Trešdien, 14.jūnijā, Ministru kabinets (MK) pieņēmis lēmumu nepieciešamo papildu finansējumu veselības aprūpes nozarei rast no sociālajām iemaksām, ziņo Veselības ministrija (VM). Tāpat panākta vienošanās sasaistīt pilnā veselības aprūpes pakalpojumu groza saņemšanas tiesības ar sociālo iemaksu maksāšanas faktu.
Pilnu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņems personas, kas veic sociālās iemaksas un pacientu grupas, kuras būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas (piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam, pensionāri, Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies bezdarbnieki, trūcīgās personas u.c.) Precīzs atbrīvoto grupu saraksts tiks definēts likumā. Tā kā noteiktās nodarbinātības jomās strādājošie (mikrouzņēmumi, individuālie komersanti, autoratlīdzību saņēmēji u.c.) nav sociālo iemaksu maksātāji, tiks paredzēta iespēja viņiem, veicot noteiktu ikmēneša maksājumu, saņemt pilno valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu, informē ministrija. Šobrīd vēl nav precīzi definēts šāda maksājuma iespējamais apjoms un par to vēl tiks diskutēts.
Pilnajā valsts apmaksāto pakalpojumu grozā, ko saņems iepriekš minētās iedzīvotāju grupas, ietilpst:
- primārā veselības aprūpe – ģimenes ārsta aprūpe (bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārstniecības pakalpojumi);
- ārstu speciālistu sniegtā aprūpe (sekundārā ambulatorā palīdzība);
- medicīniskā aprūpe mājās (pie noteiktām indikācijām);
- Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pakalpojums;
- palīdzība Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos (traumpunktos);
- diagnostiskie izmeklējumi;
- ārstniecība dienas stacionārā;
- stacionārā aprūpe (neatliekamā medicīniskā palīdzība slimnīcās, observācijas gultas, plānveida stacionārā palīdzība, neatliekamā medicīniskā palīdzība ambulatori slimnīcas Uzņemšanas nodaļā);
- valsts kompensējamie medikamenti;
- medicīniskā rehabilitācija.
Savukārt tās personas, kuras nebūs sociālo iemaksu veicēji vai atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas, vai nebūs veikušas noteiktā ikmēneša maksājumu būs tiesīgas saņemt pamata veselības aprūpes pakalpojumu klāstu:
- ģimenes ārsta aprūpi;
- NMPD pakalpojums;
- palīdzību Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos;
- valsts kompensējamos medikamentus tikai pie atsevišķām diagnozēm;
- neatliekamo medicīnisko palīdzību slimnīcā;
- ārstēšanu noteiktu slimību gadījumā (onkoloģija, noteiktas infekcijas slimības, psihiatrija);
- grūtnieču aprūpi.
Pārējie veselības aprūpes pakalpojumi personām, kuras nebūs veikušas sociālās iemaksas vai atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas, vai nebūs veikušas noteikto ikmēneša maksājumu, būs pieejami ārstniecības iestādēs atbilstoši iestāžu maksas pakalpojumu cenrādim, norāda VM.
www.farmacija-mic.lv
Vai pilngadīgajiem vidusskolēniem un studentiem būs jāreģistrējas vismaz kā bezdarbniekiem, lai tiktu pie ‘pilnā pakalpojumu groza’? Vai vecāki bez viņu uzturēšanas varēs arī maksāt par veselības aprūpi “pēc pilnas programmas”?