Realizējot Veselības ministrijas idejas par uzcenojumu samazināšanu zāļu apgādes sistēmā, zemo uzcenojumu dēļ būs apdraudēta aukstuma ķēdes zāļu un dārgāku zāļu apgāde Latvijā, jo uzcenojums nesegs šo zāļu izplatīšanas pašizmaksu, bet iedzīvotāji solītās zemākās medikamentu cenas tik un tā nesajutīs, jo augstais PVN turpinās uzturēt augstas cenas. Tādēļ Latvijas nacionālās zāļu apgādes asociācija (LNZAA) atkārtoti aicina zāļu uzcenojumu izmaiņas veikt vienlaicīgi ar PVN likmes samazināšanu zālēm, kā arī reālā diskusijā kopā ar nozari meklēt tādus zāļu cenu samazināšanas ceļus, kas neapdraud pašreizējo sistēmu zāļu apgādē.
Veselības ministrijas (VM) vienīgās zāļu cenu samazināšanas idejas vijas tikai ap zāļu apgādes uzņēmumu un aptieku uzcenojumu samazināšanu. Netiek izrādīta neviena iniciatīva, lai mazinātu ražotāju deklarētās zāļu cenas (kas veido lauvas tiesu no zāļu cenas) un pievienotās vērtības nodokli, kas Latvijā recepšu zālēm ir augstāks nekā kaimiņvalstīs.
VM ir publiski uzsvērusi, ka tās mērķis ir samazināt dārgo zāļu cenu pacientiem par 15-20%. Provizoriskie aprēķini liecina, ka šāds solījums nav izpildāms, nemazinot PVN un ražotāju cenu. Piemēram, ja zāļu cena būs 1000 eiro, tad lieltirgotavas un aptiekas kopējais plānotais uzcenojums būs aptuveni EUR 3,00, bet PVN likme būs EUR 123,36, kas arī norāda uz to, ka PVN turpinās uzturēt ļoti augstu zāļu cenu Latvijas iedzīvotājiem. LNZAA ieskatā situācija ir vērtējama kā absurda, ja PVN likme ir dramatiski augstāka par komersantu uzcenojumiem, kam no uzcenojuma ir jāsedz visi izdevumi un no peļņas vēl jāmaksā ienākuma nodoklis.
“Veselības ministrijai patīk Latviju visu laiku salīdzināt ar Lietuvu un Igauniju, īpaši izceļot, ka Latvijā ir augstāki dārgo zāļu uzcenojumi. Labi, tad tiešām palūkojamies uz kaimiņvalstīm. Piemēram, ja tiks noteikts fiksēts uzcenojums visu zāļu piegādei Veselības ministrijas paredzētajā apmērā, tad, salīdzinājumā ar Lietuvu, Latvijā 260 eiro vērtām zālēm plānotais uzcenojums būs vairāk nekā tūkstoš procentu mazāks kā Lietuvā,” saka Jānis Lībķens, LNZAA valdes loceklis.
VM piedāvājums paredz noteikt zāļu apgādes uzņēmumiem tikai vienu fiksētu iespējamo uzcenojuma summu par viena zāļu iepakojuma izplatīšanu, kas ietvertu visas darbības, kas saistītas ar zāļu pasūtīšanu, iegādi, finansēšanu, piegādi, uzglabāšanu (tai skaitā ļoti dažādos temperatūras režīmos) un piegādi katrai aptiekai un katrai slimnīcai Latvijā ne vēlāk kā 24 stundu laikā pēc pasūtījuma. Diemžēl, fiksētais uzcnojums tiek piedāvāts visās zāļu cenu kategorijās vienāds, kas nozīmē, ka aukstuma ķēdes un dārgu zāļu gadījumā uzcenojums nenosegs šo zāļu izplatīšanas pašizmaksu. Kaimiņvalstīs šis uzcenojums tiek diferencēts atkarībā no zāļu cenas.
Ņemot vērā situāciju, LNZAA aicina Veselības ministriju uzcenojumu modeli balstīt ekonomiskos aprēķinos un līdzīgi kā kaimiņvalstīs veidot to tādu, lai uzcenojums būtu atbilstošs zāļu izplatīšanas pašizmaksai un jaunais uzcenojumu modelis tiktu ieviests vienlaicīgi ar PVN likmes samazināšanu recepšu zālēm.
Avots: LETA