Sākums » Jaunākie raksti » LU vadībā sāk vērienīgu projektu vēža apkarošanā Eiropā
LU vadībā sāk vērienīgu projektu vēža apkarošanā Eiropā

LU vadībā sāk vērienīgu projektu vēža apkarošanā Eiropā

Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (KPMI) vadībā 29 valstu Veselības ministriju (VM) nominētas iestādes – universitātes, slimnīcas un pētniecības organizācijas – sāk īstenot Eiropas Savienības (ES) rīcības programmas veselības jomā “ES-veselībai” projektu “Vienotā rīcība par vēža skrīninga shēmas ieviešanu”, aģentūru LETA informēja LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošais eksperts Edgars Vaikulis.

Projekts ir līdz šīm lielākais Eiropas Komisijas (EK) Vienotās rīcības (Joint Action) projekts, kuru vadīs Latvijas organizācija, šajā gadījumā, LU. Latvijā projekts tiks īstenots sadarbībā ar VM Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC), Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu (PSKUS).

LU rektors, profesors Gundars Bērziņš uzsver, ka projekta īstenošana nostiprinās LU nozīmīgo vietu globālajā zinātnes telpā, tādējādi piesaistot papildus finanšu līdzekļus pētniecībai, ne tikai veselības jomā. “Stiprināsim LU kā medicīnas nozares vadošās un koordinējošās institūcijas lomu Latvijā,” viņš uzsver.

Projekta īstenošanas mērķi ir vēža saslimšanas profilakse un agrīna atklāšana, izmantojot pierādījumos balstītas skrīninga pieejas un agrīnu diagnostiku, kā arī vēža skrīninga programmu efektivitātes uzlabošana un vienotas prakses ieviešana visās Eiropas valstīs, veselības nozares speciālistu izglītības un kompetenču celšana.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri norāda, ka Latvija un citas Eiropas valstis uzņemas ievērojamu atbildību saistībā ar onkoloģiskajām slimībām – lai gan Eiropas iedzīvotāji veido tikai desmito daļu pasaules populācijas, Eiropā notiek apmēram ceturtdaļa no visiem onkoloģisko saslimšanu gadījumiem pasaulē. Viņš uzsver, ka projekta īstenošana, īpašu uzmanību pievēršot krūts, dzemdes kakla un zarnu vēzim, kā arī jaunu programmu izstrāde plaušu, prostatas un kuņģa vēža skrīningam, ir nozīmīgs solis pareizajā virzienā. Tas arī saskan ar Valsts kontroles revīzijā uzsvērto informāciju par onkoloģisko slimību agrīnas atklāšanas potenciālu – Latvijā tas pašlaik ir nepilnīgi novērtēts un izmantots, pauda ministrs.

“Projekta īstenošana nodrošinās būtisku progresu, uzlabojot vēža skrīninga programmu efektivitāti un izlīdzinot to realizāciju Eiropas valstu starpā. Papildus projekta īstenošana sniegs arī iespēju veidot ciešāku sadarbību starp valstu un reģionālajām institūcijām Eiropas mērogā, uzlabojot mūsu spējas uzveikt vēzi ar sistemātisku un koordinētu pieeju,” uzsver veselības ministrs.

EK apstiprinājusi projekta uzsākšanu 2024. gada 1. jūnijā ar kopējām plānotajām izmaksām 38,7 miljonu eiro apmērā, tai skaitā EK 80% līdzfinansējumu – 31 miljona eiro apmērā. Projekta īstenošanas ilgums ir četri gadi. LU pilnvarota vadīt un koordinēt projekta izstrādi un īstenošanu Eiropas mērogā, tādējādi EK demonstrējusi uzticību Latvijas valstij, speciālistiem un kompetentai projektu vadības komandai.

EU CanScreen projektu LU KPMI īstenos kā vadošais partneris, kopā sadarbojoties 29 valstu, tajā skaitā 25 ES dalībvalstu, kā arī Ukrainas, Norvēģijas, Islandes un Moldovas, pārstāvjiem, veidojot 97 institūciju partnerību, no kurām 29 ir kompetentās iestādes, 61 afiliētais partneris un septiņi asociētie partneri. LU KPMI ir atbildīgs gan par visa projekta veiksmīgu realizāciju un administratīvajiem jautājumiem, gan arī iesaistīts visos projekta darba virzienos un posmos, kas ir saistīti ar vēža skrīninga ilgtspējas analīzi un rekomendāciju izstrādi.

Latvijas partneru LU, SPKC, RSU un PSKUS dalības projektā kopējās izmaksas plānotas 5,1 miljona eiro apmērā, tajā skaitā EK finansējums 4,1 miljona eiro apmērā, valsts budžeta līdzfinansējums 993 064 eiro un PSKUS līdzfinansējums 32 495 eiro apmērā.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*