Pašā gada ieskaņā svinīgā pasākumā Latvijas Farmaceitu biedrībā (LFB) pirmo profesionālās kvalifikācijas sertifikātu saņēma 19 farmaceiti, kas bija sekmīgi nokārtojuši pārbaudījumu, bet vēl pieci tikpat sekmīgi kolēģi uz pasākumu nevarēja ierasties. Kolēģi ar parakstu apstiprināja dokumenta un atbilstošas piespraudes saņemšanu, kā arī apņemšanos ievērot farmaceitu ētikas kodeksu.
LFB prezidente Dace Ķikute atzīmēja, ka gan darba devēji, gan paši farmaceiti lieliski apzinās, ka sertifikāta iegūšana ir jauns profesionālās varēšanas līmenis un padara farmaceitu par konkurētspējīgāku un darba devēju acīs iekārojamāku speciālistu. Tas ceļ pašapziņu. Viņa aicināja apzināties, ka farmaceitiem vienmēr jāsaņem cieņpilna attieksme no darba devēja, to drīkst prasīt. Aptieku uzņēmumu īpašnieki vēlas, lai iedzīvotāji apmeklē aptiekas un ciena farmaceitus, tādēļ arī uzņēmumu vadītājiem pašiem ir jābūt ētiskiem un jāciena savi darbinieki.
D. Ķikute aicināja jaunos speciālistus, nepiekrist iespējamiem piedāvājumiem uzņemties aptiekas vadīšanu, pašiem tur nestrādājot vai iegriežoties retu reizi. Viņa uzsvēra, ka Lietuvā kopš jūlija farmaceitam jābūt visu aptiekas darbalaiku uz vietas. Tā tam būtu jābūt arī Latvijā, taču, kā liecina LFB aptauja, pie mums vēl ir aptiekas, kur vadītājs nekad nav pat iegriezies.
Biedrības prezidente aicināja arī, vadot aptieku, raudzīties, vai darbiniekiem nerodas pārslodze. Nav pieņemami, ka dienā viens speciālists apkalpo pat 120 cilvēkus, jo rodas darba kvalitātes mazināšanās risks.
Svarīgi arī mudināt darbiniekus farmaceitiski aprūpēt aptiekas klientus, iesaistot viņus sarunā, vismaz apjautājoties, vai zāles domātas pircējam vai citai personai. Ar laiku rodas izpratne, ar kuru cilvēku veidosies dziļāka saruna, bet kurš ir steidzīgais pircējs.
LFB vadītāja rosināja veidot specializētās aptiekas vai informēt klientus, ja kāds kolēģis īpaši labi pārzina kādu medicīnas nozari. Aptiekā var būt uzraksts “Šeit var saņemt padomus par veselīgu dzīvesveidu/zāļu lietošanu ginekoloģisku/kardiovaskulāru traucējumu gadījumā”.
Raisījās diskusija par farmaceita aun farmaceita asistenta pienākumu definēšanu un nepieciešamību noteikt arī atalgojuma starpību.
D. Ķikute izteica cerību, ka turpmāka tālākizglītība nesagādās grūtības un aicināja par menedžmenta kompetences lekcijām interesēties vietnē kursi.mic.lv. Viņa aicināja ziņot LFB par interesējošām tēmām, kā arī tad, ja ir atrasts mācību avots, kam nav piešķirti tālākizglītības punkti, sertifikācijas komisijai to var pieteikt individuāli, kas gan maksās 8 eiro.
Sarunā pasākuma dalībnieces atklāja, ka profesionālās kvalifikācijas sertifikāts lieti noderēs. Katrīna Gruzinska pašlaik strādā pie jaunas elpas iedvešanas Višķu aptiekā, kas ir ģimenes uzņēmums un gaida jauno vadītāju. Par Višķu aptieku un Katrīnas centieniem pastāstīsim kādā no tuvākiem numuriem. Arī farmaceite Lelde Martinova jau zina, ka jaunais dokuments tiks likts lietā.
Pasākums noritēja biedriskā un ieinteresētā gaisotnē, apspriežot biedrības vadītājas rosinātās tēmas.
Uz svinīgo pasākumu nevarēja ierasties, bet sertifikātu saņēma Elza Lauzne, Baiba Bērtiņa, Linda Alksne, Liene Goluba un Pāvels Jakovļevs.
Olita Zariņa