Latvijas publiskajā telpā noris intensīva viedokļu apmaiņa par zāļu cenām un to pazemināšanas iespējām. Apspriežot Veselības ministrijas Informatīvā ziņojuma par zāļu finansiālo pieejamību Latvijā projektu (tiesību aktu projekts 23-TA-3101), viedokļus pauduši gan lielo aptieku uzņēmumu asociācija (Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācija), gan lieltirgotavas (Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācija), gan neatkarīgo aptieku pārstāvji (Aptieku biedrība). Arī Latvijas Farmaceitu biedrība Veselības ministrijai iesniegusi savu viedokli un komentārus. LFB ieskatā, diskusijā par zāļu cenām nedrīkst aizmirst par racionālas zāļu lietošanas un pacientu līdzestības jautājumiem.
Uzskatām, ka zemākas zāļu cenas Latvijā nav panākamas, vienlaicīgi nenodrošinot farmaceita atalgojuma avotus aptiekās, kā arī cenu samazinājums nav panākams uz nesamērīgi lielas farmācijas speciālistu darba slodzes rēķina. Komersantu piedāvātā konkurence ar produktu atlaidēm aptiekās kļūst arvien intensīvāka, tomēr tas rada jautājumus, vai šo atlaižu apkalpošana nodrošina kvalitatīvu farmaceitisko aprūpi iedzīvotājiem, kuru ikdienā jāveic farmaceitiem? Farmaceitiem labi zināms, ka farmaceitiskā aprūpe nav tikai tehniska zāļu izsniegšana, bet pareizās zāles pareizajam pacientam pareizajā devā vienlaicīgi ar konsultāciju un līdzdalību zāļu uzraudzībā, lai nodrošinātu pacienta līdzestību.
Atbalstāms, ka sākušās aktīvas diskusijas par zāļu pieejamību, kas tieši skar farmaceitu darbu aptiekā, jo darba uzdevumu apjoms iepriekšminētiem speciālistiem pēdējos gados tikai pieaug – jāveic zāļu verifikācija, e-receptes apkalpošana ne vienmēr kvalitatīvi funkcionējošā sistēmā, pienākumi un jauni pakalpojumi, lai mazinātu Covid-19 pandēmijas sekas. Ar 1. janvāri atkal gaidāmas tehniskas izmaiņas e-receptē, ar 1. februāri – pārrobežu e-recepte. Pārsvarā tieši farmaceiti, izsniedzot zāles, saskaras ar sabiedrības neizpratni un neinformētību, kas bieži vien tiek pausta emocionāli aizskarošā veidā.
Ir jāatrod valsts budžetā līdzekļi farmaceita darba apmaksai, izsniedzot zāles pret receptēm, kas ietver gan tehniskas darbības, gan konsultāciju. Nav pieļaujama aptieku uzcenojuma mehāniska samazināšana. Strīdīgs jautājums ir 5% recepšu zāļu kompensācijas piedāvājums iedzīvotājiem (neiekļaujot tās Kompensējamo zāļu sarakstā), tā reālā īstenošana un ietekme, piemēram, uz bezrecepšu zāļu cenām un pieejamību.
Informatīvajā ziņojumā paustais ir tikai pamats diskusijai. Ir svarīgi, lai diskusija turpinātos un neapsīktu tikai pie zāļu cenām, bet turpinātos arī par kvalitatīvas farmaceitiskās aprūpes pieejamību iedzīvotājiem.
Avots: farmaceitubiedriba.lv