Sākums » Aktuāli » Igaunijā, Zviedrijā, Somijā, Latvijā ievērojamas bezrecepšu zāļu cenu atšķirības
Igaunijā, Zviedrijā, Somijā, Latvijā ievērojamas bezrecepšu zāļu cenu atšķirības

Igaunijā, Zviedrijā, Somijā, Latvijā ievērojamas bezrecepšu zāļu cenu atšķirības

Igaunijas Nacionālā raidorganizācija ERR pētījusi zāļu cenas un to veidošanas principus tuvējās valstīs, atklājot sakarības un faktus.

Somijas Tirdzniecības federācijas pasūtītā pētījumā konstatēts, ka bezrecepšu zāles Zviedrijā maksā par 37% lētāk nekā Somijā. Bieži lietotie pretsāpju un citi bezrecepšu medikamenti Igaunijas aptiekās parasti ir dārgāki nekā Zviedrijā. Lai gan cenu atšķirībām var būt daudz iemeslu, Igaunijas Sociālo lietu ministrija plāno atjaunināt 20 gadus spēkā esošos noteikumus par zāļu piecenojumu.

ERR pētījusi biežāk lietoto pretdrudža un pretsāpju līdzekļu, kā arī citu bezrecepšu zāļu cenas Igaunijā, Latvijā, Somijā un Zviedrijā, atklājot, ka, Igaunijā daudzas zāles ir krietni dārgākas, pat salīdzinot ar Zviedriju.

Piemēram, Zviedrijas internetaptiekā nopērkams Nurofen (ibuprofēna) sīrups ar apelsīnu garšu par 4,84 eiro, bet Igaunijas internetaptiekās tā cena ir 10,19 eiro. Latvijā tā cena ir vēl lielāka – 11,45 eiro.

Cenu atšķirība ir arī 400 mg Ibumax 30 tabletēm – Igaunijā tās maksā 4,51 eiro, Zviedrijā 2,52 eiro un Somijā 3,94 eiro. Augstākā cena šai precei ir Latvijā – 5,07 eiro. Tā paša zīmola 10 tabletes visdārgākās ir Igaunijā – 2,45 eiro – un lētākās Zviedrijā – 1,30 eiro.

Ja ņem vērā preces ar atlaidi, Igaunijas aptieku plauktos var atrast 10 ibuprofēna tablešu iepakojumu par 1,80 eiro un 30 tablešu kastīti par 3 eiro, taču arī šīs cenas akcijas laikā ir augstākas par parasto cenu Zviedrijas aptiekā.

Paracetamola gadījumā nozīme ir iepakojuma lielumam. Pērkot pudeli ar 100 tabletēm, Igaunijā var atrast preci par tādu pašu cenu kā Zviedrijā, taču atšķirība rodas, pērkot 20 tablešu iepakojumu. Parasti šāda iepakojuma cena Igaunijā ir virs 2 eiro vai sasniedz 1,80 atlaižu laikā, taču Zviedrijā 20 tabletes var iegādāties par 87 centiem.

Somijas aptiekās cena ir ievērojami augstāka – parasti 500 mg 10 paracetamola tabletes maksā nedaudz vairāk par 2 eiro, bet biežāk pārdotais nākamais lielums – 30 tabletes – maksā aptuveni 5 eiro. Lielāki iepakojumi pudelēs, kur vienas tabletes cena ir mazāka, Somijā nav pieejami bez receptes.

Lai gan parasti cenu atšķirības Igaunijas un Latvijas aptiekās nav ļoti lielas, tomēr var atrast pa kādam kuriozam: Apotheka Latvijā pārdod sava zīmola D vitamīna pilienus par 4,30 eiro, un īsi pirms 17.janvāra tiem bija akcija – 2,58 eiro, savukārt Igaunijas Apotheka par to pašu preci prasa 9,80 eiro, kas ir gandrīz četras reizes vairāk.

Strepsil sūkājamo tablešu iepakojums Zviedrijas internetaptiekā maksā 5,68 eiro, Igaunijā – 7,44 eiro, Latvijā – 7,83 eiro. Šis produkts visdārgākais ir Somijā – 10,27 eiro.

Igaunijas aptiekās prettulznu plāksteri ir krietni dārgāki nekā Zviedrijā, kur 5 plāksteri maksā 4,66 eiro, bet Igaunijā – 11,30 eiro. Latvijā līdzīgi plāksteri maksā 10,55 eiro, bet Somijā 7,60 eiro.

Igaunijā priecāties var alerģijas slimnieki, jo te Zyrtec sīrups ir nopērkams par 4,28 eiro, savukārt Somijas aptieku plauktos tas maksā 10,45 eiro.

Šī zīmola sīrups nav atrodams Zviedrijas tiešsaistes aptiekās. Tāpat loratadīnu saturošas zāles Igaunijā ir lētākas nekā kaimiņvalstīs. Kastīte ar 10 Claritine tabletēm Zviedrijā maksā 6,07 eiro, Latvijā – 6,16 eiro, savukārt Igaunijā šo produktu var iegūt par 5,23 eiro.

Igaunijas aptiekas piedāvā Voltaren gelu par pieejamāku cenu nekā kaimiņos — 12,81 eiro. 100 g šī gela Latvijā maksā 15,49 eiro, Zviedrijā – 15,65 eiro, bet Somijā cena ir šokējoša – 23,05 eiro.

Lētākais Enterol ir Zviedrijā – 9,18 eiro. Igaunijā cena ir mazāka (9,54 eiro) nekā Latvijā (11,16 eiro) un Somijā (13,67 eiro).

Avots: ERR

4 komentāri

  1. Nudien, labāk būtu vispār nezināt, ka bagātinātāji, ierīces un zāles nabadzīgajās valstīs ir dārgākas, jo pietiek, ka tos pērk, vai ne?

  2. Uztura bagātinātāji un tā saucamās medicīniskās ierīces sabāztas vienā maisā ar zālēm. Nu nevajag šādus rakstus bez redakcijas komentāra profesionālam medijam vienkārši copy-paste…

  3. zinām mēs to nozares speciālistu salīdzināšanu – salīdzina, vai pietiekami nokāsuši no pircēja. It kā tas būtu normāli, ka slimniekam jāskraida pa aptiekām vai jāzvanās, un pašam jāsalīdzina cenas. Nokaunējušies jau nu būtu

  4. Šāda cenu salīdzināšana ir bezjēdzīga. Šobrīd Latvijā Strepsils 6.39, Nurofen suspesija 10.11, Ibumax N10 1.60. Viss lētāk kā Igaunijā, pat neņemot vērā PVN atšķirības. Pec nedēļas vai mēneša varbūt būs dārgāk, bet varbūt nē. Šīs cenas ietekmē ļoti daudz un dažādu faktoru, ka virspusēja salīdzināšna nelīdz pieņemt adkvātus lēmumus. Cenas ir jāanalize nozares speciālistiem nevis sabiedriskajam medijam.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*