Sākums » Farmācija » Uz Hepatīta biedrības vēstuli par zāļu kompensāciju reaģējušas tikai trīs partijas
Uz Hepatīta biedrības vēstuli par zāļu kompensāciju reaģējušas tikai trīs partijas

Uz Hepatīta biedrības vēstuli par zāļu kompensāciju reaģējušas tikai trīs partijas

Septembra vidū Hepatīta biedrība, tās pārstāvēto biedru, hepatīta pacientu un viņu tuvinieku vārdā, vērsās pie esošajiem Saeimas deputātiem, nākamās Saeimas deputātu kandidātiem un politiskajām partijām ar vēstuli, lai uzzinātu, kāda nākotne sagaida C hepatīta pacientus.

Hepatīta biedrība informē, ka vēl arvien valda neziņa un neizpratne par vairāk nekā 13 600 Latvijas balstiesīgo vēlētāju iniciatīvu – likumprojektu par 100% medikamentu kompensāciju C hepatīta pacientiem virzību Ministru kabinetā. Uz biedrības nosūtīto vēstuli reaģējuši vien trīs politisko partiju pārstāvji.

Jau ziņojām, ka Hepatīta biedrības izsūtītās vēstules mērķis bijis atkārtoti aicināt esošos un topošos deputātus iesaistīties šī jautājuma risināšanā, mudināt uzraudzīt savu priekšteču dotā uzdevuma izpildi Ministru kabinetam, kā arī rosināt nepieciešamo izmaiņu iekļaušanu jau nākamā gada budžetā, tādējādi atbalstot deputātu un Saeimas komisiju centienus iedzīvotāju iniciatīvas izpildei. Biedrība vēstulē uzsver, ka aizvien palielinās to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri pamet valsti, lai saņemtu bezmaksas hepatīta C ārstēšanu kādā no citām Eiropas Savienības valstīm; Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā nav 100% kompensācijas C hepatīta ārstēšanai; sabiedrība ir nobalsojusi (vairāk kā 13 000 Latvijas iedzīvotāju) par to, lai ikvienam, kurš ir inficējies ar C hepatītu, būtu iespēja ārstēties, saņemot 100% valsts atbalstu; deputāti vienbalsīgi atbalstījuši nepieciešamību palielināt valsts kompensācijas apjomu zālēm līdz 90%; nozares vadošie eksperti, tostarp atbildīgās valsts institūcijas, starptautiskās organizācijas, norāda uz nepieciešamību nekavējoties risināt problēmu.

Biedrība arī vēstulē atgādina par Saeimas deputātu ētikas kodeksa punktiem, kas nosaka, ka deputāts ir morāli atbildīgs par savu rīcību (runām, balsojumiem u.c.) un nevar aizbildināties ar valdības pārstāvju, partiju vai citu personu spiedienu, lai attaisnotu balsojumu pret savu sirdsapziņu, un ētikas kodekss ir vienlīdz saistošs visiem Saeimas deputātiem .

Ēriks Eisaks, bijušais C hepatīta slimnieks, kas šobrīd dzīvo Norvēģijā, paziņojumā presei skaidro: “Ja pēc 2009. gada pētījuma valsts atzīst, ka C hepatīta inficēto pacientu skaits varētu būt vismaz 40 000 cilvēku, tad tas ir visai iespaidīgs elektorāts, kurš ir vīlies līdzšinējās valdības darbībā. Atšķirība no citiem pacientiem, kuriem arī nepieciešams finansiāls atbalsts, ir tāda, ka C hepatīta pacientus ir iespējams izārstēt, atgriezt darba tirgū, nevis novest lietu līdz invaliditātei. Kā arī šiem pacientiem atkrīt risks inficēt partneri un bērnus ģimenēs, kuras domā par pieaugumu. Ja inficēto ir vairāk kā 40 000, tad iedomājieties, cik ģimenēs ir aktuāla dilemma par ģimenes plānošanu?”

Viņš norāda, ka, pateicoties Norvēģijas veselības aprūpes sistēmas sakārtotībai un atbalstam C hepatīta pacientiem, viņš atbrīvojies no slimības. “Ceru, ka līdz ar vēlēšanām uzlabojumi būs gaidāmi arī pārējiem C hepatīta pacientiem Latvijā, kuri nevar emigrēt, lai glābtu savu dzīvību,” saka Ē.Eisaks.

Kā jau iepriekš ziņojām, Latvija šobrīd ir vienīgā Eiropas Savienības dalībvalsts, kurā C hepatīta ārstēšanas terapija netiek kompensēta pilnā apmērā. 2013. gada 9.maijā 82 Latvijas Republikas 11. Saeimas deputāti vienbalsīgi atbalstīja Latvijas iedzīvotāju iniciatīvu piešķirt 100% kompensāciju C hepatīta ārstēšanai paredzētajiem medikamentiem, tomēr izmaiņu virzība iestrēgusi varas gaiteņos.

Hepatīta biedrība norāda, ka, neraugoties uz lielo iniciatīvas balstiesīgo atbalstītāju skaitu uz atkārtotu lūgumu izteikt savu atbalstu likumprojekta īstenošanai, to izmantojuši vien daži – partija “Vienotība”, kuras viedokli paudusi Saeimas deputāte un Finanšu ministrijas parlmentārā sekretāre Lolita Čigāne, Saeimas deputāts Sergejs Dolgopolovs no “Saskaņas centra”, kā arī Saeimas deputāte Ināra Mūrniece, kas arī atbildēja partijas biedru vārdā no Nacionālās apvienības “Visu Latvijai” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”.

I.Mūrniece atbildes vēstulē paudusi: “Nacionālā apvienība “Visu Latvijai” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” iestājas par nepieciešamās specifiskās terapijas kompensēšanu pacientiem C hepatīta gadījumos 100% apmērā!”

S. Dolgopolovs atbildējis: “Manuprāt, cilvēki pamet valsti galvenokārt, lai rastu normāli atalgotu darbu, sociālas garantijas, lai varētu uzturēt sevi un savas ģimenes, rūpējoties tai skaitā arī par savu veselību. Tāpēc šis jautājums ir jāatrisina, pārstrukturējot veselības aprūpes budžetu, kas ir iespējams jau šodien.”

L.Čigāne norādījusi, ka veselības aprūpe nenoliedzami ir starp prioritārajām jomām, kurai rodams papildus finansējums, lai risinātu nozarē pastāvošās problēmas. “Uzskatām, ka nozares budžetā nepieciešamais ikgadējais finansējuma pieaugums ir 80-90 miljoni eiro gadā, 2020.gadā tam sasniedzot 4,5% no IKP.Attiecībā uz 2015.gadu Veselības ministrija nozares prioritāšu vidū izvirzījusi arī mērķi novirzīt papildus līdzekļus – 27,5 miljonus eiro zāļu kompensācijas sistēmas attīstībai, tostarp kompensācijas apjoma palielināšanai C hepatīta zālēm līdz 100%,” savas partijas viedokli paudusi Čigāne.

Jau ziņojām, ka 25. jūlijā Latvijas Ārstu biedrībā (LĀB) notikušajā diskusijā par C hepatīta zāļu iegādes kompensāciju tika panākta dalībnieku vienošanās, ka jau augustā Hepatīta biedrība, par veselības aprūpi atbildīgās Saeimas komisijas, Veselības ministrija (VM), kā arī citas atbildīgās institūcijas un ārsti – infektologi kopīgi strādās pie plāna C hepatīta slimnieku atbalstam. Hepatīta biedrības pārstāvji portāla www.farmacija-mic.lv redakcijai septembra vidū ar nožēlu atzina, ka pagaidām nekādas virzības šajā jautājumā neesot.

Diskusijā jūlijā piedalījās Aija Barča – Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja, Vitālijs Orlovs – Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas, Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs, Pēteris Apinis – Latvijas ārstu biedrības prezidents, Velga Ķūse – Latvijas Infektoloģijas centra virsārste, Irina Lucenko – Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja, Egita Pole – LR Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos, Olita Mengote – Hepatīta biedrības vadītāja un Kristaps Kaugurs – Hepatīta biedrības pārstāvis. Diskusiju vadīja sabiedrības veselības un komunikācijas eksperte Laura Zvirbule.

LĀB prezidents P. Apinis jūlijā pauda gatavību iesaistīties tikšanās organizēšanā, kurā tiktu precizēts rīcības plāns ārstēšanas pakalpojumu pieejamības uzlabošanai un meklēti risinājumi papildus finansējuma piešķiršanai C hepatīta pacientiem, taču tikšanās nav notikusi. Hepatīta biedrība ir uzrunājusi A.Barču vairākkārt, tomēr viņas personīgu atbildi un iesaisti nav izdevies iegūt, septembrī portāla redakcijai atzina biedrības pārstāvis Kristaps Kaugurs.

Elīna Badune

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*