Veselības ministrijas (VM) budžetā pārdalīti 1 467 537 eiro, lai šogad nodrošinātu valsts apmaksātu ambulatoro veselības aprūpi iekaisīgu zarnu slimības pacientiem, uzlabotu veselības aprūpi ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem, kā arī valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāstā iekļautu tīklenes slimību pacientiem intravitreālās injekcijās pielietotos medikamentus, otrdien lēma valdībā.
Lai uzlabotu veselības aprūpi iedzīvotājiem, kuri atrodas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, novirzīti 1 192 047 eiro. Tīklenes slimību pacientiem intravitreālās injekcijās pielietoto medikamentu apmaksai pārdalīti 222 948 eiro, savukārt valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem iekaisīgu zarnu slimību pacientiem – 52 542 eiro.
Jau vēstīts, ka no šī gada Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) ir atsevišķa struktūrvienība iekaisīgu zarnu slimību pacientiem, tādējādi uzlabojot gastroenterologa pieejamību un samazinot gaidīšanas rindu pie speciālista konsultācijas saņemšanai.
Iekaisīgas zarnu slimības (IZS) ir, piemēram, Krona slimība vai čūlainais kolīts, kas ir hroniskas recidivējošas autoimūnas slimības ar augstu invaliditātes un malignitātes risku, norāda VM.
Saskaņā ar PSKUS sniegto informāciju IZS pacientu skaitam ir pieaugoša tendence – 2022.gadā iekaisīgo zarnu slimību pacientu skaits bija 673, savukārt pagājušā gada pirmajos sešos mēnešos unikālo pacientu skaits sasniedza 722.
Vienlaikus šogad cukura diabēta pacientiem ir valsts apmaksātas intravitreālās acu injekcijas, kas glābj cilvēkus no redzes zaudēšanas.
Pasākuma īstenošanai pieejamā finansējuma dēļ valsts apmaksātās intravitreālās injekcijas primāri tiks nodrošinātas cukura diabēta pacientiem. Nākamgad šim mērķim paredzēts atvēlēt 1 634 748 eiro, savukārt 2027.gadam un turpmāk ik gadu – 1 801 959 eiro, norāda ministrijā.
Diabētiskās acs makulas vai tīklenes tūskas gadījumā intravitreālo injekciju nodrošināšana ir svarīga, jo glābj diabēta pacientu no redzes zaudēšanas, uzsver VM. Ņemot vērā, ka Latvijā ir ļoti augsts diabēta pacientu īpatsvars, diabētiskā retinopātija un diabētiska makulas tūska veido 2,5% no visiem akluma gadījumiem, norāda ministrijā.
Saskaņā ar klīnisko informāciju no zāļu aprakstiem un speciālistu rekomendācijām, intraviterālās injekcijas var veikt vismaz reizi mēnesī un, ņemot vērā klīnisko efektivitāti un individuālo uzlabojumu, pacienti var saņemt terapiju ilgstoši, saņemot līdz 15 injekciju devām, informē ministrijā.
Intravitreālās injekcijas ievade ir dienas stacionāra pakalpojums, tāpēc, lai Nacionālais veselības dienests varētu nodrošināt samaksu ārstniecības iestādēm par šīs manipulācijas veikšanu, tā iekļauta kā pamata oftamoloģijas manipulācija dienas stacionārā.
Avots: LETA