Sākums » Farmācija » Nozarē joprojām bažas par zāļu prognozējamu trūkumu jaunā uzcenojumu modeļa dēļ
Nozarē joprojām bažas par zāļu prognozējamu trūkumu jaunā uzcenojumu modeļa dēļ

Nozarē joprojām bažas par zāļu prognozējamu trūkumu jaunā uzcenojumu modeļa dēļ

Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA) joprojām pauž bažas par daudzu medikamentu nepieejamību, ja tiks ieviests Veselības ministrijas (VM) jaunais zāļu uzcenojuma modelis, kuram vajadzētu samazināt recepšu zāļu cenas.

Kā aģentūrai LETA norādījusi LFAA izpilddirektore Kristīne Jučkoviča, lai ārsta izrakstītās zāles nonāktu līdz iedzīvotājiem, ir nepieciešama gan ražošana, gan piegāde, gan arī farmaceitiskā aprūpe. Taču, ja zāļu apgādātājiem nebūs rentabli medikamentus piegādāt, tad zāļu piegādes būs retākas un aptiekas attālākos reģionos zāles nesaņems, un to pieejamība samazināsies, kā rezultātā cietīs iedzīvotājs.

“Jau pašlaik mēs ilgāku laiku cīnāmies ar zāļu nepietiekamību, turklāt, prognozējot jebkādas krīzes, zāļu pieejamība ir viens no valsts drošības jautājumiem,” sacīja Jučkoviča.

LFAA uzskata, ka, modeli ieviešot, spēkā būs visas tās iepriekš paustās bažas – samazināsies aptieku skaits un secīgi arī medikamentu pieejamība attālākos reģionos. Turklāt, visdrīzāk, kritiskā infrastruktūra nozares ietvaros netiks nodrošināta, jo komersantiem tam nebūs līdzekļu. LFAA joprojām piedāvā samazināt pievienotās vērtības nodokli medikamentiem un paplašināt kompensējamo zāļu sarakstu. Asociācijas vērtējumā var piemērot fiksētu likmi medikamentiem, taču tai jābūt samērojamai ar ieguldīto darbu, lai nesagrautu sistēmu.

Tāpat asociācija joprojām norāda, ka reāla zāļu cenu samazināšana ir iespējama tikai tad, ja tajā solidāri iesaistās visas puses – ražotāji, apgādes uzņēmumi, aptiekas un valsts. Esošais VM piedāvājums neesot solidārs, LFAA vērtējumā tas atspoguļo spiedienu tikai uz izvēlētiem zāļu piegādes posmiem.

“Nozare noteikti izskatīs oficiālo piedāvājumu un iesniegs savu redzējumu un priekšlikumus kā to darījusi arī līdz šim, tomēr turpmāk aicina neveikt izmaiņas iedzīvotājiem sensitīvās jomās, neiesaistot visus nozares dalībniekus,” atzīmēja Jučkoviča.

Jaunais zāļu uzcenojuma modelis, kuram vajadzētu samazināt recepšu zāļu cenas, varētu stāties spēkā šī gada 1. novembrī.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri 11. jūnijā preses konferencē uzsvēra, ka neplāno atkāpties no solījuma rudenī samazināt recepšu zāļu cenu par 15-20%, “lai iedzīvotājiem nebūtu jābrauc uz Lietuvu un Igauniju pēc lētākiem medikamentiem”, kurus Latvijā augsto cenu dēļ nevar atļauties. Veselības ministrija (VM) uzsver, ka Pasaules Veselības organizācijas (PVO), Latvijas kompetento iestāžu pētījumu dati un ziņojumi liecina, ka šobrīd Latvijā noteikto lieltirgotavu un aptieku uzcenojuma dēļ ir dārgākās zāles Baltijas valstīs un iedzīvotāju tiešie jeb personīgie izdevumi par medikamentiem visaugstākie.

“Zāļu pieejamības uzlabošanas pasākumu kopuma galvenais mērķis ir pacientiem pieejamas zāles, bet nozarei vienkāršs, caurspīdīgs un ilgtspējīgs medikamentu uzcenojuma modelis. Ieviešot jauno uzcenojuma modeli, zāļu cenas Latvijā būs līdzīgas pārējām Baltijas valstīm,” iecerējis Abu Meri. Viņš piebilda, ka lielākās izmaiņas skars recepšu medikamentus, kas maksā septiņus un vairāk eiro, jo tieši to dēļ Latvijas iedzīvotāji brauc uz Lietuvu un Igauniju. Piemēram, ja recepšu zāles maksā 24 eiro, tad pēc izmaiņām tās maksātu 18,70 eiro.

Modelis izstrādāts, nodrošinot solidāru visas apgādes ķēdes dalībnieku nosacījumu pārskatīšanu, kā arī valsts līdzdalību ar kopējo mērķi uzlabot recepšu medikamentu pieejamību iedzīvotājiem, uzskata VM.

Ražotāju zāļu cena nedrīkstēs pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā, cena kompensācijas sistēmā būs jānodrošina arī aptiekā recepšu zālēm ārpus kompensācijas. Tiks noteikts, ka ražotājs cenu izmaiņas varēs veikt tikai reizi gadā.

Atbilstoši Konkurences padomes rekomendācijām VM piedāvājums paredz atteikties no proporcionālā uzcenojuma un noteikt fiksētu piemērojamo uzcenojumu lieltirgotavām. Savukārt aptiekām uzcenojums veidosies no divām daļām – uzcenojuma par medikamentu iepakojumu un maksas recepti.

Pacienta maksa par recepti paredzēta 75 centu apmērā. Abu Meri skaidroja, ka modelis veidots tā, lai iedzīvotājiem, maksājot par recepti 75 centus, zāļu cena jebkurā gadījumā būtu par 15-20% mazāka. Proti, maksa par recepti 75 centu apmērā nav noteikta kā papildu maksājums, kas padarītu zāļu cenu dārgāku. Turklāt tā neattiecas uz receptē izrakstīto zāļu skaitu. Tas nozīmē, ka pacients noteikto summu maksā tikai par izrakstīto recepti, nevis katru medikamentu atsevišķi.

Kā skaidroja VM Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere, maksa par receptes apkalpošanu ir daļa no aptiekas ieņēmumiem, ko šobrīd pacients sedz ar neskaidro un pārmērīgo uzcenojumu, un kas tirgotājus stimulē vairāk pārdot dārgākas, nevis vienlīdz efektīvas, bet lētākas zāles. Jaunais modelis paredz, ka maksa par recepti solidāri tiktu apmaksāta no valsts un pacientu puses, veidojot daļu no aptiekas ienākumiem, akcentējot farmaceita lomu.

Izmaiņu rezultātā aptiekas iegūs lielāku neatkarību no lieltirgotājiem – ienākumus veidojot nevis izmantojot lieltirgotavas atlaides. Aptiekām laukos, kas pilda arī sociālo funkciju, noteikta augstāka pakalpojuma maksa līdzīgi kā tas ir ģimenes ārstiem, lai veicinātu pakalpojumu pieejamību. Maksa par farmaceita pakalpojumu aptiekām ļaus paplašināt pakalpojumu klāstu un attīstīties.

VM paredzējusi arī īpašus atvieglojumus atsevišķām personu grupām. Paredzēts, ka bērniem līdz 18 gadu vecumam būs atbrīvojums no pacienta receptes apkalpošanas maksas. Arī trūcīgām personām būs atbrīvojums no pacienta receptes apkalpošanas maksas, bet hroniskiem pacientiem būs iespēja izrakstīt vienā receptē zāles trīs mēnešu patēriņam.

Šodien prezentētais zāļu uzcenojuma modelis tiek nodots sabiedriskajai apspriešanai, kuras laikā iespējams sabiedrības pārstāvjiem un nozarei sniegt savus priekšlikumus un atzinumus līdz 26.jūnijam

Ministrs gan nešaubās, ka par jauno modeli vēl iebildīs farmācijas nozare, jo izmaiņu rezultātā samazinās farmācijas uzņēmumu apgrozījums par aptuveni 20%. Tomēr šobrīd ziņojums ir iesniegts valdībā, un ikviens aicināts rakstīt iebildumus vai priekšlikumus. Abu Meri iecerējis, ka jauno zāļu uzcenojumu modeli varētu pieņemt valdībā 16.jūlijā, lai dotu laiku Nacionālajam veselības dienestam un nozarei sagatavoties rudenim, kad jaunās cenas 1.novembrī varētu stāties spēkā. Pēc tam VM plāno uzraudzīt situāciju, lai nepieļautu, ka ražotāji veic manipulācijas ar aptiekām, ietekmējot zāļu pieejamību.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*