Sākums » Jaunākie raksti » NVD aicina abas ģimenes ārstu asociācijas sniegt priekšlikumus apmaksas metodikas izmaiņām

NVD aicina abas ģimenes ārstu asociācijas sniegt priekšlikumus apmaksas metodikas izmaiņām

Nacionālais veselības dienests (NVD) aicina abas ģimenes ārstu asociācijas sniegt priekšlikumus pakalpojumu apmaksas aprēķina metodikas izmaiņām, aģentūru LETA informēja iestādē.

Iepriekš Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija bija aicinājusi pārskatīt kapitācijas naudas jeb maksas par ģimenes ārstu praksēs reģistrētajiem pacientiem un viņu apmeklētāju biežuma aprēķina formulu. Viņu vērtējumā, patēriņa koeficientā būtu jāiekļauj arī attālinātās konsultācijas, kā arī pašā formulā būtu jāpārskata arī vecāka gadagājuma cilvēku aprūpes koeficients, kurš šobrīd esot krietni mazāks atbilstošajam darba apjomam.

NVD skaidroja, ka iestāde kopā ar jomas profesionāļiem regulāri tiekas un sadarbojas, un tiek meklēti efektīvākie risinājumi. Arī lauku ģimenes ārstu rosinātais variants esot izmēģināts – NVD veica pārrēķinu patēriņa koeficientam par attālināto konsultāciju sniegšanu, taču rezultātā tas krasi situāciju nemainīja un finansiālais ieguvums no šādas pieejas nepalielinās.

Piemēram, ja salīdzina ar 2022.gadam plānoto kapitāciju, tad, neņemot vērā attālinātās konsultācijas, kā tas ir šobrīd aprēķināts, samazinājums būtu 702 praksēm par vidēji 306 eiro mēnesī uz praksi, skaidroja NVD. Savukārt, ņemot vērā attālinātās konsultācijas, būtu samazinājums 683 praksēm par vidēji 311 eiro mēnesī.

NVD ir lūdzis abas ģimenes ārstu asociācijas sniegt priekšlikumus patēriņa koeficienta aprēķina metodikas izmaiņām.

Vienlaikus NVD skaidroja, ka ģimenes ārstu kapitācijas naudas apmērs ir atkarīgs no reģistrēto pacientu skaita katrā ģimenes ārstu praksē un no reģistrēto pacientu vecuma struktūras. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem par veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtību primārās veselības aprūpes patēriņa koeficientu, kas nepieciešams ģimenes ārstu kapitācijas naudas apmēra noteikšanai, NVD aprēķina pēc Vadības informācijas sistēmas datiem. Datus sistēmā ievada ģimenes ārstu prakses par faktisko darbu uz kārtējā gada 30.septembri par personu skaitu un apmeklējumu skaitu pie ģimenes ārsta vecuma grupās – līdz vienam gadam, viena līdz septiņiem gadiem, septiņiem līdz 18 gadiem, 18 līdz 45 gadiem, 45 līdz 65 gadiem un virs 65 gadiem.

Salīdzinot 2023.gada un 2022.gada patēriņa koeficientu, ir vērojams finansējuma pieaugums bērniem līdz 18 gadiem un samazinājums pieaugušo vecuma grupā, atzīmēja NVD. Attiecīgi ģimenes ārstu praksēm, kurām bērnu īpatsvars praksē ir lielāks, kapitācijas naudas apmērs salīdzinot ar 2022.gadu ir palielinājies, bet praksēm, kurām lielāks ir pieaugušo īpatsvars praksē, kapitācijas naudas apmērs samazinājies. Savukārt praksēm, kurām ir visu vecuma grupu pacienti, ja nav samazinājies reģistrēto pacientu skaits, kapitācijas naudas apmērs saglabājies 2022.gada apjomā.

NVD norādīja, ka gan 2022.gadā, gan uz 2023.gada 1.janvāri kapitācijas naudas apmērs vienai personai mēnesī ir 2,54 eiro un nav mazinājies. Vidēji uz vienu ģimenes ārstu praksi plānotais kapitācijas naudas apjoms 2023.gadam ir 48 463 eiro, bet pērn tas bija 48 242 eiro. Turklāt pērn vidēji viena prakse gadā saņēma valsts finansējumu 103 200 eiro apmērā, Covid-19 piemaksas pandēmijas laikā vidēji 57 480 eiro apmērā gadā, savukārt pacienta līdzmaksājumos saņemti vidēji 2470 eiro gadā.

Jau vēstīts, ka NVD aprēķinātā kapitācijas nauda jeb maksa par ģimenes ārstu praksēs reģistrētajiem pacientiem un viņu apmeklējuma biežumu 2023.gadā kopumā sarukusi par 400 000 eiro salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Šī iemesla dēļ daļā ārstu prakšu šogad valsts samaksātais finansējums samazinājies par vairākiem simtiem eiro. Kapitācijas naudas samazinājums pamatā esot vērojams tām praksēm, kurās vairāk reģistrēti pieaugušie.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*