Sākums » Farmācija » Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē ievēl vadītāju un spriež par aktuālo normatīvajos aktos
Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē ievēl vadītāju un spriež par aktuālo normatīvajos aktos

Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē ievēl vadītāju un spriež par aktuālo normatīvajos aktos

24. septembrī notikušajā Veselības ministrijas (VM) Farmācijas jomas konsultatīvās padomes (FJKP) sēdē par padomes priekšsēdētāju kā vienīgo izvirzīto kandidāti atkārtoti uz vēl vienu termiņu – sešiem mēnešiem – ievēlēja Intu Saprovsku, Latvijas Ārstu biedrības pārstāvi.

Sēdē tika skatīts jautājums par Zāļu iegādes kompensācijas sistēmas (ZIKS) references medikamentu izsniegšanu aptiekā gadījumos, kad kāds cits medikaments, kuram uz laiku samazināta cena, ir lētāks par references zālēm. VM Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks skaidroja, ka, ja ārsts receptē nav norādījis, ka parakstīto medikamentu nedrīkst aizvietot, farmaceitam aptiekā jāizsniedz references medikaments pat tad, ja kāds cits analogs preparāts uz laiku kļuvis lētāks par to.

FJKP nolēma, ka VM nepieciešams aptiekām un zāļu ražotājiem (caur asociācijām) nosūtīt vēstuli ar skaidrojumu par to, kā rīkoties šādos gadījumos.

Sēdē sprieda arī par plānotajiem grozījumiem normatīvajos aktos, kas paredz farmaceita klātbūtni aptiekā visā aptiekas darba laikā. Kā informēja J. Zvejnieks, šobrīd VM Juridiskais departaments izskata grozījumiem iesniegtos priekšlikumus. Ar plašāku skaidrojumu par plānotajiem grozījumiem var iepazīties žurnāla “Materia Medica” šī gada 9. numurā. Sēdē J.Zvejnieks uzsvēra un atgādināja, ka Farmācijas likums nosaka – farmaceitisko aprūpi veic farmaceits. FJKP priekšsēdētāja I.Saprovska pauda, ka šis jautājums ir ļoti sensitīvs, tāpēc pagaidām padome aprobežosies ar FD viedokli. “Vēl viss ir procesā, nekas nav nolemts,” sēdē sacīja padomes vadītāja.

Sēdes dalībnieki skatīja arī jautājumu par Homeopātiskās aptiekas iespējamo pārvietošanos un to, vai šajā sakarā nepieciešams veikt kādas izmaiņas normatīvajos aktos, kas šāda tipa aptiekām piešķirtu papildu aizsardzību vai priekšrocības. Diskusijas laikā tika secināts, ka, grozot Ministru kabineta noteikumus par aptieku izvietojuma kritērijiem, grozījumus par labu atsevišķiem komersantiem nākotnē varētu izmantot ļaunprātīgi. Vairākkārt izskanēja viedokļi, ka kritērijos nepieciešamas izmaiņas, kas diferencētu Rīgas aptiekas un reģionos jeb lauku teritorijās esošās mazās aptiekas – nepieciešami atšķirīgi kritēriji un moderni risinājumi farmaceitiskās aprūpes pieejamībai laukos. FD pārstāve Diāna Arāja informēja, ka pēc grozījumu izstrādes tie tikšot virzīti sabiedriskai apspriešanai.

Spraiga diskusija izvērtās arī par aptieku atvēršanas un darbības prasībām, zāļu gatavošanu aptiekās un paņēmieniem, kā tiek ieviestas fiktīvas ekstemporālās pagatavošanas nodaļas atsevišķās aptiekās. Izskanēja dažādi viedokļi par to, kā un vai atbalstīt aptiekas, kas gatavo zāles, un vai pacientam svarīgi, ka viņam pagatavotās zāles ir gatavotas vietā, kur tās saņem, vai tas notiek centralizēti. Diskusijā arī tika spriests par to, vai nepieciešami kādi atbalsta mehānismi lauku aptiekām. Kā norādīja Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) prezidente Kitija Blumfelde, ja nebūs atbalsta lauku aptiekām, tad laukos pacienti vispār nevarēs saņemt gatavotās zāles. Viņa arī uzsvēra, ka nozares dalībniekiem šobrīd nav skaidra jomas kopējā attīstība. Pārsvarā sēdē izskanēja viedokļi, ka šobrīd aptieku atvēršanas un darbības prasībās radikālas izmaiņas nevajadzētu ieviest.

FJKP sēdē arī izskatīja Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācijas Latvijā (BRAL) jautājumu par iespēju rast risinājumu ZIKS iekļautām zālēm, pie nekompensējamas diagnozes pārdodot tās ārpus ZIKS, piemērot tādu pašu cenu kā kompensācijas sistēmas ietvaros. FJKP atbalstīja BRAL ierosinājumu rast risinājumu šai problēmai. Par to, kā to veiksmīgāk administrēt, vēl jādomā un jālemj.

Nākamā FJKP sēde paredzēta 23.oktobrī.

 

Elīna Badune

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*