atorvastatīna ražošanu, savus pārdošanas apjomus Latvijā palielinājuši uz citu lielāko ģenērisko un oriģinālo zāļu ražotāju pārdošanas apjoma rēķina. Tādējādi secināms, ka tirgū notikusi konkurences cīņa un patērētāji mainījuši savu izvēli atkarībā no piedāvājuma, paziņojumā masu medijiem norāda KP.

 

Elīna Badune

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.